شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 29 تیر 1398 - 20:06   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  بازنگری در قانون شوراها


  معاونت‌های شهرسازی شهرداری‌ها کانون دورزدن قانون شده‌اند


  لزوم مشارکت شورایاران و شهرداری در تصمیم‌گیری برای اجرای پروژه‌ها در محلات/شورایاران دیده‌بان احقاق حق محلات هستند


  لزوم دعوت از نخبگان و سرشناسان محلات برای شرکت در انتخابات شورایاری‌ها


  دفاع از ایران سرفصل وحدت بخش میان مردمان این کشور است


  دعوت حق شناس از هنرمندان برای ارتقای جایگاه هنر در پایتخت


  هزینه تمام بودجه فرهنگی شهرداری در 5 ماه نخست سال 96 غیراخلاقی بود


  مهلت ثبت نام در انتخابات شورایاری یک هفته تا ۱۰ روز تمدید شود


  تحکیم ارتباط شورای شهر و محلات با حضور نخبگان در انتخابات شورایاری ها/راه برای حضور جوانان نخبه هموار شده است


  مهلت ثبت نام شورایاری‌ها تا ۱۵ تیر تمدید شد + آیین نامه


- اندازه متن: + -  کد خبر: 58610صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 28 مهر 1397 - 08:01
افق‌های آینده گردشگری
افق‌های آینده گردشگریمنوچهر جهانیان
  

در حال حاضر صنعت گردشگری، از جمله بزرگ‌ترین و قدرتمندترین صنایع خدماتی در جهان بوده و نقش بسزایی در اقتصاد کشورها دارد. به طوری که در برخی از کشورها گردشگری اولین صنعت درآمدزا به‌شمار رفته و توانسته است، تاکنون بیش از 300 میلیون شغل در جهان ایجاد کند. گسترش فعالیت انواع هتل‌ها، ایرلاین‌ها، تورگردانان، کشتی‌های کروز، سیستم‌های حمل و نقل، رستوران‌ها، خدمات غذا و نوشابه از جمله فعالیت‌های این صنعت محسوب می‌شود. بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری، میزان سفرها افزایش یافته و مهم ترین جا به جایی را در سطح جهانی به خود اختصاص داده است. از آنجایی که محور سفر و گردشگری، انسان است. بنابراین مطالعه و بررسی آینده گردشگری ضرورت می‌یابد. در نگاه کلی می‌توان گردشگری را در سه بخش کلی گردشگر، جامعه میزبان و محیط بررسی کرد. از نگاه گردشگر، سفر یک حق انسانی محسوب می‌شود و تمامی انسان‌ها باید از این حق بهره‌مند شوند.

انسان بر اساس روحیه کمال جویی و پیوند با طبیعت آفریده شده است، اما در سال‌های اخیر در گرو زندگی ماشینی از طبیعت فاصله گرفته و این امر مشکلات روحی و روانی را به همراه داشته است. همزمان با صنعتی شدن جوامع، بشر رشد را صرفا در بستر فناوری و صنعت تجربه کرده و حال به نقطه اشباع رسیده و به این نکته دست یافته است که کمال و تعالی در راستای مصادیق غیر مادی تحقق می‌یابد. بنابراین در جستجوی حقیقت به سفر روی آورده و سعی در کشف معنای زندگی داشته است. می‌توان چنین بیان کرد، سفر بستر کمال گرایی و تعالی را فراهم کرده و خود عاملی برای شکوفایی تلقی می‌شود. همزمان با رشد اقتصادی و توسعه زندگی ماشینی، انسان با استرس‌های روحی و تنش‌های عصبی مواجه بوده و در جستجوی راه برون رفت از این وضعیت است. از این رو برای رهایی از فشارهای ناشی از زندگی صنعتی به سفر روی آورده و به دنبال کسب آرامش و سکون است. از سوی دیگر، با افزایش سطح دانش و آگاهی و رشد فناوری، گردشگر از شناخت و اطلاعات بیشتری درباره محیط پیرامون خود برخوردار بوده و این خود عامل انگیزه بیشتر برای شناخت جوامع و فرهنگ‌ها می‌شود. در این شرایط می‌توان گفت در آینده انسان با آگاهی سفر می‌کند.

آینده گردشگری از نگاه گردشگران، بی شک در جستجوی حقیقت و معنای زندگی خواهد بود و گردشگر سفر را صرفا از دریچه مادی نگاه نخواهد کرد و به عمق و ژرفای آن توجه بیشتری نشان خواهد داد. بی‌شک در بستر روابط انسانی با محیط پیرامون شکل گرفته و بشر گرایش بیشتری به طبیعت پیدا می‌کند.از نگاه جوامع میزبان، می‌توان گفت در آینده جوامع محلی سهم بیشتری در مدیریت گردشگری منطقه خود خواهند داشت و همزمان با کوچک‌تر شدن سازمان‌ها و برون سپاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی، مردم جامعه محلی سهم بیشتری در فعالیت‌های گردشگری منطقه خود ایفا می‌کنند. با افزایش سطح دانش و آگاهی، جوامع میزبان نیز درک بالاتری از ورود گردشگران به منطقه داشته و ورود افراد را عاملی برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی می‌پندارند، بنابراین با فرض بر اینکه جوامع سطح آگاهی بیشتری به فرهنگ خود و سایرین دارند، می‌توان چنین پنداشت که در تعاملات فرهنگی بسیار خوب عمل می‌کند.

در نتیجه شناخت فرهنگ، تعاملات انسانی، آشنایی با آداب ور سوم، شگفتی‌های آفرینش در مقاصد مختلف از جمله اثرات مهم گردشگری محسوب می‌شود. نکته دیگر در جوامع میزبان حس مسئولیت پذیری مردم جوامع محلی در قبال محیط زندگی خویش است. جوامع میزبان با حس مسئولیت بیشتری در مواجهه با گردشگران رفتار خواهند کرد و این امر در راستای تحقق توسعه پایدار انجام خواهد پذیرفت.در آینده مقاصد سهم بیشتری در مدیریت مقاصد گردشگری دارند. از نگاه عناصر محیطی، این حقیقت را باید پذیرفت که گردشگری مجموعه پیچیده از فعالیت‌های تمامی عناصر و عوامل محیطی است و نمی‌توان آن را صرفا به یک بخش جامعه محدود کرد.

بنابراین مدیریت فعالیت‌های گردشگری با دشواری و پیچیدگی بسیار همراه خواهد بود. از نگاه محیط پیرامون، شاید بتوان گفت محیط زیست بیشترین دغدغه و نگرانی را در مواجهه با فعالیت‌های گردشگری دارد. همچنین با گرم شدن هوا و مشکلات زیست محیطی، نگرانی جوامع از تخریب محیطی بیش از پیش افزایش یافته و خود این امر از معضلات جهان در آینده، و نه صرفا در بحث گردشگری است.همزمان با توسعه صنعت گردشگری، مقاصد در نقاط مختلف جهان به این صنعت توجه نشان داده و تلاش کرده‌اند از شیوه‌های مختلف برای جذب توریست استفاده کنند. برای مثال ایجاد جاذبه‌های مصنوعی، فستیوال‌ها و جشنواره‌ها از جمله اقدامات کشورها برای جذب بیشتر توریست بوده است. از این رو به دلیل تمرکز مقاصد به جذب هر چه بیشتر گردشگر و صرفا تمرکز بر افزایش کمی گردشگران، جای نگرانی وجود دارد که این نگاه‌های صرفا مادی، به مبنای اصلی و ماهیت کلیدی گردشگری آسیب می‌رساند. آنچه ضرورت دارد شناخت ماهیت اصلی سفر و گردشگری است.

گردشگری را نمی‌توان صرف در بستر مادی و درآمدهای اقتصادی محدود کردد، چرا که عنصر کلیدی سفر انسان بوده و ماهیت انسانی است که باید مسیر گردشگری را مشخص کرده و آن را ترسیم نماید. از این رو امید آن می‌رود با افزایش سطح دانش و آگاهی و به کارگیری فناوری‌های نوین، ارتباطی و اطلاعاتی شناخت و آگاهی و درک و تجربه متفاوتی از آنچه از قبل مرسوم بوده، به گردشگران منتقل شود. نگاه‌های سطحی کمرنگ‌تر شده و عمق و ژرفای مفاهیم گردشگری مورد توجه و تمرکز هر چه بیشتر جوامع میزبان ومحلی وگردشگران قرار گیرد.

رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم وفرهنگ

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

  چرا ماکارونی و خرما گران شد؟

  اسامی پربارش‌ترین استان‌ها طی دو روز آینده

  حناچی: اربعین امسال پرشورتر از سال‌های گذشته خدمت می‌کنیم

  چرا سوسنگرد زیر آب نرفت؟

  "هامون" کمی بهبود یافت

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو