شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 5 بهمن 1398 - 04:48   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


  بازدید عضو هیئت رئیسه شورا از ۲ پروژه عمرانی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 50203صفحه نخست » فرهنگی و اجتماعییکشنبه، 19 فروردین 1397 - 11:40
محمدصادق جوادی‌حصار :
اصلاح‌طلبان تدبیر نکنند، مجلس را از دست می‌دهند
اصلاح‌طلبان تدبیر نکنند، مجلس را از دست می‌دهندشهردارآنلاین: یکی از عمده‌ترین انتقادهایی که این روزها متوجه جریان اصلاحات است، تغییر رویه ملموس این جریان از یک جریان فعال در عرصه سیاسی به یک جریان محافظه‌کار است که قادر نیست آنگونه که باید مطالبات ملی را طبق پارامترهای مشخص اصلاح‌طلبانه پیگیری کند. این مساله شاید امروز برخی از افراد مجلس و قوه مجریه را که به‌نوعی اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند در یک حاشیه امن نگه دارد اما ممکن است در آینده شانس حضور جریان اصلاحات را در عرصه‌های مدیریتی کشور از بین ببرد. پیرامون این موضوع «آرمان» با محمدصادق جوادی‌حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.
  

جریان اصلاح‌طلبی تفاوت‌های زیادی با جریان اصیل دهه هفتاد پیدا کرده است؛ دلیل این تغییر رویکرد چیست؟

پس از سال 76 که دولت اصلاحات در کشور روی کار آمد و اصلاح‌طلبان در قوه مجریه فعال شدند جریان اصلاحات در ایران را می‌توان به 2 دسته تقسیم کرد. بخشی اول اصلاح‌طلبانی هستند که در داخل درون ساختار حاکمیت به‌عنوان اصلاح‌طلب به ایفای نقش می‌پردازند و در قوای مجریه و مقننه مشغول فعالیت هستند و بخش دوم اصلاح‌طلبانی‌ هستند که خارج از بخش‌های حاکمیتی و اجرایی حضور دارند و فعالیت خود را در بستر سیاسی اجتماعی جامعه، اصلاح ساختارها و ترمیم و اصلاح جامعه مدنی و دفاع از حقوق شهروندی انجام داده و ایده‌های خود را در این زمینه طرح‌ریزی می‌کنند.

در بخش اول یعنی حضور در عرصه قدرت سیاسی یا قوای مجریه و مقننه باید اقرار کرد که اصلاح‌طلبان نقش موثر و تاثیرگذاری ایفا نکرده‌اند. گرچه ممکن است عده‌ای در این میان تنها عنوان اصلاح‌طلب را با خود همراه داشته باشند و در عمل قادر نباشند کنش اصلاح‌طلبانه و رفتار اصلاح‌طلبانه منطبق با پارامترهای دولت اصلاحات و جریان برآمده از این دولت را از خود بروز دهند. با این تفسیر می‌توان اینگونه بیان کرد که آن بخش اصلاح‌طلب داخل ساختار قدرت که به نام این جریان حضور دارد امروز عملکردش موجب دلسردی جریان اصیل اصلاحات است. متاسفانه پس از جریانات سال 88 بخش اعظمی از نیروهای اصیل این جریان سیاسی کشور از عرصه سیاست حذف و به حاشیه رانده شدند و دیگر قادر نیستند مطالبات ملی را از درون ساختار قدرت پیگیری نمایند.

در چنین شرایطی آن بخش از جریان اصلاحات که بخش اصلی این جریان هم محسوب می‌شود و خارج از عرصه مدیریتی قرار دارد، چگونه می‌تواند ایفای نقش کند؟

بخشی که امروز ما به‌عنوان اصلاح‌طلبان مجلس یا دولت می‌شناسیم، به‌طور عمده رویه محافظه‌کاری در پیش گرفته‌اند و متاسفانه برخی عملکردهای ضعیف و یا نادرستشان به حساب جریان اصلاحات گذاشته می‌شود. در چنین شرایطی طبیعی است که نمی‌توان از اصلاح‌طلبان درون دولت و مجلس توقع زیادی داشت اما در مقابل بار مسئولیت اصلاح‌طلبان اصیل که در بیرون از این ساختار فعال هستند سنگین‌تر می‌شود و آنان هستند که باید نسبت به آماده سازی بستر جامعه و تبیین زیرساخت‌های جامعه مدنی تلاشی دوچندان داشته باشند. این جریان اصیل باید از طریق نهادهای مدنی، ابزارهای رسانه‌ای همچون مطبوعات، فضای مجازی و فعالیت‌های مستمر حزبی، ارتباط خود را با بدنه جامعه حفظ و تقویت نماید و وجه تمایز خود را نسبت به آن بخش که از روی ناچاری و یا هر دلیل دیگری محافظه‌کاری را در پیش گرفته‌اند، به جامعه نشان دهد و حیطه اصلاح‌طلبی اصیل را مشخص نماید.

مرزبندی‌هایی که گاه در جریان اصلاحات صورت می‌گیرد، به معنی انشقاق در این جریان تاثیرگذار سیاسی است؟

خیر. این بدان معنی نیست که جریان اصیل اصلاحات حمایت خود را از اصلاح‌طلبان درون قوا قطع نماید و انشقاقی در این جریان سیاسی به وجود آید. بلکه به این معناست که ضمن حمایت از بخش‌های اصلاح‌طلب درون حاکمیت، یعنی مجلس و دولت و نقد عملکرد آنان، چشم‌انداز آینده را برای این جریان که امروز به‌عنوان اصلاح‌طلبان حاضر در مجلس و دولت از آنان یاد می‌شود، مشخص نماید تا در آینده حضوری تاثیرگذارتر در این عرصه داشته باشند. این وظیفه سنگین برعهده بخش خارج از ساختار قدرت است که برای آینده طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی کند و مشخص نماید که نماینده‌ای که قرار است به‌عنوان اصلاح‌طلب در آینده وارد مجلس می‌شود باید دارای چه پارامترهایی باشد.

بزرگ‌ترین چالش پیش‌روی اصلاح‌طلبان داخل و خارج عرصه مدیریت کشور را در شرایط فعلی چه می‌دانید و چه راهکاری باید برای برون‌رفت از این چالش اتخاذ نمود؟

چالش اصلی این است که متاسفانه به‌دلیل عدم اجرای صحیح قوانین و گزینش‌های سلیقه‌ای در احراز صلاحیت‌ها این خطر همواره وجود دارد که عده‌ای مانع حضور افراد کاردان و موثر در جریان انتخابات شوند و این ضربه بزرگی به جریان فعال اصلاحات است. اعمال اینگونه رفتارها امروز موجب شده نماینده‌ای که به نام اصلاح‌طلب وارد مجلس می‌شود نتواند همچون دیگر طیف‌ها و جریان‌های درون مجلس مطالبات خود را پیگیری نماید چراکه ممکن است در دور آینده تایید صلاحیت نشود. از این رو عده‌ای از اصلاح‌طلبان درون ساختار قوا امروز با یک کلاف سردرگم مواجه شده‌اند و در یک پارادوکس سیاسی گرفتار شده‌اند. بنابراین باید تدبیری اندیشیده شود تا بخش فعال جریان اصلاحات وارد عرصه شود و آن بخش داخل ساختار قوا که رویه محافظه‌کاری در پیش گرفته از این حالت منفعل خارج گردد و به‌راحتی بتواند مطالبات ملی را پیگیری نماید در غیراین صورت نباید امید داشت که مجلس بعدی با اکثریت اصلاح‌طلبان تشکیل شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو