شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : بازار تبريزاز افتخارات ايران است
یکشنبه، 25 تیر 1396 - 16:53 کد خبر:35789
شهردارآنلاين: شهردار تبريز از اجراي 8 هزار مترمربع كف‌سازي و پياده‌روسازي در محورهاي مختلف بازار تاريخي خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته، بيش از 2 ميليارد تومان از سوي شهرداري منطقه 8 تبريز صرف بهسازي، احياي جداره‌هاي تاريخي و احداث سردرب‌هاي بازار هزينه‌ شده‌است.

دكتر صادق نجفي با اعلام اين خبر اظهار داشت: بازار تبريز به عنوان اثر ثبت جهاني، از افتخارات هويت و تمدن تبريز و ايران است و قطعاً نقش مهمي در انتخاب تبريز به عنوان پايتخت گردشگري كشورهاي اسلامي داشته‌است.
وي اضافه كرد: شهرداري تبريز، اگرچه متولي اصلي اين اثر تاريخي نيست، اما در سال‌هاي اخير، مطابق نظارت‌هاي كارشناسان ميراث‌فرهنگي، مرمت، بهسازي، تقويت بخش هاي تاسيساتي و خدماتي و ارتقاي ايمني بازار را در رديف‌هاي دايمي بودجه لحاظ و پوشش داده‌است.
شهردار تبريز تصريح كرد: عمليات كف‌سازي در بازار قيزبستي و قندفروشان، بازار حرم‌خانه و كفاشان، سراي گرجيلر و بازار حرمخانه، از جمله اقدامات شهرداري منطقه 8 در بازار تاريخي تبريز بوده كه جمعاً به وسعت 8 هزار مترمربع، با سنگ‌هاي مقاوم و به صورت سازگار با فضاي تاريخي بازار، اجرا شده‌است.

دكتر نجفي به  احداث سردرب‌هاي سنتي‌ در بازارهاي باغميشه، انجمن، صفي و قيزبستي اشاره و خاطرنشان كرد: احداث سردب‌ها، به منظور سامان‌دهي ورودي‌هاي بازار با طرح‌هاي سنتي و تاريخي متنايب با بازار، تكميل شده و با اجراي طرح‌هاي ويژه نورپردازي، نقش المان پذيرنده در پيرامون بازار دارد.
وي مرمت جداره‌هاي تاريخي بازار اشاره كرد و افزود: متاسفانه عمده جداره‌هاي ارزشمند بازار، در اثر رطوبت، فرسودگي و نصب تابلوها و آگهي‌ها، مخدوش شده است؛ با اين حال، شهرداري تبريز، احياي بافت تاريخي بازار را در دستور كار قرار داده و جداره‌هاي بازار صادقيه و راسته‌بازار قديم را ترميم كرده‌است.
شهردار تبريز اجراي طرح‌هاي كف‌سازي وجداره‌سازي در راسته‌بازار جديد و احداث سردرب‌هاي تيمچه امير و بازار كفاشان را از برنامه‌هاي پيش‌ِ روي شهرداري تبريز در بازار خواند.
دكتر نجفي اظهار داشت: مجموعه اقدامات شهرداري تبريز در بخش‌هاي مختلف بهسازي، احياي جداره‌هاي تاريخي و احداث سردرب‌هاي بازار، هزينه‌اي بالغ بر 2 ميليارد تومان داشته و كماكان از سوي شهرداري تبريز ادامه دارد.


وي با اشاره به اين‌كه ايمني و آتش‌نشاني بازار، از دغدغه‌هاي مهم شهرداري تبريز است، اظهار داشت: به همين منظور، آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تبريز با تعبيه فلكه‌هاي ويژه اطفاي حريق در محورهاي تنگ و باريك بازار و همچنين اجراي برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگ‌سازي‌هاي ايمني، تمام تلاش خود را براي جبران كاستي‌هاي ايمني بازار به كار گرفته‌است.
شهردار تبريز در عين حال، متذكر شد:  شرايط ساختاري بازار به همراه انشعابات فرسوده و دپوي كالاهاي اشتعال‌زا، بازار تبريز را در عين شكوه و زيبايي، از حيث خطيرپذيري، آسيب‌پذير كرده‌است؛ شهرداري تبريز بارها در اين خصوص هشدارهاي لازم را داده اما متاسفانه، فقدان رويه يكپارچه، مانع از تاثيرگذاري اين تذكرات شده است.
دكتر نجفي با اشاره به اين‌كه بازار تبريز در يك سال گذشته 26 بار طعمه حريق شده است، يادآور شد: خوشبختانه تمام اين اتفاقات با حضور به موقع، آتش نشانان ختم به خير شده اما ابعاد و گستره حريق، در هر حادثه‌اي ممكن است، غيرقابل‌پيش‌بيني باشد.
وي با اشاره به اين‌كه بازار تاريخي تبريز، بايد جهت گيري جهاني داشته باشد، گفت: اين رويكرد، نياز مبرم به همكاري كسبه بازار و هماهنگي بين عموم دستگاه‌هاي تاسيساتي و خدمات‌رسان، ميراث فرهنگي و شهرداري دارد