شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
جمعه، 20 تیر 1399 - 03:49   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  منطقه ۲۲ یکی از اتفاقات نادر شهرسازی معاصر است


  کمیسیون ماده ۱۰۰ رای به تعطیلی و یا قلع مستحدثات زائد داد


  مجوز شهرداری برای مقاوم سازی ساختمان‌های نیمه کاره


  محسن هاشمی: در ۳ سال گذشته یک کیلومتر مترو هم نساختیم/ کاش کارنامه خوبی داشتیم


  این همه مصوبه و قانون به تحویل حتی یک دستگاه اتوبوس در هشت سال گذشته از سوی دولت به شهرداری تهران منجر نشده است


  پیش زمینه شهر هوشمند مدیریت یکپارچه شهری است


  شهروندان گرفتار در تحریم و کرونا را سرزنش نکنید/ شهردار تهران سهم شهرداری را از بودجه ملی پیگیری کند


  چراغ سبز شورای شهری‌ها برای فروش ۱۱ ملک توسط شهرداری


  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


- اندازه متن: + -  کد خبر: 60454صفحه نخست » شورای شهرسه شنبه، 9 بهمن 1397 - 14:12
لایحه ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال تقدیم دولت می شود
شهردارآنلاین: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: برای موضوع کودک همسری و برای اینکه دیگر شاهد ازدواج دختران زیر 13 سال در کشور نباشیم، لایحه ممنوعیت ازدواج این کودکان را به زودی تقدیم دولت خواهیم کرد.
  

 معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست خبری با رسانه های خارجی در پاسخ به این سوال که آمارها نشان از رشد و پیشرفت در حوزه زنان و خانواده دارد، اما یک مساله مهم درباره کودک همسری و قانون ممنوعیت ازدواج کودکان است، برای این موضوع دولت چه کارهایی انجام می دهد؛ تاکید کرد: آمار کودک همسری در ایران خیلی بالا نیست و عدد آن پایین است اما از نظر ما بسیار اهمیت دارد، دو بعد اصلی دارد، بعد قانونی و حقوقی که دولت لایحه ای در این زمینه تنظیم کرده است.

ابتکار ادامه داد: درخواست ما ممنوعیت کامل ازدواج دختران زیر 13 سال است و لایحه آن به زودی به دولت تقدیم می شود. مجلس نیز روی این موضوع ورود کرده است. آمار ما نسبت به بحث کودک همسری بیشتر در مناطق حاشیه ای و مرزی است که بیشتر مربوط به مسائل قومیتی است.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این، مشکل فرهنگی وجود دارد. یکی از رویکردهای جدی دولت و مجلس بحث ماندگی از تحصیل و ترک تحصیل دختران است که پیشرفت بزرگی در کشور اتفاق افتاده است. زیر سه درصد دختران بازمانده از تحصیل هستند و بیشتر در مناطق مرزی هستند. برای آن برنامه ریزی شده است و دو مدرسه خاص دختران بازمانده از تحصیل در دو روستای سیستان و بلوچستان از طریق معاونت زنان ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده است.
ابتکار تاکید کرد: این طرح ادامه دارد و یک پروژه جدید را برای این مساله دنبال می کنیم چون معتقدیم مساله فرهنگی آن مهم است. در خصوص این مساله با علمای اهل سنت هم صحبت کردیم. باید آگاهی خانواده ها و دختران از حقوق و تحصیل آنها بالا برود. هم در زمینه حقوقی و هم در زمینه آگاهی بخشی و جلب دختران به مدرسه تلاش هایی در دست اقدام داریم.
وی در ادامه به بخشی از تحولات حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و اظهار داشت: میزان سواد 35 درصدی زنان در ابتدای انقلاب امروز به بالای 89 درصد رسیده است و تحولات بزرگی در عرصه آموزش عالی اتفاق افتاده است. این تحولات که مثبت است و نشان می دهد که بخشی از این تحولات به واسطه انقلاب بوده است چون قبل انقلاب آموزش دختران دچار محدودیت هایی بوده است.
ابتکار اضافه کرد: در آن زمان بسیاری از خانواده های سنتی، دختران را به مدارس عمومی نمی فرستادند. یکی از تحولات بعد از انقلاب این بوده است. اکنون مورد چندانی نداریم که دختران بازمانده از تحصیل باشد. آمار بازماندگان از تحصیل از 37 درصد در ابتدای انقلاب به زیر سه درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از پروژه های مشترک با وزارت آموزش و پرورش شناسایی و احصای دختران بازمانده از تحصیل است و اینکه دخترانی که با دلایل فرهنگی و مذهبی به مدرسه نروند، خیلی کم است و انقلاب سبب این تغییر رویکرد شد.
وی ادامه داد: بسیاری از خدمات بهداشتی با سهولت و اعتماد بیشتری برای زنان تامین می شود. در عرصه مشارکت سیاسی برای مردان و زنان هر دو، بعد از انقلاب علاقه بسیار زیادی به مشارکت سیاسی داشتند، روندها نشان می دهد در انتخابات سراسری و ملی زنان مشارکت 50 درصدی داشته اند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: در همه این شاخص ها جا برای نقد و بررسی و ارزیابی داریم این روندهای مثبت دلیل بر این نیست که ما هیچ مشکلی نداریم و کاستی ها را نادیده بگیریم و دلیل بر این نیست که بخواهیم ادعا کنیم به همه اهداف مان دست پیدا کرده ایم. 
وی ادامه داد: ولی دلیل بر این است که روندهایی که با وجود همه موانع و جنگ هشت ساله و تحریم هایی که اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است. پیش برده ایم و باید بیان کنیم.
ابتکار اضافه کرد: پیشرفت جامعه ایران در شاخص های مختلف توسعه انسانی از جمله وضعیت زنان رو به رشد بوده است و ما امروز برای این مساله برنامه ریزی کرده ایم جاهایی که هنوز شکاف جنسیتی وجود دارد یا عقب ماندگی به دلیل فرهنگی، اقتصادی و قومیتی داریم این فاصله ها را به حداقل برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: روند مثبت تحولات خوب از حوزه زنان با یک گزارش تحلیلی تکمیل خواهد شد. ما این گزارش را به زودی ارائه خواهیم داد و در همه زمینه ها کمبودها و کاستی ها را نیز ارائه خواهیم داد تا ابزاری برای برنامه ریزی در آینده باشد. و برنامه ریزی در حوزه عدالت جنسیتی هم داشته باشیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در گزارش تحلیلی به شکاف ها و فاصله ها و جاهایی که نتوانسته ایم با سرعت کافی پیش برویم اشاره می شود. به عنوان مثال در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پیشرفت های حوزه زنان خیلی خوب است. درصد اعضای هیات علمی دانشگاه ها که زن هستند، نزدیک به 27 درصد در مجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت می رسد اما تعداد زنان مدیر در این دو وزارتخانه ناچیز است و قابل قبول نیست این نقطه قوت در کنار آن مشکلات است تا سعی شود با برنامه ریزی و سیاست گزاری نسبت به رفع آن مشکلات اقدام شود.
وی درباره فعالیت های سازمان های مدنی و حضور زنان در ورزشگاه به عنوان یک نماد حقوق زنان در ایران نیز در پاسخ به سوالی اظهار داشت: باید مشخص شود که موضوع ورزش بانوان ابتدا مساله حقوق زن ایرانی برای ورود به ورزشگاه است یا حضور در همه فدراسیون های ورزشی است، عده ای فکر می کردند که زمانی که انقلاب شد دیگر ورزش برای بانوان تمام شده، فکر می کردند که در چارچوب اتفاقاتی به عنوان حکومت دینی رخ داده است دیگر زن نمی تواند به عرصه ورزشی بیاید. تصور این بود.
وی خاطرنشان کرد: امروز اتفاقی که افتاده و با زمینه سازی هایی که از نظر حقوقی و انطباق با موازین شرعی فراهم شده است، زنان ایرانی بسیار با همت و با تلاش و با تاب آوری و صبر در این سال ها رسیده اند و در یک هیات آسیایی از 300 نفر 100 نفر از آنان زن هستند. این یک نماد از صبر و تلاش و مبارزات زنان ایرانی است که در این عرصه ها پیش می روند.
ابتکار ادامه داد: در موضوع ورزشگاه ها دولت همه تلاش خودش را کرده است تا موانع آن برطرف شود و در چندین مورد خانواده ها در ورزشگاه ها حضور پیدا کردند و در اکثر برنامه های ورزشی مانند والیبال بانوان هستند و در بسیاری از مسابقات، بانوان به صورت آزاد می روند. 
ابتکار اضافه کرد: امروز دسترسی دختران به ورزش قهرمانی به یک میلیون نفر رسیده است . دختران ایرانی به ورزش قهرمانی دسترسی دارند و تمام فدراسیون ها یک نایب رییس زن حضور دارد. ضمن اینکه در موضوع ورزشگاه نیز تلاش می شود، قوانین در حوزه زنان تغییر کرده است، فضای فرهنگی و عمومی در حوزه زنان تغییر کرده است. / ایرنا

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  تلاش میکنیم منافع بیت المال و شهروندان همزمان حفظ شود

  طرح بهسازی معابر پیاده رو، تلاش برای بازگشت دوچرخه به معابر پایتخت

  ارائه خدمات آموزشی و مشاوره فضای سبز منطقه ۱۳ به صورت مجازی

  شهرداران تهران و سئول تجارب خود در مقابله با کرونا را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند

  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو