شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 12 آذر 1399 - 13:35   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  لزوم اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران توسط شهرداری تهران


  تعیین حسابرسان منتخب شورا


  انتقاد سالاری از تغییرات عجیب و غریب در لایحه مالیات بر ارزش افزوده


  تضعیف نیروهای مسلح و تخریب دولت، در جهت اهداف ترورکنندگان است


  بازدید عضو شورای اسلامی شهر تهران از روند احداث ساختمان خانه شهر


  ماجرای نامه حناچی به وزیر رفاه/ افتتاح ایستگاه مترو امیرکبیر در ماه جاری


  شورایاری‌ها آینه تمام‌نمای محله‌ها هستند


  پیشروی دستگاه حفار TBM در تونل آبهای سطحی بزرگراه فتح از مرز ۲ کیلومتر گذشت


  


  درخواست مجدد رئیس شورای شهر برای تعطیلی کامل تهران؛ خطر روزی هزار فوتی بر اثر کرونا نزدیک است


- اندازه متن: + -  کد خبر: 59451صفحه نخست » شورای شهرچهارشنبه، 26 دی 1397 - 05:14
ویلانشین‌های فقیر تهران
ویلانشین‌های فقیر تهرانشهردارآنلاین: چیزی حدود 7 تا 6‌درصد خانه‌های ویلایی تهران در منطقه تهرانپارس قرار دارند. 2 تا3‌درصد در ونک و مابقی در مناطق جنوبی و شمال شهر تهران توزیع شده‌اند.
  

در تهرانی که به تسخیر آپارتمان‌نشین‌ها درآمده است حالا کمتر از 20‌درصد شهروندان همچنان ویلانشین مانده‌اند. فردین یزدانی، مدیر طرح جامع مسکن به «شهروند» می‌گوید چیزی حدود 80‌درصد تهرانی‌ها آپارتمان‌نشین هستند و مصطفی قلی خسروی، عضو هیأت‌مدیره اتحادیه املاک کشور هم با تأیید این موضوع به «شهروند» می‌گوید که حدود 65‌درصد تهرانی‌ها آپارتمان‌نشین هستند، 15‌درصد مردم تهران به برج نشینی روی آورده‌اند و بقیه همچنان در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند. او البته توضیح می‌دهد که ویلانشین‌های واقعی یعنی کسانی که در خانه‌های ویلایی لوکس زندگی می‌کنند کمتر از 5‌درصد مردم تهران هستند، اما بقیه ویلانشین‌ها معمولا افراد ساکن خانه‌های کلنگی و ساکنان بافت فرسوده هستند که توان مالی نوسازی خانه خود را ندارند.

خسروی توضیح می‌دهد که چیزی حدود 7 تا 6‌درصد خانه‌های ویلایی تهران در منطقه تهرانپارس قرار دارند. 2 تا3‌درصد در ونک و مابقی در مناطق جنوبی و شمال شهر تهران توزیع شده‌اند.  او البته تأکید می‌کند که ویلانشین‌های لاکچری معمولا مناطق حومه تهران مانند پردیس و پرند را انتخاب می‌کنند تا در محیط خوش آب و هواتری سکونت کنند.
جالب است بدانید بنا به گفته خسروی، حالا با  وجود کمبود زمین و خانه کلنگی در تهران، بسیاری از تهرانی‌ها آپارتمان‌های کم طبقه و کم واحد را تخریب می‌کنند و به جای آن برج‌های بلند می‌سازند. این موضوع به‌ویژه با جهش قیمت مسکن در تهران تشدید و ساخت برج سودآور شده است.
نیمی از ایرانی‌ها ویلانشین هستند
چیزی حدود نیمی از ایرانی‌ها آپارتمان‌نشین شده‌اند.  براساس آخرین گزارش، مرکز آمار ایران تعداد خانوارهای ساکن در شهرهای کشور را ۱۸.۱۲‌میلیون خانوار اعلام کرد که از این تعداد ۹.۹۷‌میلیون خانوار در واحدهای مسکونی غیرآپارتمانی یا همان ویلایی زندگی می‌کنند.
تعداد آپارتمان‌های شهر‌های بزرگ کم نیستند. بخصوص با افزایش روز افزون شهرنشینی بر تعداد آپارتمان‌های شهری افزوده شده و شاید همین موضوع موجب افزایش قیمت آپارتمان و گرانی زمین شده است. با این وجود نزدیک به 10‌میلیون خانواده ایرانی در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند.  مرکز آمار ایران برای توضیح این سهم از عبارت «آپارتمان» و «غیر آپارتمان» بهره برده است، اما در ادبیات رایج و متداول، مردم به واحدهای غیرآپارتمانی، «ویلایی» می‌گویند. بررسی‌ها نشان می‌دهد 8‌میلیون و 975‌هزار و 135 واحد آپارتمانی در کشور وجود دارد که سهم آن 39.9‌درصد از کل واحدهای مسکونی کشور است. به این ترتیب شمار واحدهای غیرآپارتمانی 13‌میلیون و 854‌هزار و 850 واحد برآورد شده است. سهم غیرآپارتمانی‌ها یا ویلایی‌ها از کل واحدهای کشور به 60.7‌درصد می‌رسد.
یک سوم ایرانی‌ها ساکن خانه‌های نقلی
حدود 30‌درصد یا یک سوم مردم ایران در خانه‌های نقلی زیر 75متر زندگی می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به 30‌درصد از واحدهای مسکونی در ایران کمتر از 75 متر مساحت دارند. در این میان سهم واحدهای مسکونی 50 تا 75 متری از کل واحدهای مسکونی 21.7‌درصد و سهم واحدهای مسکونی کمتر از 50 متر اندکی بیش از 9‌درصد است.
جالب است بدانید که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تهرانی‌ها، البرزی‌ها، قمی‌ها و مردم آذربایجان ‌شرقی بیشتر از بقیه استان‌ها به آپارتمان‌نشینی روی آورده‌اند.
زمین می‌دهیم، هوا می‌خریم!
«گرانی زمین یکی از مهمترین دلایل آپارتمان‌نشینی است.» این  جمله را فردین یزدانی، مدیر طرح جامع مسکن به «شهروند» می‌گوید و در ادامه توضیح می‌دهد: «گرانی زمین و افزایش جمعیت کلانشهرها دلیل عمده برای آپارتمان‌نشینی است. بیگدلی  هم بر این موضوع صحه می‌گذارد و  قدرت خرید پایین قشر ضعیف جامعه را عامل این موضوع می‌داند  و می‌گوید: «یکی از دلایلی که مردم تغییر رویه و سبک زندگی نمی‌دهند، آن است که نمی‌دانند کجا باید زندگی کنند؛ چرا که الگوبرداری درستی از ساخت‌وساز برای ما وجود ندارد؛ به همین جهت برخی از مردم که توانایی خرید خانه ویلایی ندارند به زندگی آپارتمانی روی می‌آورند.»
معمولا کسانی که در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند، استدلال خاصی از زندگی در خانه‌های آپارتمانی دارند و می‌گویند:    «زمین نمی‌فروشیم، هوا بخریم» اما با نگاهی به شرایط اقتصادی متوجه این مقوله می‌شویم که بسیاری بر طبقات خانه ویلایی خود اضافه می‌کنند؛ زیرا این موضوع با افزایش چشمگیر قیمت مسکن صرفه اقتصادی پیدا کرده است. یزدانی ضمن تأیید این موضوع در این زمینه توضیح  می‌دهد: «با توجه به این‌که قیمت زمین در سراسر کشور افزایش پیدا کرده است، صاحبان ملک سعی می‌کنند که خانه‌های خود را به صورت آپارتمانی و چندطبقه درست کنند؛ به ‌عنوان مثال در شهر‌هایی که تمام خانه‌های آن ویلایی بود، اکنون خانه ویلایی دو طبقه شده و آپارتمان دو طبقه  به 5 طبقه تغییر پیدا کرده است.» اما سوالی که وجود دارد آن است ‌که آیا ممکن است فردی آپارتمان خود را به خانه‌ای ویلایی تبدیل کند؟ مدیر طرح جامع مسکن در این زمینه معتقد است: «این موضوع امری بدیهی است؛ چرا که در یک پلاک خانه اگر آپارتمان‌سازی شود، کاربری اقتصادی بیشتری دارد؛ در صورتی که برای ساخت ملک ویلایی این‌گونه نیست و صرفه اقتصادی ندارد. همچنین باید در نظر داشت که آمار و ارقام هم بیانگر آن است که آپارتمان‌نشینی نسبت به سال‌های گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است.»
هزینه عوارض و تراکم شهری تهران
بیشتر از شانزه‌لیزه پاریس
تهران و کلانشهر‌های دیگر را «شهر بی قوراه» می‌گویند؛ چرا که  از یک‌دستی کافی برخوردار نیست. بیگدلی هم در این زمینه می‌گوید: «متاسفانه نظام جامع و اصولی شهرسازی وجود ندارد؛ به همین جهت مشخص نیست که معماری حاکم بر شهر‌های ما اسلامی، شرقی و یا سنتی است!» او در ادامه توضیح می‌دهد: «با نگاهی به ساختمان‌سازی که در کشور وجود دارد، به این نتیجه می‌رسیم که ساخت‌وساز بر اساس الگوهای غربی است؛ اما هیچ سنخیتی با آنها وجود ندارد زیرا در کشور‌های غربی هیچ یک از ساختمان‌ها به یکدیگر نچسبیده‌اند و همه موارد چون آب‌وبرق فضای سبز و... رعایت شده است. اما در کشور ما چنین مقولاتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و تنها الگوبرداری نادرستی از این موضوع داریم و همچنان رویه‌ای که از گذشته باب بوده در نظر داریم و خود را به روز نمی‌کنیم.» رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ضمن انتقاد از عملکرد نا‌بسامان سازمان راه‌وشهرسازی در این زمینه یادآور می‌شود: «البته سازمان راه‌وشهرسازی باید به این مسأله ورود پیدا کند و برای این موضوع تدبیری در نظر گرفته شود؛ چرا که لشکری عظیم از مهندسان در راه‌و‌شهرسازی  حضور دارند که به چنین مقولاتی بی‌توجه مانده‌اند. همچنین باید در نظر داشت نوآوری یکی از مقولات حایز اهمیت در شهرسازی است و برای ایجاد سبک زندگی صحیح به یک نظام کارآمد نیازمندیم؛ زیرا نظام معماری ما  از کارآمدی کافی برخوردار نیست و نیاز به یک تحول اساسی دارد. با نگاهی به کشور‌های توسعه‌یافته متوجه این امر مهم می‌شویم که در کشور‌های توسعه‌یافته هزینه‌های شهر بر اساس خدمات است و نه تراکم و عوارض. به همین جهت باید راه‌های جایگزینی وجود داشته باشد تا هزینه‌های شهری از آن طریق تأمین شود و درواقع از تولید‌کننده حمایت کنیم. نه آن‌که هزینه تراکم و عوارض در خیابان انقلاب در هر مترمربع حدود 5 برابر شانزه‌لیزه پاریس باشد.»/ شهروند 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  در دیدار حناچی با سیدحسن خمینی چه گذشت؟

  همه دستگاه های عضو ستاد تسهیل در قبال تولید مسئول هستند

  مهم ترین و زیربنایی ترین عامل پیشرفت یک جامعه، حفظ امنیت است

  اختلافات داخلی می تواند پاشنه آشیل کشور شود

  دلیل عدم دعوت از شهردار تهران در جلسات هیأت دولت/سرانجام پرونده ارتفاع ساخت و ساز در جماران

  تمدید تمام محدودیت‌ها و دورکاری کارمندان در تهران تا پایان هفته

  دیدار اعضای سازمان نظام پزشکی با شهردار تهران

  ماجرای عدم حضور شهردار در جلسات دولت/ پای ملک جماران در کار است؟

  تلاش میکنیم منافع بیت المال و شهروندان همزمان حفظ شود

  طرح بهسازی معابر پیاده رو، تلاش برای بازگشت دوچرخه به معابر پایتخت

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو