شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
دوشنبه، 28 بهمن 1398 - 18:33   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 48592صفحه نخست » فرهنگی و اجتماعییکشنبه، 13 اسفند 1396 - 17:12
نیره توکلی
بعد از انتخابات خواستند مردم را ناامید کنند
بعد از انتخابات خواستند مردم را ناامید کنند
  

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری پنجشنبه گذشته در همایش روز جهانی آینده با اشاره به ابرچالش‌های موجود کشور در بخشی از سخنانش گفته است: «متولدین دهه ٦٠ در هر مقطعی وارد شدند با مشکل مواجه شدیم. از زمان ورود به دبستان تا دبیرستان و دانشگاه و الان هم بحث اشتغال و در آینده موضوع سالمندی آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد. » همین نقل قول در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها با واکنش‌های متعددی روبه روشده است.

عده‌ای آن را توهین جهانگیری به متولدین دهه ٦٠ دانسته‌اند و بر همین مبنا تندترین انتقادها را متوجه او دانسته‌اند. عده‌ای دیگر چنین عقیده‌ای ندارند و سخنان جهانگیری را مصداق «بیان واقعیت‌های کشور» توصیف می‌کنند. بسیاری از مدافعان می‌گویند اگر منتقدان، سخنرانی کامل معاون اول ریییس جمهوری را بخوانند یا بشنوند نظرشان تغییر می‌کند و متوجه منظور او می‌شوند.

جهانگیری اما خودش در توضیحی تکمیلی گفته است که تمام متولدین دهه ٦٠ را مثل فرزندانش دوست دارد و در آن سخنرانی مقصود بیان چالش‌های پیش روی کشور بوده است. حالا فارغ از اینکه حق با منتقدان سختگیر است یا مدافعان خوشبین؛ پرسش دیگری پیش می‌آید؛ اینکه متولدین دهه ٦٠ در سال‌های گذشته با چه مشکلاتی در حوزه اجتماعی روبه رو بوده‌اند که این همه درباره‌اش مناقشه شکل گرفته است؟ برخی متولدین دهه ٦٠ با اشاره به مشکلاتی که از سر گذرانده‌اند گاهی خودشان را به طعنه نسل سوخته می‌خوانند و به طنز یا جدی آرزو می‌کنند که در ده‌های دیگر متولد می‌شدند. چرا این احساس در میان بخشی از این نسل شکل گرفته است؟ نیره توکلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر اجتماعی کوشش کرده برخی از مخاطرات پیش روی جامعه جوان ایران را با تاکید بر متولدین دهه ٦٠ واکاوی کند. او معتقد است در طول سال‌های گذشته سیاست‌گذاری‌ها به نحوی بوده که جوانان فرصت‌های مناسبی برای مشارکت فرهنگی، اقتصادی و... پیدا نکرده‌اند.

 به نظر شما متولدین دهه ٦٠ از گذشته تاکنون با چه مخاطرات اجتماعی روبه رو بوده‌اند که موجب شده این همه درباره‌شان صحبت شود؟

متولدین دهه ٦٠ در پرتلاطم‌ترین و ناامید‌کننده‌ترین سال‌ها به دنیا آمدند. آنها در شرایطی به دنیا آمدند که از طرفی فضای کشور انقلابی بود و گروه‌های مشارکت‌کننده در انقلاب مطالبات گوناگونی داشتند که امکان پاسخ به آنها وجود نداشت، از طرف دیگر جنگ و پیامدهای اقتصادی- اجتماعی آن مانند کمبود مواد غذایی و سوخت دوران سختی را به وجود آورده بود. حضور متولدین دهه ٦٠ در مدارس هم در آن دوره مشکلات خاص خودش را داشت. مقررات محدودکننده و دست و پاگیر در مدارس از جمله سختی‌ها و مرارت‌های آنها بود. در کنار اینها هم جمعیتی بزرگ رشد کردند که در سال‌های بعد نیازمندی‌های فرهنگی و اقتصادی فراوانی داشتند. یکی از نیازها مساله اشتغال است که می‌بینیم بطور سیستماتیک بدتر شده است و این بدتر شدن هم صرفا تقصیر دولت نیست و نتیجه عوامل متعددی است.

کورتر شدن گره بیکاری متولدین دهه ٦٠ چه دلایل دیگری دارد؟

هنگامی که صحبت از شغل می‌شود تصور می‌کنیم تصویری که در جامعه وجود دارد محدود به تعداد مشخصی از مشاغل است در حالی که جوانان ما می‌توانستند در زمینه‌های مختلفی فعالیت کنند اما برای آنها مانع ایجاد شد. مثلا تصور می‌شود مشاغل فرهنگی شغل نیست. در نتیجه مجموعه مشاغلی که همین جوانان متولد دهه ٦٠ می‌توانستند در آنها فعال شوند عملا نادیده گرفته شدند. حتی عده‌ای کمر همت می‌بندند که جلوی آنها را بگیرند. یک مثالش همین تعطیلی کنسرت‌های موسیقی است. یا محدودیت‌هایی که برای نوازندگان زن ایجاد می‌شود. هزاران مانع سر راه جوان‌ها قرار می‌دهند که اینها در صنعت فرهنگ فعالیت نکنند. از طرف دیگر تشدید احساس تبعیض هم موجب شده به همکاری با نهادهای دولتی امیدوار نباشند.

این تشدید احساس تبعیض ناشی از چیست؟

مدت‌ها شعار داده می‌شد که بدنه دولت لاغر می‌شود و زمینه مشارکت جوانان در حوزه‌های اقتصادی فراهم می‌شود. نه تنها این اتفاق نیفتاد که دیدیم در دو دولت آقای احمدی‌نژاد تعداد زیادی از افراد که در صلاحیت حرفه‌ای آنها تشکیک وجود داشت با روش‌های شائبه برانگیز وارد بدنه دولت شدند. خب این اتفاقات به تشدید احساس تبعیض منجر شد.

همان کسانی که با آن شیوه وارد بدنه تصمیم‌گیری شدند حالا برای سایر جوانان تصمیم می‌گیرند و گاهی می‌بینیم که سلایق عقیدتی و شخصی‌شان را در کارشان دخالت می‌دهند. از طرف دیگر در بستر فعالیت‌های اقتصادی فضاهای اندکی برای شکل‌گیری کسب و کارهای مبتنی بر توانمندی‌های جوانان شکل گرفته است. زیرا شهرها عملا در اختیار برج‌سازان است.

در شهرهایی که برج‌سازان می‌توانند بدون توجه به مباحث زیست محیطی از بانک‌ها وام بگیرند و ساخت و ساز کنند آیا جوانان می‌توانند مثلا به مشاغلی مانند صنعت توریسم دل ببندند؟ اینها نشانه‌های خوبی نیست.

در واقع نماد توسعه نا‌متوازن به شمار می‌رود؟

بله هم نماد توسعه نامتوازن است و هم اینکه منجر به تشدید فاصله طبقاتی شده است. نماد ویران کردن فرصت‌های شغلی که متولدان دهه ٦٠ می‌توانستند در این قالب فعالیت کنند. مثلا همه‌چیز به نفع سرمایه داری مستغلات دارد خرید و فروش می‌شود. مگر در این بخش چقدر شغل ایجاد می‌شود که تمرکز روی این بخش قرار گرفته است. کما اینکه موجب تخریب محیط زیست می‌شود.

البته در این کنار این تهدیدها، تهدیدهای جدید متولد شده است. یعنی جریانی در کشور قرارش این است که بعد از هر انتخاباتی که نتایج آن را قبول ندارند می‌خواهند کاری کنند که مردم و خصوصا جوانان از نتایج ناامید شوند. کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند به این امید که فضا گشوده‌تر شود و به این امید که فرصت مشارکت پیدا کنند قرار است القا شود که خیر خیال نکنید که قرار نیست با رای شما چیزی تغییر کند و قرار است در بر همان پاشنه بچرخد. به همین دلیل هم می‌بینیم که محدودیت‌های اجتماعی گاهی تشدید هم می‌شود که مثالش را در تعطیلی کنسرت‌های موسیقی می‌بینیم.

پس در واقع شاخص نشاط اجتماعی آسیب دیده است؟

دقیقا. یعنی واقعا میزان کارهایی که برای نا امید کردن مردم بعد از انتخابات صورت گرفته که اصلا هم به نظر من مسوولیتش با دولت نیست.

شما به سیاست‌های غلطی اشاره کردید که موجب شده متولدین دهه ٦٠ فرصت‌های چندانی برای بروز توانایی‌هایشان در اختیار نداشته باشند. چگونه می‌توان این تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد. اصلا ممکن است؟

الان وضعیت احساس ناامنی اجتماعی به گونه‌ای است که از لحاظ اشتغال، امنیت اجتماعی و ثبات اجتماعی دچار مشکل هستیم. دختران دهه ٦٠ که حالا مادران جوان ما را تشکیل می‌دهند با احساس ناامنی روبه رو هستند. به خصوص زنان باردار و زنانی که مادر شده‌اند. شهر طوری طراحی شده که انسان محور نیست. در نتیجه این احساس ناامنی اجتماعی پیامدهای خطرناکی هم داشته است یعنی بی‌فرزندی، تک فرزندی و تجرد قطعی خیلی شیوع پیدا کرده است.

اما با تمام این مشکلات می‌توان ظرفیت‌های اجتماعی را به کار گرفت. مردم ما به خصوص زن‌ها خیلی خوب به این توانایی رسیده‌اند که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده‌اند. تبلیغ تغییرات درون‌زا بسیار مهم است. درست است که عده‌ای در داخل و خارج کشور دوست دارند که مردم و خصوصا جوانان را از اصلاح وضعیت فعلی ناامید کنند اما از آن طرف ما باید به حس مسوولیت شهروندان بیشتر تاکید کنیم. هر تغییری با مشارکت دو طرف صاحبان قدرت و مردم امکان پذیر است. هیچ تغییری یک طرفه نیست. آن نسل یاد گرفته یک طرفه مطالبات کند. وجدان شهروندی باید بیدار شود. خیلی چیزها داریم که می‌توانیم به آنها امیدوار باشیم. باید به گونه‌ای عمل کنیم که آدم‌های فاسدی مانند ترامپ و کسانی که تلاش می‌کنند از بیرون در کشور مداخله کنند؛ ناامید شوند.

جریانی در کشور قرارش این است که بعد از هر انتخاباتی که نتایج آن را قبول ندارند می‌خواهند کاری کنند که مردم و خصوصا جوانان از نتایج ناامید شوند. کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند به این امید که فضا گشوده‌تر شود و به این امید که فرصت مشارکت پیدا کنند قرار است القا شود که خیر خیال نکنید که قرار نیست با رای شما چیزی تغییر کند و قرار است در بر همان پاشنه بچرخد. به همین دلیل هم می‌بینیم که محدودیت‌های اجتماعی گاهی تشدید هم می‌شود که مثالش را در تعطیلی کنسرت‌های
موسیقی می‌بینیم.

در دو دولت آقای احمدی‌نژاد تعداد زیادی از افراد که در صلاحیت حرفه‌ای آنها تشکیک وجود داشت با روش‌های شائبه برانگیز وارد بدنه دولت شدند. خب این اتفاقات به تشدید احساس تبعیض منجر شد. همان کسانی که با آن شیوه وارد بدنه تصمیم‌گیری شدند حالا برای سایر جوانان تصمیم می‌گیرند و گاهی می‌بینیم که سلایق عقیدتی و شخصی‌شان را در کارشان دخالت می‌دهند.

*جامعه‌شناس 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو