شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
پنجشنبه، 21 فروردین 1399 - 09:03   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  شهروندان گرفتار در تحریم و کرونا را سرزنش نکنید/ شهردار تهران سهم شهرداری را از بودجه ملی پیگیری کند


  چراغ سبز شورای شهری‌ها برای فروش ۱۱ ملک توسط شهرداری


  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 59842صفحه نخست » فنی و عمرانیسه شنبه، 2 بهمن 1397 - 06:04
اقدام غیرقانونی علیه 4 میلیون دانش‌آموز
شهردارآنلاین: اخیراً والدینی در خانواده‌های روستایی و کمتر برخوردار هستند که از ترس آتش‌سوزی مانع رفتن فرزندانشان به مدرسه می‌شوند.
  

چند سالی است زمستان برای دانش‌آموزان همراه با کابوس آتش‌سوزی است. مقصر هم به‌کارگیری بخاری‌های غیراستاندارد و وسایل گرمایشی نامناسب و از رده خارج در مدارس است. طنز تلخ ماجرا اینجاست که شنیده می‌شود، اخیراً والدینی در خانواده‌های روستایی و کمتر برخوردار هستند که از ترس آتش‌سوزی مانع رفتن فرزندانشان به مدرسه می‌شوند. خوب است این روز‌ها که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه آموزش‌و‌پرورش چراغ برداشته و به دنبال بازماندگان از تحصیل می‌گردند، دست‌کم عوامل بازماندن از تحصیل دانش‌آموزان را از سر آن‌ها بردارند. 

کار خلاف قانون
۹ ماه بعد از اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه بودجه سال‌جاری در هیئت‌وزیران به تصویب رسید، صبا، یکتا، مریم و مونا نوگلان زاهدانی بوستان تعلیم و تربیت در آتش بی‌تدبیری سوختند. این در حالی است که در آیین‌نامه یاد شده آموزش‌و‌پرورش مکلف به جایگزینی بخاری‌های غیراستاندارد کلاس‌های درس با بخاری‌های هرمتیک شده بود و همه شاهد بودند که بمب ساعتی این تعلل ۹ ماهه چطور در مدرسه اسوه حسنه زاهدان ترکید. 
اما ماجرا از جایی جالب‌تر می‌شود که افکار عمومی شاهد اقدام عملی چشم‌گیری از سوی آموزش‌و‌پرورش برای پیشگیری از این‌گونه اتفاقات نبود. 
در مقابل وزیر آموزش‌و‌پرورش با شرکت در نمایشی تحت عنوان کمپین «همه با هم برای جایگزینی بخاری‌ها برپا» با تخصیص یک‌سوم حقوق خود شرکت کرد. 
مردم از یارانه انصراف دهند تا مشکل حل شود!
در مقابل آموزش‌و‌پرورش با سکوت در برابر کاهش بودجه و اعتبارات عمرانی مدارس که می‌رود سه ساله شود، تعهدات غیرعلنی خود به سازمان برنامه را به حفظ جان و ایمنی دانش‌آموزان ترجیح داد. ظاهراً سیدمحمد بطحایی از فشار به دولت و سازمان برنامه برای جلب بودجه بیشتر برای آموزش‌و‌پرورش پرهیز دارد و به رئیس دولت قول اداره به صرفه دستگاه تعلیم و تربیت را داده است. بر این اساس، وی در اظهارنظری عنوان کرده است: «اگر نیمی از افراد یارانه‌بگیر در کشور یک‌ماه از یارانه خود صرف‌نظر کنند، این مشکل یک‌بار برای همیشه تمام خواهد شد، ولی اگر نگاهمان به بودجه دولت باشد تا هشت سال آینده هم نخواهیم توانست بخاری‌های غیرایمن را از مدارس جمع‌آوری کنیم.» علی‌اصغر فانی، وزیر سابق آموزش‌و‌پرورش این ادعا را اینطور پاسخ داد: «مطابق برنامه، مشکل بخاری‌های نفتی تاکنون باید حل شده باشد. سخن بطحایی مبنی بر اینکه حل مشکل بخاری‌های نفتی هشت سال طول می‌کشد، درست نیست.».
اما از مقام وزارت که فاصله می‌گیریم و به مدیران سطوح معاون و معاون معاون که می‌رسیم اظهارنظرات متفاوت می‌شود. هرچند ملاحظه حال سازمان برنامه در تمام اظهارنظرات ثابت است. 
همه سازمان‌ها آماده‌اند غیر از نوسازی
در این رابطه داریوش ورناصری، معاون سازمان نوسازی مدارس کشور در گفت‌و‌گو با «جوان» از آیین‌نامه‌های فنی و رعایت ضوابط «نشریه ۶۹۷» در استانداردسازی کلاس‌های درس و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی می‌گوید. وی ترجیح می‌دهد برای بودجه مورد نیاز نوسازی سیستم گرمایشی کلاس‌های درس رقمی ارائه ندهد، ادامه می‌دهد: تجهیز مدارس به بخاری هرمتیک بین یک و نیم تا ۳ میلیون تومان برای هر کلاس هزینه دارد. ضمن اینکه بسته به موقعیت جغرافیایی و مؤلفه‌های فنی ساختمان مدارس استفاده از آن به بررسی بیشتری نیاز دارد. بر این اساس و بنا به گفته این مقام مسئول، جایگزینی بخاری‌های غیراستاندارد در ۱۴۰ هزار کلاس درس حدود ۲۱۰ میلیارد هزینه در بردارد. این در حالی است که در بودجه سال آینده برای نوسازی بخاری‌های مدارس نیمی از این رقم پیش‌بینی شده است. 
از سوی دیگر و در حالی که شیش و بش کارشناسی فنی نوسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس نزدیک یک سال به طول انجامیده سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی زیادی برای این اقدام اعلام آمادگی کرده‌اند. به طوری که جمعیت هلال‌احمر در استان‌های مختلف و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت به صورت سراسری داوطلب ورود به مسئله استانداردسازی سیستم گرمایشی کلاس‌های درس هستند. 
با این حساب و با توجه به اینکه صورت مسئله مالی این نوسازی با توجه به اعلام آمادگی سازمان‌های خارج از آموزش‌و‌پرورش به طوری کلی پاک‌شده به نظر می‌رسد، ادامه تعلل آموزش‌و‌پرورش برای حل یک‌بار برای همیشه موضوع بخاری‌های خطرآفرین در کلاس‌های درس یک دلیل عمده می‌تواند داشته باشد و آن این است که آموزش‌و‌پرورش حاضر نیست امتیاز نوسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس را از دست بدهد. به بیان دیگر دوست دارد قهرمان نوسازی سیستم‌های گرمایش مدارس باقی بماند و ظرفیت‌های تبلیغاتی این موضوع را نیز برای خود و دولت متبوعش حفظ کند. در عین حال حاضر نیست به مدیریت مالی دولت نیز فشار بیاورد و تز اداره با کیفیت و در عین حال صرفه‌جویانه خود را نقض کند. 
گفتنی است آیین‌نامه اجرایی بودجه ۹۷ به صراحت عنوان کرده که بخاری‌ها با اولویت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی باید با بخاری‌های هرمتیک جایگزین شوند./ جوان

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو