شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
دوشنبه، 28 بهمن 1398 - 19:03   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 50155صفحه نخست » فرهنگی و اجتماعیشنبه، 18 فروردین 1397 - 12:54
علی شکوری‌راد :
پروژه‌ای فراتر از شهرداری در جریان است
پروژه‌ای فراتر از شهرداری در جریان استشهردارآنلاین: دبیرکل حزب اتحاد ملت در مورد استعفای نجفی از شهرداری تهران گفت:جریان اصلاحات در یک فرآیند چندساله که آغاز آن ٩٢ بود و تا امروز ادامه داشته است قدم به قدم جلو آمده و رقیب این جریان قدم‌به‌قدم به عقب رانده شده است. مخالفان اصلاحات برای توقف این روند رو به جلو پروژه خود را از شهرداری تهران آغاز کرده‌اند با این خیال که فرآیندی که در شورای اول و شهرداری تهران به وجود آمد را تکرار کنند که البته به نظر من ناموفق خواهند بود.
  

دلیل اصلی استعفای نجفی چیست؟

آقای نجفی اخیرا مبتلا به یک بیماری جدید شده‌اند اما اینکه این موضوع علت اصلی استعفا بوده باشد، قطعا این‌گونه نیست. بسیاری از افراد هستند که به این بیماری مبتلا بوده و در مناصب مختلف حضور داشته و کار خود را انجام می‌دهند بنابراین بیماری منافاتی با کاری که انجام می‌دهند ندارد اما موضوع بیماری جدید آقای نجفی صحت دارد.

تعدادی از اعضای شورا نیز معتقدند بیماری نجفی برای استعفا بهانه است و فشار بیرونی منجر به این استعفا شده است. به نظر شما دلایل چرایی این برخورد با نجفی چیست؟

به نظر من پروژه‌ای که در حال اجرا‌ست، محدود به موضوع شهرداری تهران نیست. موضوع آن است که جریان اصلاحات در یک فرآیند چندساله که آغاز آن ٩٢ بود و تا امروز ادامه داشته است قدم به قدم جلو آمده و رقیب این جریان قدم‌به‌قدم به عقب رانده شده است. مخالفان اصلاحات برای توقف این روند رو به جلو پروژه خود را از شهرداری تهران آغاز کرده‌اند با این خیال که فرآیندی که در شورای اول و شهرداری تهران به وجود آمد را تکرار کنند که البته به نظر من ناموفق خواهند بود.

چرا فکر می‌کنید این جریان در این پروژه ناموفق خواهد بود؟

زیرا خوشبختانه جریان اصلاحات طی این مدت تجربیات گرانسنگی به دست آورده‌اند. این جریان برای به دست آوردن این تجربیات، هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند و قدر انسجام و وحدت خود را می‌دانند.

هدف این جریان از فشار بر نجفی چیست؟

هدف اصلی این فشار، ایجاد اختلاف در شورای شهر پنجم است. این جریان معتقد است اگر نجفی را از میدان به در کنیم، علاوه بر توقف شفاف‌سازى در مورد فسادها در دوره مدیریت قبلى، بر سر انتخاب شهردار جدید تهران در شورا اختلاف به وجود مى‌آید و این اختلاف نقطه آغاز فرآیند معکوس توفیقات سال‌های اخیر جریان اصلاحات خواهد شد. به همین دلیل است که فشار بر نجفی برای استعفا زیاد است تا شاید بتوانند با رفتن نجفی آتش اختلاف را در میان اعضای شورا شعله‌ور کنند و این اختلاف از اعضای شورا به جریان اصلاحات منتقل شود. این جریان سعی دارد با اختلاف‌افکنی امید خود را برای رسیدن به موقعیت گذشته بازیابی کند.

به نظر می‌رسد این موضوع، پروژه کلی این جریان است. علاوه بر این، نجفی رویکرد فساد‌ستیزی بزرگی در همین مدت کوتاهی که مسوول شهرداری تهران بود از خود نشان داد. در این مدت ایشان فرآیند‌های فساد‌خیز شهرداری تهران به ویژه در قرارداد‌های این سازمان، تغییر کاربرى و فروش شهر را متوقف کرد و توانست سند تحویل و تحول را ارایه و گزارش شفافی از سوءعملکرد و تخلفات مدیریت قبلی شهر تهران به قوه قضاییه ارایه دهد. نکته‌ای که سبب تعجب بسیاری از فعالین سیاسی شده، آن است که با وجود ارایه گزارشات بسیار از وقوع فساد در دوران مدیریت قبلی شهر تهران از سوی شهردارجدید به قوه قضاییه، این قوه نسبت به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده است. علاوه بر نشان ندادن واکنش، اطلاع‌رسانی نیز نشده است. همچنین ظاهرا اقدامی نیز در‌این‌باره انجام نشده و توضیحات بیشتری از شهرداری خواسته نشده است و به نظر می‌رسد رسیدگى متوقف است. با توجه به این موضوعات به نظر می‌رسد موضوع مبارزه با فساد تنها یک شعار زبانی است و اقدام عملی خاصی در این باره صورت نمی‌گیرد.

به ویژه در‌این‌باره که گزارشات واضحی درباره تخلفات از طرف شهرداری به قوه قضاییه ارایه شده است. در مقابل این عدم رسیدگی به گزارشات فساد، شاهد سرعت عمل قوه قضاییه در احضار شهردار تهران به دلیل حضور در مراسم رقص ٤دختر‌بچه هستیم. من فکر می‌کنم اگرچه شهر و شهرداری تهران به دلایلی که گفتم مهم هستند، اما پروژه‌ای که در ارتباط با این موضوع دنبال می‌شود، فراتر از شهرداری و شورای شهر تهران است.

به نظر شما اگر شورای شهر با استعفای شهردار تهران مخالفت کند، فشار‌های بیرونی چه ابعادی به خود خواهد گرفت؟

در مجموعه مخالف جریان اصلاحات که به غلط اصولگرا نامیده شده‌اند، انسجامی وجود ندارد که بتواند پروژه‌ای را به صورت کامل پیش ببرد. آنها از این نقطه شروع کردند تا شاید بتوانند روحیه‌ای حداقلی به نیرو‌های خود تزریق کنند. من بر این تصور هستم که این جریان امید واهی به این پروژه بسته و بعید است که به اهداف خود برسند اما به هرحال این مهم، هوشیاری بیش از پیش جریان اصلاحات را طلب می‌کند. جریان اصلاحات باید کوچک‌ترین احتمالات را با استفاده از تجربیات خود با هشیارى و جدی‌ترین واکنش خنثی کند.

اگر نجفی بر استعفای خود پا‌فشاری کرده و شورا مجبور به پذیرش آن شود، فشار‌ها بر شورا و شهرداری پایان خواهد یافت؟

خیر. این اول کار است. اگر آنها از این فشار نتیجه بگیرند دلیلی نمی‌بینند آن را متوقف کنند. خوشبختانه شورای پنجم و اعضای آن جوانب مختلف را در نظر می‌گیرند. من فکر نمی‌کنم جریان رقیب بتواند این پروژه را ادامه دهد اما جریان اصلاحات هم آنقدر ضعیف نیست که به راحتی در سناریوى طراحى‌شده توسط مخالفان اصلاحات ایفاى نقش کند. درباره استعفا و تصمیمی که اعضای شورای شهر اتخاذ خواهند کرد، می‌توانیم به شورا اعتماد کنیم. زیرا اعضا منافع کلی اصلاحات را در نظر خواهند گرفت. ما باید به جای گمانه‌زنی، این فرصت را در اختیار شورا قرار دهیم تا بتواند با سربلندی از این آزمون خارج شود.

آقای نجفی اخیرا مبتلا به یک بیماری جدید شده‌اند اما اینکه این موضوع علت اصلی استعفا بوده باشد، قطعا این‌گونه نیست. می‌خواهند با رفتن نجفی آتش اختلاف را در میان اعضای شورا شعله‌ور کنند و این اختلاف از اعضای شورا به جریان اصلاحات منتقل شود.

شاهد سرعت عمل قوه قضاییه در احضار شهردار تهران به دلیل حضور در مراسم رقص ٤دختر‌بچه هستیم. پروژه‌ای که در ارتباط با این موضوع دنبال می‌شود، فراتر از شهرداری و شورای شهر تهران است.

منبع:روزنامه اعتماد

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو