شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 - 16:55   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  این همه مصوبه و قانون به تحویل حتی یک دستگاه اتوبوس در هشت سال گذشته از سوی دولت به شهرداری تهران منجر نشده است


  پیش زمینه شهر هوشمند مدیریت یکپارچه شهری است


  شهروندان گرفتار در تحریم و کرونا را سرزنش نکنید/ شهردار تهران سهم شهرداری را از بودجه ملی پیگیری کند


  چراغ سبز شورای شهری‌ها برای فروش ۱۱ ملک توسط شهرداری


  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 61112صفحه نخست » اقتصاد شهریسه شنبه، 16 اردیبهشت 1399 - 09:57
دو گام موثر قانونی علیه شهرفروشی
  

پیروز حناچی، شهردار تهران در سرمقاله‌ روزنامه همشهری نوشت:
مسئله وابستگی اداره شهرهای کشور به درآمدهای ناشی از شهرفروشی برای اداره شهرها در سه دهه گذشته، شهرهای مختلف کشور را به درجات متفاوتی تحت تاثیر خود قرار داده است. بیش از همه کلان‌شهر تهران و پس از آن سایر کلان‌شهرهای کشور، با تبعات شهرفروشی درگیر شده‌اند. شهرهای کوچک‌تر نیز کم و بیش در مسیر کلان‌شهرها گام برداشته‌اند و با یک تاخیر زمانی با پیامدهای مشابهی روبه‌رو شده یا روبه‌رو خواهند شد.  
در شهرداری تهران، از نخستین روزهای آغاز دوره مدیریت جدید، بر ضرورت تغییر ریل‌گذاری‌های صورت گرفته در شیوه اداره شهرهای کشور طی سه دهه گذشته تاکید شد. یکی از مهمترین ضرورت‌ها برای تغییر ریل گذاری، پایان شهرفروشی و ایجاد تحول در شیوه‌های کسب درآمد شهرداری‌ها برای اداره شهر بود. ما بر این باور هستیم که زمین و آسمان شهرهای کشور، ملک مشاع همه شهروندان است و شهرداری‌ها حق ندارند برای تامین نیاز امروز خود، زمین و آسمان شهرها و در واقع آینده شهرها را به صورت غیر قانونی به هیچ صاحب سرمایه‌ای واگذار کنند. اتکای بیش از اندازه به درآمدهای ساخت و ساز از نظر ما یکی از عوامل اصلی مشکلات امروز شهرهای کشور از جمله انواع مختلفی از فسادهای اقتصادی، از دست رفتن فضاهای عمومی، از بین رفتن هویت و چشم‌اندازهای بصری شهرها و رشد فاصله طبقاتی در شهر بوده است. به میزانی که شهرهای کشور بیشتر درگیر فرآیندهای شهرفروشی شده‌اند این مسائل نیز با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهند. به همین دلایل ما از همان آغاز دوره مدیریت خود، در برابر درآمدهای غیرقانونی حاصل از شهرفروشی سرسختانه و علیرغم انواع فشارها مقاومت کردیم و از گسترش بی‌رویه مال‌ها و ساخت‌وسازهای مخالف حقوق عامه جلوگیری کردیم. این سیاست در شرایطی در راس سیاست‌های ما در حوزه درآمدزایی برای اداره شهر قرار گرفت که اکنون، بی‌تردید مهمترین مشکل شهرداری تهران، تامین منابع مالی برای اداره شهر است. 
باید توجه داشت ما شهرداری تهران را با انبوهی از بدهی‌های به جای مانده از مدیریت‌های‌ گذشته و در وضعیتی که کشور دشوارترین تحریم‌های اقتصادی چند دهه اخیر را پشت سر می‌گذارد تحویل گرفتیم؛ امکانات و بهره‌مندی ما از بسیاری از منابع مالی محدود شده و بارها در تنگناهای تامین منابع برای اداره شهر، در معرض این پیشنهاد قرار گرفته‌ایم که به مسیرهای قبلی بازگردیم و دست کم بخشی از منابع اداره شهر را به کمک شهرفروشی تامین کنیم. 
با این همه، ما به زمین و آسمان شهر نه به عنوان منبعی برای کسب درآمد بلکه به عنوان امانتی از جانب مردم و ساکنان آینده تهران نگاه کردیم که شهرداری موظف به حفظ آن است. به همین دلیل نه فقط از موضع اصولی خود در ضرورت توقف شهرفروشی عقب‌نشینی نکردیم، بلکه بر این مسئله نیز اصرار کردیم که هر گامی برای تغییر این مسیر می‌بایست با اصلاحات قانونی، در مسیر پایدار شدن درآمدهای شهرها قرار گیرد. این مسیر خوشبختانه با استقبال و همراهی شهرداران کلان‌شهرها و دیگر شهرهای کشور روبه‌روشد. 
در همین جهت اصلاح قوانین و تصویب قوانین مورد نیاز، مهمترین گام برای ریل‌گذاری تامین منابع اداره شهرها از مسیرهای جایگزین بود. دو لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» و «درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها» که با همکاری و همراهی دولت و مجلس، در روزهای گذشته خوشبختانه به تصویب رسیدند دو گام بسیار مهم در زمینه اصلاحات ساختاری - قانونی برای پایدارسازی منابع درآمدی اداره شهرها و بویژه کلان‌شهر تهران بوده‌اند. در قانون ارزش افزوده سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض اخذ شده به مرور همسنگ دولت خواهد شد و در قانون درآمدهای پایدار مسیرهای متنوعی برای درآمدهای سالم در شهرها پیش بینی شده است. به کمک این دو قانون، شهرداری‌ها هر چه بیشتر در اداره خود به درآمدهای پایدار مالیات و عوارض پرداختی توسط شهروندان وابسته می‌شود. بدیهی است این وابستگی خود به خود، شهرداری‌ها را بیش از گذشته موظف به پاسخگویی به شهروندانی خواهد کرد که شهر از طریق مالیات و عوارض پرداختی آنها اداره می‌شود و سبب‌ساز ایجاد شفافیت بیشتر در اداره شهرها خواهد شد. 
شهرداری تهران به نوبه خود بارها در طول دو سال گذشته بر این موضوع تاکید کرده است که ما برای تغییر ریل‌گذاری‌های قدیمی که اکنون اداره شهرها در چارچوب آنها ناممکن شده نیازمند اراده ملی مسئولان برای تغییر مسیر هستیم. فکر می‌کنم تصویب این دو لایحه را می‌توان نمادی از پیدایش این اراده و حاصل همراهی و حمایت نیروهای مختلف سیاسی خصوصا در دولت و مجلس دانست. در شرایطی که بسیاری از نویسندگان و تحلیل‌گران در فضاهای رسانه‌ای از ناممکن‌بودن ایجاد اجماع برای تغییر یا دست کم دشوار بودن آن سخن گفته‌اند ما با همکاری شهرداران شهرهای مختلف کشور و به خصوص کلان‌شهرها توانستیم از طریق گفت‌وگوی منطقی و بدون حاشیه سیاسی، با نیروهای مختلف، خیر عمومی را در این زمینه محقق کنیم و گام مهمی در جهت احقاق حقوق شهروندان برداریم. امیدوارم بتوانیم به پشتوانه همین اراده، تحول در ریل‌گذاری مدیریتی شهرهای کشور و به ویژه تهران را با قوت هر چه بیشتر تداوم بخشیم و در این جهت، همچنان نیازمند یاری نیروهای مختلف سیاسی به خصوص دولت و مجلس و همچنین شهروندان عزیز تهرانی هستیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  ارائه خدمات آموزشی و مشاوره فضای سبز منطقه ۱۳ به صورت مجازی

  شهرداران تهران و سئول تجارب خود در مقابله با کرونا را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند

  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو