شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 15 آذر 1399 - 21:40   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  لزوم اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران توسط شهرداری تهران


  تعیین حسابرسان منتخب شورا


  انتقاد سالاری از تغییرات عجیب و غریب در لایحه مالیات بر ارزش افزوده


  تضعیف نیروهای مسلح و تخریب دولت، در جهت اهداف ترورکنندگان است


  بازدید عضو شورای اسلامی شهر تهران از روند احداث ساختمان خانه شهر


  ماجرای نامه حناچی به وزیر رفاه/ افتتاح ایستگاه مترو امیرکبیر در ماه جاری


  شورایاری‌ها آینه تمام‌نمای محله‌ها هستند


  پیشروی دستگاه حفار TBM در تونل آبهای سطحی بزرگراه فتح از مرز ۲ کیلومتر گذشت


  


  درخواست مجدد رئیس شورای شهر برای تعطیلی کامل تهران؛ خطر روزی هزار فوتی بر اثر کرونا نزدیک است


- اندازه متن: + -  کد خبر: 61542صفحه نخست » معماری و شهرسازیدوشنبه، 26 آبان 1399 - 15:32
آغازی برای پایان آشفتگی منظر شهری
  


آغازی برای پایان آشفتگی منظر شهری

یادداشت محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در نشریه انجمن طراحان شهری/ شهرها همانند موجودات زنده دارای جسم و روح و پویایی هستند و منظر شهری مانند نمای ظاهری و پوسته بیرونی هر شهر است که خود برگرفته ازعوامل معنویات درونی جامعه است و به نوعی صورتی است که نشانگر سیرت است. در منظر شهر، خاطرات جمعی شهروندان و حافظه تاریخی شهر مستتر شده و گذر زمان روایتگر گذشته و هویت شهر به نسل های بعدی است.

در شکل گیری این نمای ظاهری و پوسته بیرونی شهر عوامل متعدد محیطی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذارند و عوامل دیگری چون وحدت فضایی، زیبایی خط آسمان، سازگاری سبک ها و نماهای ساختمانی، رنگ و مصالح، گشودگی ومقیاس ساختمانها، پیوستگی جداره ی بیرونی، فضای پیاده‌ی مطلوب، تلاش برای حفظ و یا آفریدن چهره ویژه از شهر و برندینگ شهری و توجه به هویت شهر، دکوراسیون و مبلمان خیابان، زیبایی بصری، بوستانها و جنگلها و باغات به هم پیوسته درشهر و سبزینگی خطی در راستای خیابان، نورپردازی و منظر شبانه شهر و… مورد توجه قرار می گیرند.

کلانشهر تهران بعنوان پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور، با ویژگی های طبیعی از جمله کوه، آب، درختان و... که از شمال به جنوب و از کوه به دشت است، روددره هایی مانند دارآباد، منظریه، امامزاده قاسم، دربند، اوین، فرخزاد و حصارک و کن بر این امتداد از شمال به جنوب جاری اند و نه تنها در گذشته زیبا بودند بلکه امروز نیز زیبا هستند ولی این زیبایی ها با توجه به هیاهوها و دغدغه های امروز کمتر قابل درک و توجه می باشند. اگرچه در کنار این زیبایی ها، آشفتگی های زیادی نیز در منظر شهر تهران است که طی سالیان متمادی شکل گرفته است.

نگاهی کلی به کلانشهر تهران نشان می دهد که منظر و هویت شهر طی دهه های گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته و این بی توجهی و فقدان نظام هدایت و کنترل، اغتشاش و نابسامانی بصری را به همراه داشته است. وجود بافت‌های فرسوده و ساختمان‌های کثیف و سیاه که جلوه‌ای غمناک و  دلمرده به شهرداده‌اند. میدان‌هایی که هیچ گونه جلوه‌ای از زیبایی و آثار هویتی شهر در آنها وجود ندارد، ساختمان‌های کوتاه و بلند با نماهای آشفته که به شکل ناهمگونی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و بیننده را سردرگم میکنند. اگرچه همه این عوامل یک شبه ایجاد نشده که یک شبه و کوتاه مدت رفع شوند و قطعا ایجاد تغییر در این زمینه به سرعت امکانپذیر نخواهد بود و حتی با ایجاد تغییرات نیز استقبال و حس رضایت شهروندان از بهبود سیما ومنظر شهر نیاز به گذر زمان و برقراری ارتباط آن ها با فضاها و نماهای جدید دارد، همانطور که بسیاری از فضاهای شهری در ابتدا که احداث شد مورد استقبال جدی مردم قرار نگرفت اما با گذشت زمان به مکان های مورد علاقه مردم برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل شد.

در این راستا مدیریت شهری و کمیسیون شهرسازی و معماری دوره پنجم توجه به هویت شهر و سیما و منظر شهری را از اولویت های جدی خود قرار دادند. قوانین و طرح های ارزشمندی نیز در این دوره به تصویب رسید که با اجرای آنها قطعا سیما و منظر شهرتهران در سال های آینده وضعیت بهتری خواهد داشت. 

نگاه ویژه کمیسیون شهرسازی و معماری به سیما و منظر شهر تهران در تدوین”برنامه پنجساله سوم توسعه شهر تهران”

اولین اقدام کمیسیون شهرسازی و معماری تاکید و نگاه ویژه به سیما و منظر شهر تهران در تدوین “برنامه پنجساله سوم توسعه شهر تهران” بودکه در ماده ۴۳ آن موضوعاتی از قبیل برنامه راهبردی طراحی شهری، مدیریت منظر شهری، تصویب ضوابط و دستورالعمل طراحی نمای ساختمان ها، بازبینی سندجامع زیباسازی شهر، بازپیرایی و رفع زوائد بصری نماهای شهری در محورهای اصلی شهر و اماکن تاریخی و فضاهای ارزشمند با حفظ هویت وهنر ایرانی اسلامی، ساماندهی و بهسازی فضاهای شهری، پیاده راه ها و برنامه عملیاتی منظر شبانه شهری و توجه به نورپردازی و گسترش هنر شهری در دستور کار قرار گرفت.

در کنار موارد فوق الذکر توجه به محور ولیعصر، مسیرطبیعت، باغات به هم پیوسته و فضاهای سبز شهرتهران و توجه به بهسازی محیطی و عرصه های ناکارآمد شهری از جمله طرح نیلوفری، توجه به احداث پلازاهای شهری و میدانگاه ها و رویداد تهران ۱۴۰۰ و برندینگ شهری… نیز مورد تاکید قرار گرفت که در ادامه به تشریح برخی از مهمترین  اقدامات شورا و کمیسیون شهرسازی و معماری در این خصوص می پردازیم.

در دستورکار قرار گرفتن ثبت جهانی خیابان ولیعصر در دوره پنجم مدیریت شهری و شورا

خیابان ولیعصر از جمله فضاهای قدیمی تهران است که بالغ بر ۹۰ سال تجربه و تاریخ را در دل خود دارد. این محور با طول بیش از ۱۷کیلومتر، طولانی ترین محور شمالی- جنوبی تهران است که از دامنه های البرز تا بخشی از کوهپایه ادامه دارد و عامل اتصال دو شهر تهران و شمیران است. مجموعاً حدود ۲۸ محله از محلات شهر تهران در طرفین این محور قرار دارند و میراث ناملموس زیادی در خیابان ولیعصر وجود دارد.

در مدیریت شهری دوره پنجم ثبت جهانی خیابان ولیعصر وارد لیست موقت شده و به نظر می رسد در سال جاری این موضوع رقم بخورد. چندین جلسه راهبردی با حضور نماینده کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در این خصوص تشکیل شده و اقداماتی نیز در این راستا صورت گرفته است.

با ”راه‌اندازی خانه مینایی” به عنوان پایگاه خیابان، گام‌هایی برای خواناسازی و تهیه نقشه فرهنگی خیابان برداشته شده و در گام نخست، در ۴۰ نقطه خیابان ولیعصر که در جاهایی که رویدادی رخ داده خواناسازی مکان رویدادها انجام شده است.  در این پروژه تابلوهایی در فواصل مشخص نصب شده که افراد می‌توانند از طریق اسکن کردن، کد موجود بر روی این تابلو، کلیه اطلاعات را در گوشی خود ببینند. در واقع تلاش در این پروژه این است که حافظه تاریخی و حیات خیابان ولیعصر بازنده‌سازی شود. در دوسال گذشته حتی وضعیت درختان این خیابان نیز بهبود یافته، در این دو سال ۳۳۰۰ درخت با سن ۱۰ تا ۱۵ سال و محیط بُن نزدیک به ۵۰ سانتیمتر توسط سازمان بوستانها کاشته شده است که در نوع خود کار کم نظیری بوده است.

حفظ و صیانت از باغات شهر تهران و باغات به هم پیوسته کن و فرحزاد

یکی دیگر از اقدامات اساسی کمیسیون شهرسازی و معماری در زمینه حفظ و صیانت از باغات شهر تهران، ساماندهی باغات به‌هم پیوسته کن به وسعت حدود ۱۰۷۲ هکتار و فرحزاد به وسعت حدود ۲۱۱ هکتار است که پس از پیگیری‌های فراوان و برگزاری ده‌ها نشست و جلسه تخصصی توانست طرح‌های موضعی صیانت و ساماندهی این باغات را در مراجع قانونی یعنی کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به تصویب رسانده و برای اجرا به شهرداری تهران ابلاغ کند.

علاوه بر این موضوع ساماندهی این باغات گسترده را در برنامه ۵ ساله سوم توسعه شهر تهران، برنامه اولویت‌محور و تحقق‌پذیر شهرداری تهران و نیز بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان گنجانده  است و اکنون طرح موضعی این محدوده‌ها در مرحله اجرا قرار دارد تا بارویکرد مشارکت همه ذی‌نفعان هرچه سریعتر عملیاتی گردد.

توجه به منظر و زیست شبانه شهر تهران با ارائه طرحی از سوی کمیسیون شهرسازی و معماری منظر و زیست شبانه شهر تهران نیز موضوع مهمی بود که در دوره های گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود و در دوره پنجم شورا  توسط کمیسیون شهرسازی و معماری مطرح و پیگیری شد. از آنجا که مردم تهران به «فقر زمان» دچار شده‌اند. با پایان روز، شهر هم رفته‌رفته خاموش می‌شود و گرچه زیستی غیررسمی با شروع شب آغاز می‌شود اما این زیست شبانه به علت قرار گرفتن در خارج از محدوده رسمی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری هم ناقص و نابالغ باقی‌مانده هم با آسیب‌هایی همراه بوده است. همین به رسمیت نشناختگی زیست شبانه در سال‌های گذشته، موجب بدنامی و شکل‌گیری ذهنیت‌های منفی در مورد فعالیت‌های شبانه نزد برخی از تصمیم‌گیران شده است. امروزه رونق زیست شبانه که بر اثر برنامه‌ریزی و نظارت هوشمندانه به وجود آمده باشد از مؤلفه‌های زیست‌پذیری شهرها و نیز از عوامل برندینگ شهری محسوب می‌شود و حضور همگانی مردم در فضاهای شهر شب موجب شکل‌گیری اقتصاد و فرهنگ شبانه در شهرهای جهان شده است.

با توجه به تصورات غلط درباره زیست شبانه کمیسیون شهرسازی و معماری زیست شبانه را با برگزاری نشست ها و ایجاد گفتمان سازی به درستی معرفی و تبیین نماید با توجه به ضرورت ساماندهی زیست شبانه کمیسیون شهرسازی و معماری شورا  با گنجاندن این ماموریت در برنامه ۵ ساله شهرداری را ملزم کرد که نسبت به برنامه‌ریزی و سپس انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست‌ شبانه در چشم‌انداز تهران ۱۴۰۲ را به عمل بیاورد، این اقدام شورا حاصل مطالعات کارشناسی متعددی است که هم در شورا و هم در شهرداری و هم در مراکز پژوهشی و حتی انتظامی و امنیتی درباره زیست شبانه از چندین سال پیش انجام شده بود.

علاوه بر مطالعات، جلسات زیادی هم با حضور همه نهادهای ذی‌ربط از جمله نیروی انتظامی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نخبگان دانشگاهی و سایر ذینفعان در این زمینه برگزار شد که در این جلسات همه حاضران بر سرلزوم ساماندهی زیست شبانه در تهران توافق داشتند.

لذا این کمیسیون، طرح «الزام شهرداری تهران به برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست شبانه در چشم انداز ۱۴۰۴» را تهیه وپس از تصویب درکمیسیون در مورخ ۱۶/۱۱/۱۳۹۷  در صحن شورا مصوب گردید و طبق ماده واحده مصوبه مذکور، مقرر شد شهرداری تهران لایحه برنامه عملیاتی برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست شبانه در چشم انداز ۱۴۰۲» را به شورای اسلامی شهر تهران ارسال نماید.

احداث پلازاها و میدانگاه های پیاده در  شهر تهران
منظر میادین شهری به عـنـوان بخش مهمی از فضاهای بــاز شـهـری در تـهـران معاصر، میتواند در ارتقای تعاملات اجتماعی شهروندان به عنوان یکی از سرمایه های مؤثر ، بسیار تأثیرگذار باشد. این کمیسیون ، به طور ویژه مکان‌یابی و احداث میدانگاه پیاده در هر یک از مناطق ۲۲گانه در عرصه‌های دارای ظرفیت بالقوه با استفاده از مشارکت شهروندان را در دستور کار قرار داد که مجموع این اقدامات موجب شکل گیری جنبش ایجاد پلازاها و میدانگاه های پیاده در سطح مناطق شهر تهران شده است، در همین راستا مکان های احداث میدانگاه پیاده مشخص و عملیات اجرایی برخی از این میدانگاه شروع شده و برخی ازجمله پلازای هفتم تیر، پلازای امیرکبیر به بهره‌برداری رسیده‌اند و برخی نیز در شرف بهره برداری هستند.

بازآفرینی عرصه های ناکارآمد شهری

بازآفرینی عرصه های ناکارآمد شهری تاثیر مستقیم در بازآفرینی منظر شهری دارد. لذا بازآفرینی محدوده‌‌های بزرگ‌ مقیاس بافت فرسوده نیز مورد توجه حوره شهرسازی و معماری قرار گرفت و برای آن‌ها طراحی‌ها و بودجه‌های لازم در نظر گرفته شد. از جمله این طرح‌ها می‌توان به محور نیلوفری (به وسعت ۷۰ هکتار)، محور فدائیان اسلام (۵۳۷ هکتار) ، کوره‌های آجرپزی منطقه ۱۹ (۴۰۰هکتار)، اراضی بلااستفاده منطقه ۱۸ (۷۰۰ هکتار) ، محله نفرآباد (۲۰ هکتار) ، محله کن(۱۰۷۲ هکتار)، محله فرحزاد(۲۱۱ هکتار)، امامزاده عینعلی زینعلی (۳۴ هکتار) اشاره کرد که برخی از ‌آن‌ها در مرحله اجرا قرار دارند.

پروژه های بهسازی محیطی که با تمرکز در محلات بافت فرسوده شهر تهران به تقویت عرصه های عمومی می‌پردازد و پیگیری و نظارت بر طراحی و اجرای تعداد۱۰۰۰ پروژه‌ محله‌ای کوچک مقیاس با رویکرد ارتقای کیفی فضاهای شهری نیز از دیگر اقدامات حوزه  شهرسازی و معماری در این راستا است. پیگیری ایجاد و ساماندهی مراکزی تحت عنوان پاتوق محله در سطح محلات بافت فرسوده با محوریت سازمان نوسازی شهر تهران در مناطق مختلف شهر از جمله اقدامات این کمیسیون بوده که تا کنون چندین پاتوق محله نیز به بهره برداری رسیده‌اند.

عرصه‌‌های عمومی باید قابلیت پذیرش و حضور همه شهروندان اعم از سالمندان، کودکان، بانوان و  افراد دچار معلولیت را داشته باشند. به همین دلیل مناسب سازی فضاهای شهری نیز مورد توجه کمیسیون شهرسازی و معماری در دوره پنجم شورا بوده است که به منظور تحقق این مهم، ابتدا ستاد مناسب‌سازی احیا شد و رویکرد، مناسب‌سازی در تمام حوزه‌های شهرداری تهران جاری و ساری گردیدو  بودجه مناسب سازی فضاهای شهری نیز افزایش بی‌سابقه‌ای داشته به گونه‌ای که از ۱۸ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۶۷۵میلیارد تومان در سال ۹۹ رسید.

تهران ۱۴۰۰ و برندسازی در شهر تهران

برندسازی بیشترین اثر را در معیار هویتی منظر شهری پایدار ، بخصوص در ایجاد چهره ی ویژه ای از شهر، میگذارد و نمی توان گفت که هر شهر برند شده ای میتواند دارای منظر شهری پایداری باشد.ولی هر شهری که منظر شهری پایداری داشته باشد، قابلیت برند شدن را با استفاده از پتانسیلهای شهری اش دارا میباشند. سند اجرایی برندینگ شهر تهران بر اساس برنامه سوم توسعه شهرداری تهران پیگیری و در دست طراحی و تدوین قرار گرفته است. 

“تهران۱۴۰۰” عنوانی است برای ایجاد یک روند و سلسله ای از رویدادها که دربازه زمانی بهار ۱۳۹۹ تا بهار ۱۴۰۱ به ثمر میرسد. و در این نقطه عطف تقویمی، ضمن تجمیع و تصویر آنچه طی صد سال گذشته به ارث رسیده و تدارک امکان تصور آنچه در صدسال آینده به دست خواهد آمد، سعی می شود اقدامات موثری درجهت ایجاد فضای نشاط و همدلی گفتگو و همفکری و اقدام و همکاری برای یک خاطره شیرین بزرگ جمعی انجام شود.

نماهای یک شهر تجلی عینی هویت و فرهنگ و باور عمومی جامعه شهری

حساسیت موضوع منظر شهر و هویت‌بخشی به آن تا جایی است که در بسیاری از شهرهای دنیا، ضوابط و مقررات ویژه‌ای در خصوص سیما و کالبد و منظر شهر وجود دارد و گروهی از برجسته‌ترین افراد با تخصص‌‌های مرتبط به کنترل و نظارت بر طرح‌های بزرگ وکوچک معماری و شهری و بررسی نمای ساختمان‌ها می‌پردازند تا نمای ساختمان با هویت و فرهنگ عمومی کشور آن‌ها سنخیت داشته باشد.

نماهای یک شهر تجلی عینی باور عمومی آن جامعه شهری است و بایدها، نبایدها و باورهای آن ها، سیمای شهر را می سازد و اگر امروز شهرما  با آشفتگی مواجهه شده نشات گرفته از همین باورهاست و پی بردن به این نکته که نظم و نظامی در ساختمان های ساخته شده در شهرما وجود ندارد، چندان مشکل نیست. کافیست در خیابان های شهر  قدم بزنیم و نگاهی به ساختمان های چپ و راست خود بیاندازیم تا معنی «آشفتگی» و «هرج و مرج» برایمان آشکار شود.

در راستای اهمیت این موضوع و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری به لزوم توجه مدیریت شهری به نمای ساختمان های شهر و همچنین عمل به یکی از مهم‌ترین وظایف طرح جامع و طرح تفصیلی تهران مبنی بر “ساماندهی و ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری”، کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر برای نخستین بار موضوع بررسی و تصویب نقش های نمای ساختمان ها را در فرایند صدور پروانه الزامی کرد و در این راستا کمیته هایی تحت عنوان کمیته های نما را به منظور بررسی نمای ساختمان ها در مناطق ۲۲گانه شهر تهران ایجاد کرد.

هرچند طراحی نما حاصل خلاقیت‌های معمارانه، ضمن توجه به فرهنگ عمومی و هویت یک شهر و البته موضوعی محتوایی است و چندان نمی‌توان برای آن ضوابطی کمی تعریف کرد اما از آنجاییکه نمای ساختمان‌ها، حقوق عمومی شهر محسوب می‌شوند و نه صرفا حقوق شخصی، لذا در اولویت قرار دادن این مهم توسط کمیسیون شهرسازی و معماری شورای پنجم در راستای مطالبات جامعه حرفه ای و مدنی بوده است.اکنون نیز تعیین ضوابط برای نمای ساختمان‌ها به این مفهوم نیست که شهرداری نظر خود را به مالک و طراح تحمیل می کند، بلکه نمای ساختمان‌ها باید براساس نظرات نمایندگان حرفه‌مندان و متخصصان و کارشناسان مربوطه بررسی شود تا واجد کیفیت‌های بصری و هویتی باشد.

علی رغم اشکالاتی که به فرایند تصمیم گیری در کمیته های نما در این دوره گذار تا زمانی که این موضوع به مطالبه عمومی جامعه بدل شود، وجود دارد، بررسی نمای ساختمان ها با شکل‌گیری کمیته‌های نما آنهم مبتنی بر رویکرد مشارکتی، نقطه عطفی در تاریخ معماری و شهرسازی تهران است، چرا که تا قبل از آن سازندگان و مالکان بصورت سلیقه ای برای نمای ساختمان ها تصمیم می گرفتند و نقشه نمای ساختمان در فرآیند صدور پروانه مورد بررسی قرار نمی‌گرفت و همین موضوع، منجر به نابهنجاری تمام‌عیار در سیما و منظر شهری شده است.

با تصویب قانون نماهای شهری در این دوره شورای شهر، برای هدایت نظامندتر سیما و منظر شهری، بررسی نما در فرایند صدور پروانه ساختمانی در سطح مناطق ۲۲گانه با رویکرد مشارکتی و با حضور طراحان، مالکان، اساتید دانشگاه، جامعه حرفه ای و مدیران شهری و به نوعی همه ذینفعان نهادینه شد.

جلسات کمیته‌های نما جهت بررسی، تأیید و تصویب نمای ساختمان ها از ابتدای این دوره تداوم یافته و عملکرد این کمیته ها توسط ناظران کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر بصورت مستمر پایش و ارزیابی می شود. همچنین الزام شهرداری به ارائه لوایح مدیریت منظر شهری و دستورالعمل ضوابط عام نما و نیز ضوابط خاص نمای هر یک از پهنه ها و مناطق شهر تهران از دیگر اولویت های جدی کمیسیون شهرسازی و معماری در این دوره بوده است.

جمع آوری ۷۰۰ دکل غیراستاندارد و بدون مجوز در تهران

در گذشته تعداد زیادی شرکت و اپراتور نسبت به نصب دکل ها در محل های نامناسب اقدام کرده بودند که سیما و منظر شهر را دچار اغتشاش کرده بودند و در جانمایی آن ها به سلامتی شهروندان نیز توجهی نشده بود.

از آنجا که دکل ها و آنتن ها جز ضرورت های زندگی مردم جهت دسترسی به اینترنت و تلفن ها نیز هست طی جلسات مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری در این خصوص تصمیم گیری شد. لذا از همه  اپراتورها خواسته شد محل نصب دکل و آنتن زمینی یا هوایی را به شرکت ارتباطات شهر اعلام کنند. ۷۰۰ دکل و آنتن غیر استاندارد جمع آوری شد و برخی نیز مکان یابی مجدد شدند.

امید داریم، مجموع این اقدامات و پیگیری‌ها با همراهی جامعه شهری و جامعه حرفه ای موجی به تدریج موجب آراستگی، زیبایی، آرامش‌بخشی و هویت‌مندی شهر شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  در دیدار حناچی با سیدحسن خمینی چه گذشت؟

  همه دستگاه های عضو ستاد تسهیل در قبال تولید مسئول هستند

  مهم ترین و زیربنایی ترین عامل پیشرفت یک جامعه، حفظ امنیت است

  اختلافات داخلی می تواند پاشنه آشیل کشور شود

  دلیل عدم دعوت از شهردار تهران در جلسات هیأت دولت/سرانجام پرونده ارتفاع ساخت و ساز در جماران

  تمدید تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران تا پایان هفته

  دیدار اعضای سازمان نظام پزشکی با شهردار تهران

  ماجرای عدم حضور شهردار در جلسات دولت/ پای ملک جماران در کار است؟

  تلاش میکنیم منافع بیت المال و شهروندان همزمان حفظ شود

  طرح بهسازی معابر پیاده رو، تلاش برای بازگشت دوچرخه به معابر پایتخت

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو