شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
جمعه، 9 آبان 1399 - 01:43   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  یک صدم هزینه پایتخت جدید برای مطلوب‌سازی شهر تهران کافی است


  بررسی مطالبات روستاهای صالح آباد و رسالت و حل گره ترافیکی این محدوده


  منطقه ۱۰ سرآمد رفع فضاهای بی دفاع شهری در مناطق است


  دست رد شورای شهری ها به اصلاح ساختار در شهرداری


  اطلاعات ایمنی ساختمان‌ها به دستور شهردار تهران از دسترس عموم خارج شد


  اجرای مصوبه شورا درباره نامگذاری خیابان استاد شجریان


  اعتمادسازی سازمان نوسازی با اجرای پروژه های توسعه محله ای


  انتصابات چدید شهردار تهران


  درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند


  مشکلات تهران، ناشی از تصمیمات نادرست در پنج دهه اخیر است/ در هفته تهران ۵۰ پروژه کوچک مقیاس محله ای افتتاح می شود


- اندازه متن: + -  کد خبر: 61378صفحه نخست » سلامت و محیط زیستسه شنبه، 8 مهر 1399 - 08:57
سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان شود
  

 

عضو شورای شهر تهران نام "پارک جنگلی ایرانیان" را برای مجموعه سرخه حصار پیشنهاد و ارائه انواع غذاهای ایرانی، سوغاتی ها و فرهنگ های مختلف نقاط کشور در این بوستان را راه حلی برای بیان شناسنامه بخشی از ایران عنوان کرد. 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در نشست خبری هفته گردشگری پس از بازدید از  بوستان جنگلی سرخه حصار در منطقه ۱۳ گفت: مجموعه سرخه حصار که از دوره تیموری حفاظت شده بوده، سرمایه ای فراملی است و این سرمایه در نسبت با طبیعت آن تعریف شده است.
او درباره درختان این مجموعه افزود: درختان سوزنی برگ، هم به لحاظ محیط طبیعی آسیب زا است و هم ریشه های سطحی دارد که نمی تواند به عمق پایین برای دسترسی به آب برسد  و از همین رو درختان پهن برگ در حال اضافه شدن است. از آنجا که سطح آبهای زیرزمینی کاهش پیدا کرده و عمده درختان این مجموعه ریشه های سطحی دارند برای آبرسانی به این درختان ۱۵ استخر و سیستم آب چرخانی طراحی شده است.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به کمبود سرویس های بهداشتی تعبیه شده در بوستان جنگلی سرخه حصار به ویژه برای روزهای آخر هفته، گفت: دسترسی به این بوستان نباید به سختی انجام شود، ضمن اینکه حفظ این فضا و توجه به طبیعت آن در توسعه گردشگری باید در اولویت قرار گیرد. علاوه بر این در ساخت و سازها باید کاربرد آهن کمتر باشد و بیشتر از چوب و سنگ استفاده شود.
او نام «پارک جنگلی ایرانیان» را برای مجموعه سرخه حصار پیشنهاد کرد و عنوان کرد: می توان ارائه انواع غذاهای ایرانی، سوغاتی ها و فرهنگ های مختلف را از نقاط کشور در این بوستان راه انداخت تا هر قسمت آن شناسنامه بخشی از ایران را بیان کند.

تحقق اعتبار پروژه های سرخه حصار با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی

مسجد جامعی در ادامه با بیان اینکه باید طراحی پروژه های بوستان سرخه حصار به سمتی برود که سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عرصه شوند، گفت: در شرایطی که تنها ۴۰ درصد از درآمدهای شهرداری تحقق پیدا کرده تاکید روی ارقام مطرح شده برای اجرای پروژه های سرخه حصار بسیار دشوار است و در این زمینه باید به ظرفیت های سرمایه گذاری بخش خصوصی بیشتر تکیه کرد.
عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به هفته تهران یادآور شد: روز تهران بیشتر مربوط به ابعاد اجتماعی، میراث فرهنگی و تاریخی تهران بود در حالی که باید به مسائلی مانند طبیعت و محیط زیست و مشکلاتی ازقبیل ترافیک و آلودگی  نیز توجه شود، از همین رو سه سالی است که از روز تهران به هفته تهران تبدیل شده است و هر کمیسیون متولی یک روز آن شده است. به عنوان مثال در حوزه فضای سبز و بوستانها قرار است بیش از ۶۰ درخت بالای صدسال در ۱۹ منطقه تهران، شناسنامه دار شوند.
او با بیان اینکه پس از شعارهایی مانند «تهران ایرانیان» و «بازشناسی هویت تهران» در سالهای گذشته امسال شعار «مکتب تهران» برای این هفته در نظر رفته شده است، اضافه کرد: ویژگی مکتب تهران عمومی ساختن حوزه های مختلف شهر از جمله معماری، شهرسازی، هنر، ادبیات، شعر، فلسفه و کلام است.

پیشنهاد ایجاد موزه برای این دوره از تاریخ پزشکی در کاخ یاقوت

مسجد جامعی در ادامه این نشست درباره تبدیل «کاخ یاقوت» در محوطه بیمارستان شهید لواسانی به «موزه پزشک»، گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۸۰نفر از کادر درمان در این دوره چندماهه بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و موزه پزشکی نیز در تهران وجود دارد، بهتر است که این موزه به بخش مربوط به کرونا اختصاص پیدا کند. از این رو شورای شهر با سازمان های تامین اجتماعی و نظام پزشکی وارد مذاکره خواهد شد تا بتواند موزه ویژه این دوره از تاریخ پزشکی را ایجاد کند.

ساخت طولانی ترین مسیر دوچرخه کشور در منطقه ۱۳

مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ در نشست خبری پس از بازدید از قطب گردشگری سرخه حصار، گفت: تلاش می شود تا پایان سال طولانی ترین مسیر دوچرخه که از میدان شهدا(لاین شمال به جنوب خیابان پیروزی) آغاز و تا کلاهدوز، اتوبان دوران و یاسینی ادامه دارد و پس از آن وارد بوستان سرخه حصار می شود، افتتاح شود. ۶۵ تا ۷۰ درصد کار از این مسیر ۲۰ کیلومتری انجام شده تصمیم داریم تا ۲۲ بهمن همه مسیر را کامل کنیم که اگر این امر مسیر نشد، مسیر ۸ کیلومتری سرخه حصار در آن تاریخ افتتاح خواهد شد. 
 او با بیان اینکه مصوبه ای در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مبنی بر تبدیل سرخه حصار به قطب گردشگری پایتخت مطرح شد، افزود: ۵۶ پروژه برای این کار طراحی شده و با توجه به دغدغه محیط زیستی مدیریت شهری در این دوره، تنها ۵ درصد ابنیه در این فضا ایجاد می شود؛ بناهایی که سازگار با محیط زیست هستند.
شهردار منطقه ۱۳ ادامه داد: پروژه هایی مانند بومگردی و بازارگل و گیاه تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسد. بازار شکیلی که این امکان را به شهروندان می دهد که به راحتی بتوانند در پارکینگ های هم سطح پارک کنند و به دلیل اینکه در خارج از محدوده شهری واقع می شود مشکلی نیز برای دیگر شهروندان به وجود نمی آورد.

رحمان زاده با اشاره به توسعه ۳۰ هکتاری جنگل در بوستان سرخه حصار در یک سال گذشته، گفت: علاوه بر توسعه جنگل کاری، باغ گل ۵۰ هکتاری که از گونه های مختلف گیاهی و دارویی تشکیل شده در این بوستان ایجاد می شود. همچنین غذاهای متنوع ایرانی، صنایع دستی اقوام مختلف نیز در رستورانهای بوستان سرخه حصار ارائه خواهد شد.
او در خاتمه عنوان کرد: جلساتی با سازمان تامین اجتماعی برگزار شده و در تلاش هستیم با امضای تفاهم نامه ای مشارکتی، ضمن تبدیل کاخ یاقوت به موزه پزشکی، به زودی بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که مردم بتوانند در فضای این کاخ تردد و از این بنای تاریخی بازدید داشته باشند. علاوه بر این مطالعات ایجاد نیروی هوایی در پادگان نیروی هوایی که دو میلیارد اعتبار مصوب داشت و شهرداری منطقه توانست این اعتبار را به ۶میلیارد برساند، انجام شده و این پروژه به فاز دوم و مرحله انتخاب پیمانکار رسیده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  در دیدار حناچی با سیدحسن خمینی چه گذشت؟

  همه دستگاه های عضو ستاد تسهیل در قبال تولید مسئول هستند

  مهم ترین و زیربنایی ترین عامل پیشرفت یک جامعه، حفظ امنیت است

  اختلافات داخلی می تواند پاشنه آشیل کشور شود

  دلیل عدم دعوت از شهردار تهران در جلسات هیأت دولت/سرانجام پرونده ارتفاع ساخت و ساز در جماران

  تمدید تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران تا پایان هفته

  دیدار اعضای سازمان نظام پزشکی با شهردار تهران

  ماجرای عدم حضور شهردار در جلسات دولت/ پای ملک جماران در کار است؟

  تلاش میکنیم منافع بیت المال و شهروندان همزمان حفظ شود

  طرح بهسازی معابر پیاده رو، تلاش برای بازگشت دوچرخه به معابر پایتخت

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو