شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
سه شنبه، 17 تیر 1399 - 12:53   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  کمیسیون ماده ۱۰۰ رای به تعطیلی و یا قلع مستحدثات زائد داد


  مجوز شهرداری برای مقاوم سازی ساختمان‌های نیمه کاره


  محسن هاشمی: در ۳ سال گذشته یک کیلومتر مترو هم نساختیم/ کاش کارنامه خوبی داشتیم


  این همه مصوبه و قانون به تحویل حتی یک دستگاه اتوبوس در هشت سال گذشته از سوی دولت به شهرداری تهران منجر نشده است


  پیش زمینه شهر هوشمند مدیریت یکپارچه شهری است


  شهروندان گرفتار در تحریم و کرونا را سرزنش نکنید/ شهردار تهران سهم شهرداری را از بودجه ملی پیگیری کند


  چراغ سبز شورای شهری‌ها برای فروش ۱۱ ملک توسط شهرداری


  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 59713صفحه نخست » فنی و عمرانیدوشنبه، 1 بهمن 1397 - 08:37
در باشگاه پسران چه می‌گذرد؟
بدنسازی بدون هورمون اسب و گوریل
شهردارآنلاین: هرکدام با انگیزه ای به باشگاه می‌آیند و خوشحالند زیر نظر کسی کار می‌کنند که آنها را به تزریق هورمون اسب و گوریل تشویق نمی‌کند.
  


تصویری از سکوی قهرمانی رقابت‌های بین‌المللی روسیه و فیگورهفتی همراه با  پشت بازو و کول در همان ورودی سالن مقابل چشمانت قرار می‌گیرد. آن طرف‌تر همان جوان توی عکس،‌ نشسته و به کار جوانانی که مشغول کلنجار رفتن با وزنه‌ها و دمبل‌ها هستند، نظاره می‌کند. صدای دوپس دوپس ریتم آهنگ فضای باشگاه را پر کرده و هر کسی مقابل آینه نگاهی به اندامش می‌اندازد و گاهی هم فیگوری می‌گیرد.
داریوش فرهادی، مسئولیت قدیمی‌ترین باشگاه بدنسازی شرق تهران را برعهده دارد و معتقد است اینکه بتوانی یک جوان را به جای رفتن به قهوه‌خانه سمت ورزش و باشگاه سوق بدهی، یک خدمت بزرگ به جامعه کرده‌ای. داریوش در 32 سالگی هنوز هم شور و حال یک جوان 20 ساله را دارد و آن را هم مدیون ورزش بدنسازی می‌داند. حضور در رقابت‌های استانی و کشوری و بعد از آن عضویت در تیم ملی پرورش اندام و سرانجام قهرمانی در رقابت‌های بین‌المللی روسیه در سال 2012، افتخاراتی است که کسب کرده و معتقد است در چند سال گذشته پرورش اندام به یکی از ورزش‌های اصلی کشور تبدیل شده است: «زیبایی بدن به انسان اعتماد به نفس می‌دهد و دیدگاه جامعه را نسبت به شما عوض می‌کند. خیلی از جوان‌ها به دنبال اعتماد به نفس گمشده خودشان می‌گردند و آنهایی که وضعیت مالی خوبی ندارند و نمی‌توانند با پول این اعتماد به نفس را به دست بیاورند، سراغ پرورش اندام می‌روند تا با هیکل تراشیده این گمشده را پیدا کنند.»
پمپاژ هورمون جوانی وقتی که با فولاد سرد مبارزه می‌کنی و خودسازی، انگیزه‌هایی هستند که می‌تواند هر کسی را راهی باشگاه بدنسازی کند. «کسی که بدنسازی را انتخاب می‌کند، باید معمار خوبی باشد. باید بدنش را دوباره بسازد و هر جایی را که حس می‌کند نقص دارد و به چشم می‌آید، از نو بسازد و یک ترکیب‌بندی مناسب و جدید بیافریند.» اینها حرف سعید فرهنگ است، از قدیمی‌های باشگاه. 6 سالی است که در رشته پرورش اندام فعالیت می‌کند. مدت‌ها با تپش قلب و فشار خون بالا دست و پنجه نرم کرده و به توصیه پزشکان سراغ ورزش آمده و مانند خیلی از جوان‌ها جایی آمده تا بتواند خودش را بسازد: «از وضعیت خودم راضی‌ام وقتی دمبل و هالتر سنگین به دست می‌گیری، همه خشم و هیجان و انرژی‌ات را خالی می‌کنی و لحظه خارج شدن از باشگاه آرامشی با چاشنی خستگی همه وجودت را فرا می‌گیرد. هر بار که باشگاه می‌آیم، حس می‌کنم چند ماه جوان‌تر شده‌ام. کسانی که ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند، بیشتر احساس جوانی و نشاط می‌کنند.»
سعید معتقد است همه انسان‌ها زیبایی را دوست دارند و نسل جوان هم زیبایی برایش در اولویت است: «همه ما به خطوطی که با نظم و ترکیب مناسب کنار هم قرار گرفته باشند، علاقه داریم و بدن هم همین است و کسی که عضله و بدن منظمی داشته باشد، بیشتر به چشم می‌آید. جذابیت چیزی است که همه جوان‌ها دنبال آن هستند و بدنسازی کم هزینه‌ترین راه برای رسیدن به این جذابیت است. البته کسانی که می‌خواهند به شکل حرفه‌ای بدنسازی کار کنند و با انرژی بیشتری در باشگاه تمرین کنند، سراغ مکمل‌ها می‌روند. خیلی از این مکمل‌ها در مواد غذایی وجود دارند اما از آنجایی که تغذیه ما درست نیست و از ویتامین و پروتئین به اندازه کافی استفاده نمی‌کنیم، سراغ مکمل‌ها می‌رویم. مصرف مکمل در ورزش بدنسازی اجتناب‌ناپذیر است چون کسی که 300 پوند وزنه را جابه‌جا می‌کند، باید انرژی بیشتری نسبت به کسی که کار خاصی انجام نمی‌دهد، داشته باشد. اما متأسفانه بازار مکمل‌های قلابی و مصرف بی‌رویه آن و بی‌اطلاعی خیلی از جوان‌ها به ریشه‌های این مکمل‌ها، باعث شده آسیب جدی به بدن‌شان وارد کنند.» «وی» یکی از مکمل‌های پروتئینی پرمصرف بین ورزشکاران بدنسازی است اما کمتر کسی می‌داند که «وی» در زبان فارسی همان آب پنیر یا کشک است و ما می‌توانیم کشک‌های مرغوب و مناسب را به جای این مکمل مصرف کنیم و بهتر نتیجه بگیریم.
 از مکمل تا هورمون اسب
جوان‌هایی که وارد پرورش اندام می‌شوند، دنبال رسیدن به اندام زیبا و ورزیده هستند اما در این میان هستند کسانی که می‌خواهند شکم‌های ور آمده‌شان را کوچک کنند. داریوش در حالی که سعی می‌کند اشتباهات یکی از بچه‌ها را در زمان اسکات زدن به او یادآوری کند، می‌گوید: «متأسفانه برخی نسبت به این ورزش نگاه خوبی ندارند و تصور می‌کنند هرکسی که با تلاش و کوشش توانسته بدن عضلانی و ورزیده‌ای داشته باشد، حتماً از آمپول هورمون و دارو استفاده کرده. یک روز توی مترو پسربچه‌ای من را با انگشت به مادرش نشان می‌داد و می‌گفت مامان این آمپولی است!
موفقیت در این ورزش به چند عامل مهم بستگی دارد که یکی از آنها ژنتیک و نوع تغذیه است. متأسفانه بالا رفتن قیمت‌ها و مشکلات اقتصادی روی این ورزش هم تأثیر گذاشته. اگر کسی بخواهد برای مسابقات پرورش اندام تمرین کند، باید برای بدن خودش حداقل 30 تا 40 میلیون تومان هزینه کند.»
داریوش به برخی از کسانی که ادعا می‌کنند مربی پرورش اندام‌اند اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنها دنبال جیب جوان ورزشکار هستند و مکمل و دارو تجویز می‌کنند تا جیب خودشان را پر کنند درحالی که مصرف مکمل شرایط خاصی می‌خواهد و با تجویز بی‌مورد به جوان آسیب می‌زنند. متأسفانه در خیابان و داروخانه‌ براحتی مکمل دارویی فروخته می‌شود. در داروخانه کسی که هیچ اطلاعی از نوع فیزیک بدن و مکمل‌های مورد نیاز ندارد، آن را به جوانی که تشنه رسیدن به اندام ورزیده است، تجویز می‌کند و به این ترتیب او را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد.»
سعید هم با تأیید حرف‌های مربی باشگاه می‌گوید: «در بدنسازی کسی با یک سال تمرین به جایی نمی‌رسد ولی جوان‌هایی هستند که می‌خواهند یک شبه ره صد ساله طی کنند و به سمت مصرف هورمون و داروهای غیرمجاز کشیده می‌شوند. هستند کسانی که به خاطر مصرف هورمون اسب و گوریل یا مکمل‌های غیرمجاز، کبدشان را از دست دادند و در انتظار پیوند کبد هستند. کسی که در پله اول این ورزش است باید بداند با یک سال بدنسازی نمی‌تواند هیکل کسی را که 10 سال است توی این ورزش عرق می‌ریزد، داشته باشد و نباید برای رسیدن به این جایگاه سمت هورمون و دارو برود.»
 همین هیکل زیباست
با هر بار بالا بردن دمبل‌ها همه هیکلش را در آینه برانداز می‌کند. 18 سال دارد و می‌خواهد از همین ابتدا یک هیکل جذاب و مناسب داشته باشد. آرش دو ماهی است که بدنسازی کار می‌کند و معتقد است داشتن هیکل جذاب به انسان اعتماد به نفس می‌دهد: «همیشه کسانی را که هیکل خوب و عضلانی دارند دوست دارم و می‌خواهم در آینده مثل آنها باشم. راه سختی در پیش دارم اما برای رسیدن به هیکل مناسب باید این سختی‌ها را تحمل کنم. وقتی وارد جایی می‌شوی همه به خاطر هیکل ورزشکاری‌ات احترام خاصی برایت قائل می‌شوند و همین باعث می‌شود اعتماد به نفس پیدا کنی. البته در آینده اگر مربی باشگاه توصیه کند از مکمل هم استفاده می‌کنم ولی هیچ وقت سراغ هورمون نمی‌روم.»
حامد 23 سال دارد و 6 سالی است بدنسازی کار می‌کند و هیکل خوبی به هم زده. او با تأیید حرف‌های آرش معتقد است برخی برای جلب توجه جنس مخالف وارد پرورش اندام می‌شوند اما هستند کسانی که عاشق این ورزشند: «6 سال رزمی کار ‌کردم اما می‌خواستم سراغ یک ورزش کامل کننده در کنار رزمی بروم و به این ترتیب به این باشگاه آمدم. مدتی هم از مکمل استفاده می‌کردم اما ادامه ندادم. از هیکلم راضی‌ام و از هورمون هم استفاده نکرده‌ام ولی اگر بخواهم به سطح بالاتر بروم، شاید مجبور باشم استفاده کنم.»
سعید یکی دیگر از جوان‌هایی است که با جدیت مشغول پشت بازو زدن است. دوسالی می‌شود که بدنسازی کار می‌کند و تنها خواسته‌اش این است که لباس به اندامش خوب بنشیند: «لباس مثل پوست بدن است و وقتی لباس به تن خوب بنشیند، حس خوبی پیدا می‌کنی و همین انگیزه باعث شد که سراغ این ورزش بیایم. هیچ ورزشی به اندازه پرورش اندام روحیه آدم را عوض نمی‌کند.»
انگیزه محمدحسین از آمدن به باشگاه بدنسازی با بقیه کمی فرق دارد: «چند سال قبل خیلی لاغر بودم و دوست نداشتم جوان لاغر ترکه‌ای باشم. 4 سال پیش وارد پرورش اندام شدم و کنارش کشتی هم کار می‌کنم و با کوشش و تمرین توانستم به این هیکل مناسب برسم. من هم مثل سعید علاقه دارم لباسی که می‌پوشم به تنم خوب بنشیند و خیلی از جوان‌هایی که در این ورزش هستند علاقه زیادی به لباس‌های جذب دارند.» سجاد سه ماهی می شود که سراغ بدنسازی آمده است. از هیکلش راضی نیست و می‌خواهد با پرورش اندام هیکل بهتری پیدا کند: «وقتی لباس می‌پوشم اصلاً برایم جذابیت ندارد چون چاق هستم و هیچ لباسی به تنم خوب دیده نمی‌شود. با توصیه یکی از دوستانم سراغ بدنسازی آمدم.»
محمد به خواسته همسرش سراغ بدنسازی آمده و می‌خواهد وزن زیادی را که به دلیل بیماری از دست داده، دوباره به دست بیاورد: «به خاطر کم خونی وزن از دست دادم و همه هیکلم به هم ریخت. با عکس روز عروسی خیلی فرق کرده‌ام و به همین دلیل همسرم اصرار داشت سراغ بدنسازی بیایم.»/ ایران

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  تلاش میکنیم منافع بیت المال و شهروندان همزمان حفظ شود

  طرح بهسازی معابر پیاده رو، تلاش برای بازگشت دوچرخه به معابر پایتخت

  ارائه خدمات آموزشی و مشاوره فضای سبز منطقه ۱۳ به صورت مجازی

  شهرداران تهران و سئول تجارب خود در مقابله با کرونا را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند

  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو