شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
سه شنبه، 26 شهریور 1398 - 20:55   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


  بازدید عضو هیئت رئیسه شورا از ۲ پروژه عمرانی


  شهردار تهران عازم اروپا می شود


  هماهنگی میان دولت و شهرداری به نفع شهروندان است


  رابطین خبری تولید کننده محتوای فاخر خبری حوزه خود هستند


  هیچ فعالیت محرمانه‌ای در شهرداری تهران نداریم


  رای شهروندان به «تهرانی برای همه»


  بازدید رئیس شورای اسلامی شهر تهران از روند احداث پارکینگ طبقاتی امیرکبیر


  در جلسه نهاد ریاست جمهوری با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران چه گذشت؟


  بررسی اجاره‌های ۳۰ میلیون تومانی پیاده‌رو خیابان سی‌تیر روی میز شورای شهر تهران


- اندازه متن: + -  کد خبر: 60452صفحه نخست » خدمات شهریسه شنبه، 9 بهمن 1397 - 13:53
حناچی در «همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» مطرح کرد:
زیبایی حق مردم است اما در نمای شهری کمتر دیده می شود
زیبایی حق مردم است اما در نمای شهری کمتر دیده می شود شهردارآنلاین: اگر منصفانه قضاوت کنیم نتوانسته ایم آن چه داشته ایم را به زندگی امروز برسانیم و برخلاف برخی کشورهای دنیا که در این زمنیه موفق بوده اند ما در دوره معاصر بیشتر به دنبال تخریب و بازسازی بوده ایم تا بهسازی آن چه از گذشتگان به ما رسیده است.
  

شهردار تهران گفت: اگر منصفانه قضاوت کنیم نتوانسته ایم آن چه داشته ایم را به زندگی امروز برسانیم و برخلاف برخی کشورهای دنیا که در این زمنیه موفق بوده اند ما در دوره معاصر بیشتر به دنبال تخریب و بازسازی بوده ایم تا بهسازی آن چه از گذشتگان به ما رسیده است.

پیروز حناچی در آئین افتتاح «همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» که صبح امروز در سالن همایش های بوستان گفت و گو بر گزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت «محمدنبی حبیبی» شهردار اسبق تهران اظهار کرد: آقای حبیبی زمانی شهردار تهران بود که کشور در شرایط جنگی قرار داشت و مدیریت شهری تدابیر ویژه ای را می طلبید. من ضایعه درگذشت آن مرحوم را به بازماندگان و دوستان ایشان تسلیت می گویم. 

وی با بیان اینکه در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و باید تلاش کنیم دستاوردهای ارزنده تری به جامعه ارائه دهیم، گفت: در آموزه های دینی ما آمده است که خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. ما در کشوری زندگی می کنیم که علاوه بر داشتن مواهب طبیعی، ظرافت و تنوع بالایی در معماری دارد. به جرأت می توان گفت از نظر تنوع معماری، کشوری نظیر ایران در میان کشورهای اسلامی وجود ندارد و این مسئله در همایش های بین المللی مورد توجه قرار می گیرد.  

شهردار تهران ادامه داد: این مزیت ما است، اما اگر منصفانه قضاوت کنیم نتوانسته ایم آن چه داشته ایم را به زندگی امروز برسانیم و برخلاف برخی کشورهای دنیا که در این زمنیه موفق بوده اند ما در دوره معاصر بیشتر به دنبال تخریب و بازسازی بوده ایم تا بهسازی آن چه از گذشتگان به ما رسیده است. 

حناچی با بیان اینکه زیبایی حق مردم است و شهروندان حق دارند بپرسند چرا در نماهای شهری این نکته کمتر رعایت می شود، گفت: مردم ما در طول تاریخ هنرهای زیادی داشتند، اما در دوره معاصر به این هنرها کمتر توجه شده است. متاسفانه امروز می بینیم که در اکثر شهرها خانه هایی که ساخته می شوند نماهایی شبیه به هم دارند. چه اتفاقی افتاده است که به چنین نقطه ای رسیده ایم؟ 

وی با تاکید بر زیباسازی نمای شهری عنوان کرد: ما در مدیریت شهری باید ابتدا زیبایی را بشناسیم تا بتوانیم برای تحقق آن تلاش کنیم. در برخی کشورها مدیریت شهری تلاش می کند قریحه هنری مردم را تحریک کند و مساحت زیادی از شهر به گالری ها و موزه ها برای توسعه هنر اختصاص می یابد که ما هم باید این مسیر را طی کنیم. 

شهردار تهران خاطر نشان کرد: درباره پالایش بصری نمای شهری نیز قوانینی در شهرداری داریم، اما نیاز به قانونی خاص است که زیبایی را در شهر به رسمیت بشناسد. 

حناچی با اشاره به معماری گذشته ایران عنوان کرد: در دوره سلجوقیان ساختار سازه در هم تنیده بود و به عنوان مثال نما در شکل آجرهایی که در ستون استفاده می شد خود را نشان می داد، اما در دوره ایلخانیان این دو از هم جدا شدند و این تغییر یک تحول در معماری بود. 

وی ادامه داد: هم اکنون در کشور ما ضوابط زیادی برای ساختمان سازی وجود دارد که معروف ترین آن ها قاعده 60 به 40 است که در برخی مناطق آن را تبدیل به 80 به 20 یا 90 به 10 کرده ایم که بسیار خطرناک است. یکی از دلایل نشست زمین در برخی از مناطق تهران استفاده حداکثری از مساحت است؛ چرا که سطح زمین پوشیده می شود و روزنه ای برای ورود آب به عمق خاک وجود ندارد و به دلیل جذب نشدن آب به عمق زمین این اتفاق رخ می دهد. 

شهردار تهران عنوان کرد: جالب است بدانید در بررسی هایی که ما انجام دادیم قاعده 60 به 40 پشتوانه علمی و تحقیقاتی دقیقی ندارد و بر مبنای دستور العملی که از سوی یک کارشناس مطرح شده بود، امروز تبدیل به مبنایی در ساخت و سازها شده است. به هر حال ما امروز با شهری مواجه هستیم که ساخته شده و شاید نتوان در آن تغییرات چندانی ایجاد کرد، اما می توانیم در ساختمان های جدیدی که می سازیم نگاه مان را به ساخت و ساز تغییر دهیم. 

حناچی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برخی از ساختمان ها و معماری های ویژه در شهر می توانند در ایجاد ثروت و جذب گردشگران نقش مهمی ایفا کنند و نمونه هایی از این نوع معماری ها در کشورهای مختلف وجود دارد. حتی برخی معماران مانند «نورمن فاستر» هر جا که ساختمانی بسازد، گردشگران به دیدن آن ساختمان می روند. ما هم باید چنین فضاهایی در شهر ایجاد کنیم و به معماران طراز اول فرصت ایجاد خلاقیت در کشور بدهیم. 

شهردار تهران ادامه داد: سازه ای مانند پل طبیعت که امروز یکی از نمادهای جدید شهر تهران محسوب می شود در رقابتی سخت بین معماران شکل گرفت. گروه مهندسانی که در مناقصه پل طبیعت شرکت کرده بودند، گروه کوچکی بودند که توانستند با ارائه طرح خود در برابر غول های معماری خودنمایی کنند. 

حناچی همچنین بر لزوم آموزش مردم و تحریک خواسته های آنان برای شکل گیری معماری زیبا در شهر تاکید کرد و گفت: امروز مشاهده می کنیم که بسیاری از ساختمان ها در تهران با معماری رومی به وجود می آید. این نشان می دهد که مردم چنین معماری را پسندیده اند، واقعیت آن است که معماران سرزمین ما نتوانسته اند روی معماری بومی کشورمان کار کنند. کشور ما عقبه فرهنگی طولانی دارد. به عنوان مثال چرا تخت جمشید در معماری امروز ما جایی ندارد؟ ما باید آستانه دانش و تقاضا در حوزه معماری کشور را بالا ببریم. ما برای سلیقه های مردم کار زیادی نکرده ایم. 

وی تاکید کرد: باید در مورد فعالیت هایی که تاکنون انجام شده است، آسیب شناسی کنیم. کمیته های نما تشکیل شده است، اما نباید تبدیل به راهروهایی شوند که می توان آن را دور زد یا برگشت. 

شهردار تهران در بخش پایانی سخنان خود به تغییر پارادایم در مدیریت شهری پرداخت و گفت: مردم با انتخاب اعضای شورای شهر بر تغییر پارادایم مدیریت شهری تاکید کردند و ما باید این کار را انجام دهیم. مردم قدم اول را برداشتند و این وظیفه ماست که قدم های بعدی را برداریم. 

بنا بر این گزارش، در پایان این مراسم شهردار تهران به عنوان اولین عضو، کمپین «نما، هویت شهر ما» را رونمایی کرد و در ادامه ضمن افتتاح نمایشگاهی که در حاشیه این همایش برپا شده است، از آن بازدید کرد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

  چرا ماکارونی و خرما گران شد؟

  اسامی پربارش‌ترین استان‌ها طی دو روز آینده

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو