شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 - 09:20   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 48335صفحه نخست » فرهنگی و اجتماعیسه شنبه، 8 اسفند 1396 - 08:50
زهرا ساعی
وزرا تاکنون قول داده‌اند..
وزرا تاکنون قول داده‌اند..شهردارآنلاین: روزنامه اعتماد
  

این روزها از وزارت کشور اخبار خوبی در حوزه زنان منتشر نمی‌شود. حالا نه تنها زنان شایسته به وزارت منصوب نشدند که با سیاست‌های وزیر کشور هیچ یک از آنان به استانداری هم نرسید. در دولت گذشته چهار فرماندار در دولت حسن روحانی منصوب شده بودند که حالا نه تنها به تعدادشان افزوده نشده است بلکه خبرهای ضد و نقیضی در رسانه‌ها منتشر شده مبنی بر اینکه استاندار سیستان و بلوچستان نظر مساعدی به ادامه فعالیت دو فرماندار زن این استان نشان نداده است. تاکنون یکی از این فرمانداران استعفا کرده و خبرهایی از فشار برای استعفای حمیرا ریگی، فرماندار شهرستان منتشر شده که استانداری سیستان و بلوچستان تاکنون به این خبر واکنش نشان نداده است. اما چرا در حالی که سال ٩٦ رو به پایان است به جز تعداد معدودی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی بقیه به هنوز دستور رییس‌جمهوری برای استفاده از زنان و جوانان عمل نکرده‌اند؟ در این راه چه موانعی وجود دارد؟ فراکسیون زنان مجلس برای این موضوع و سایر موضوعات حوزه زنان چه رویکردی را در پیش گرفته است؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با «زهرا ساعی» نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی که تحصیلکرده جغرافیای سیاسی در مقطع دکترا است گفت‌وگو کرده‌ایم. او در این گفت‌وگو تلویحا کم کاری وزیر کشور در استفاده از زنان شایسته در پست‌های اجرایی این وزارتخانه را پذیرفت اما قول داد که فراکسیون زنان مجلس با رایزنی و حفظ ارتباط با وزارت کشور این مطالبه را پیگیری کند.

خانم ساعی! برخلاف اینکه آقای رییس‌جمهور برای انتصاب جوانان و زنان در وزارتخانه‌ها دستور روشنی صادر کرده‌اند اما بسیاری از دستگاه‌ها هنوز به این دستور عمل نکرده‌اند. مشخصا وزارت کشور یکی از وزارتخانه‌هایی است که به نظر می‌رسد تاکنون عملکرد امیدوار‌کننده‌ای نداشته است. شما در این باره چه موضعی دارید؟

دولت آقای روحانی با گفتمان اعتدال و عقلانیت روی کار آمد و انتظار می‌رود با توجه به همین گفتمان در تمامی حوزه‌ها از جمله زنان این اعتدال را مشاهده کنیم. در دولت یازدهم حرکت‌های خوبی برای انتصاب زنان در مدیریت‌های میانی شکل گرفت و به کار‌گیری زنان در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در مجموع رضایت‌بخش بود. آقای روحانی برای دولت دوازدهم قول داده بودند که از زنان توانمند کشور بیشتر استفاده شود. حتی بحث وزارت زنان هم مطرح بود که ما هم پیگیر بودیم و بارها این را خواستیم. با خود آقای روحانی و معاونان ایشان هم رایزنی‌های متعددی داشتیم. در نهایت که مشخص شد انتخاب وزیر زن فعلا میسر نیست، ایشان قول دادند در سطح معاونان حتما از زنان استفاده کنند. بعدا هم که پیگیری کردیم قرار بر این شد وزرا یک معاون جوان و یک معاون زن انتخاب کنند. در برخی وزارتخانه‌ها این اتفاق افتاده است. مثلا در وزارت ارتباطات و وزارت نفت می‌بینیم که معاون زن منصوب کرده‌اند و فارغ از نگاه جنسیتی هم زنانی که منصوب شده‌اند جزو مدیران لایق و توانمند این دستگاه‌ها بوده‌اند. البته برخی هم این کار را نکرده‌اند. ما در هر فرصتی این مطالبه را مطرح می‌کنیم. خانم‌ها باید بتوانند فرصت‌های برابر را تجربه کنند. اگر می‌خواهیم بگوییم که توسعه یافته هستیم با حذف زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه، از فرآیند توسعه دور می‌مانیم.

وزرایی که هنوز به دستور آقای رییس‌جمهور عمل نکرده‌اند چه دلایلی را مطرح کردند چه موانعی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد زنان در پست‌های مدیریتی بالا به کار گرفته شوند؟

ما هر وقت که با وزرا صحبت کرده‌ایم تاکنون استقبال کرده‌اند و قول داده‌اند در ماه‌های آتی معاون زن منصوب کنند. خب برخی وزرا این کار را کرده‌اند و در سطح مدیران کل استانی هم انتصاب‌های قابل توجهی را داشته‌اند. اما در مورد بقیه که کاری نکرده‌اند ما کماکان پیگیر هستیم ولی دلیل مشخصی را مطرح نکرده‌اند. البته در زمانی که بحث انتخاب وزیر زن مطرح بود مسوولان می‌گفتند زنان صاحب علم و تخصص کافی هستند اما برای وزارت کم‌تجربه‌اند و همین را مانع انتخاب وزیر زن می‌دانستند. حالا که بحث به سطح معاون وزیر رسیده دیگر نمی‌توان کم‌تجربگی را بهانه کرد چون بسیاری از زنان در دستگاه‌ها دارای تجربه کافی هستند و می‌توانند با خدمت در سطح معاون وزیر برای آینده پرورش پیدا کنند و بعدا بتوانند در سمت‌های بالاتر منصوب شوند.

توضیحات کسانی که زنان را برای وزارت کم‌تجربه می‌دانستند چقدر برای شما قانع‌کننده بوده است؟

به هر حال نمی‌توان کتمان کرد که ما زنان توانمند در کشور داریم. حالا نمی‌گویم تعداد شان خیلی زیاد است. ولی مطمئنا کسانی هستند که بتوان به عنوان وزیر انتخاب کرد. منتها نگاه مردسالارانه‌ای که در جامعه وجود دارد باید به مرور کمرنگ شود. عدم‌اعتمادی که به زنان وجود دارد موانعی را ایجاد می‌کند که به راحتی اجازه نمی‌دهد زنان در جایگاهی مثل وزیر انتخاب شوند.

حالا از انتخاب نشدن وزیر زن که چشم بپوشیم، می‌بینیم حتی وزارت کشور به زنان در سطح فرمانداری هم اعتماد نکرده است و گویا این برخلاف قول وزیر کشور در زمان رای‌اعتماد بوده است؟

در دولت قبل ما چهار فرماندار زن داشتیم که روند دلگرم‌کننده‌ای بود. اما در این دولت هنوز این اتفاق نیفتاده و ما هم پیگیر این موضوع هستیم. واقعا تعداد زیادی از زنان وجود دارند که می‌توانند به عنوان فرماندار انتخاب شوند. حیف است این توانمندی‌ها مورد غفلت قرار گیرد. باید روند خوبی که در دولت گذشته شروع شده بود، ادامه یابد.

البته به نظر می‌رسد که آقای رحمانی‌فضلی خیلی با شما موافق نباشند؟

بله، در بحث وزارت کشور این وضعیت وجود دارد. ما از معاون پارلمانی وزیر و شخص خود وزیر مجدانه خواسته‌ایم و خواهیم خواست که این رویه قطع نشود. حتی ما شنیده‌ایم در برخی مناطق که فرماندار زن فعالیت می‌کرده‌اند این خانم‌ها را دارند کنار می‌گذارند.

منظورتان فرمانداران زن فعال در سیستان و بلوچستان است؟

بله، این خبرها را ما هم شنیده‌ایم و نگرانی‌مان را منتقل کرده‌ایم. ضمن اینکه امیدواریم در استان‌های دیگر هم فرمانداران زن منصوب شوند.

اگر وزارت کشور به این خواسته شما توجه نکند چه راهکاری پیش روی شماست؟

به هر حال مجلس سازوکار خودش را دارد. ما تلاش‌مان این است با آرامش و گفت‌وگو کار را پیش ببریم و اگر نیاز است وزرا را قانع کنیم با تعامل این اتفاق بیفتد. رایزنی‌های‌مان را با همین رویکرد ادامه می‌دهیم در نهایت اگر نتیجه نگرفتیم آن وقت باید دوباره در فراکسیون زنان برای اقدامات بعدی تصمیم‌گیری کنیم.

البته توجه دولت به مدیریت زنان از حیث تقسیم‌بندی جنسیتی ارزشی ندارد بلکه باید سازوکارها به نحوی تغییر کند که به طور طبیعی زنان توانمند فرصت مشارکت پیدا کنند وگرنه انتصاب فانتزی چند زن در وزارتخانه‌ها نمی‌تواند به یک روند موثر تبدیل شود؟

دقیقا ما هم نگاه‌مان جنسیتی نیست. الان معاونان وزرا انتخاب‌های خوبی بوده‌اند و فانتزی هم نبوده‌اند. زن و مرد هر دو جزو سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند. نباید به دلیل زن بودن، زنان شایسته کنار گذاشته شوند و همین‌طور هم نباید کسی هم به صرف زن بودن منصوب شود. بلکه ما خواستار این هستیم که نگاه شایسته‌سالارانه حاکم شود. اگر این توان و ظرفیت دیده نشود فرصت به تهدید تبدیل شود و ممکن به نوعی سرخوردگی اجتماعی جامعه زنان منتج شود. متاسفانه همیشه موضوعات زنان سیاسی می‌شود باید به دور از حاشیه‌سازی سیاسی در بستر مناسب این مطالبات را دنبال کنیم. باید دقت کنیم که تغییرات و رفع موانع یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نمی‌شود ساختار مدیریتی را فوری تغییر دهیم. به عقیده من در این چهار دهه بعد از انقلاب روند خوب بوده اما گاهی این روند کند شده و گاهی سرعت گرفته است. به هر حال من افق خوبی پیش‌روی جامعه زنان می‌بینم.

یکی از نقدهایی که مطرح می‌شود این است که اساسا بسیاری از زنان شایسته در بدنه اداری شناخته‌شده نیستند. این را قبول دارید؟

بله. با پیگیری‌هایی که هم فعالان سیاسی و هم فراکسیون زنان مجلس انجام داده‌اند برای شناسایی این زنان اتفاقات خوبی افتاده است. تعدادی از زنان توانمند را شناسایی کرده‌ایم و به وزرا هم معرفی کرده‌ایم.

برای این کار بانک اطلاعاتی تهیه کرده‌اید یا این معرفی‌ها غیرنظام‌مند بوده‌اند؟

نه به آن شکل بانک اطلاعاتی تهیه نکرده‌ایم. اما خب اطلاعاتی به دست ما می‌رسد. در طول هفته با خیلی از این زنان دیدار داریم و جلسه می‌گذاریم و رزومه‌های‌شان را می‌بینیم و به نوعی این افراد را معرفی می‌کنیم در جاهایی که نیاز است از ظرفیت‌های‌شان استفاده شود.

از گرفتار شدن موضوعات مربوط به زنان در حاشیه‌های سیاسی سخن گفتید. عمده طرح‌هایی که در حوزه زنان در مجلس مطرح شده درباره‌شان اخبار ضد و نقیض منتشر می‌شود. چه موانعی پیش روی تصویب قوانین در این حوزه پیش‌روی شماست. اگر فرصت این مجلس از دست برود ممکن است همان سرخوردگی اجتماعی که به آن اشاره کردید گریبانگیر نیمی از جامعه شود؟

ما در حوزه زنان طرح‌های متعددی را دنبال می‌کنیم که هر یک ویژگی‌ها و جزییات مربوط به خودشان را دارند. مثلا حوزه زنان سرپرست خانوار راه‌حل‌های ویژه‌ای می‌خواهد. برای زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم برای نخستین‌بار ما به صورت شفاف برنامه مشخصی را پیش‌بینی کردیم. ما رایزنی‌های‌مان را با نهادهای دیگر مثل حوزه علمیه و نهادهای بیرون از مجلس دنبال می‌کنیم تا برخی حساسیت‌ها کاهش پیدا کند. در دیدار با علما و دانشگاهیان مطالبات زنان را همیشه منتقل می‌کنیم. این کار کمک می‌کند مسائل در بستری آرام دنبال شود. اما به هر حال درباره برخی موارد میان دیدگاه‌های مدرن و سنتی فاصله وجود دارد و جمع‌بندی گاهی سخت می‌شود. با تصویب این لایحه بسیاری از خلأهای قانونی را می‌توان پوشش داد و در نهایت به نفع جامعه زنان است.

برای سال ٩٧ چه برنامه‌ای دارید. کدام مطالبات را دنبال می‌کنید؟

بحث لایحه تامین امنیت زنان و خصوصا زنان آسیب‌دیده لازم است به نتیجه برسد و سریع‌تر در مجلس مطرح شود تا بتوانیم قانون خوب و شفاف و کامل تدوین کنیم. در کنار این باید سازوکارهای حمایت تشکل‌های غیردولتی از زنان آسیب دیده را هم تدوین کنیم. این آسیب بیشتر نشود. پیشگیری مهم است. نهادهای مسوول باید نشاط اجتماعی را تقویت کنند. از طرف دیگر نباید اجازه دهیم کودکان معصوم به راحتی آسیب ببینند. در بودجه هم مصوبه خوبی برای بیمه زنان سرپرست خانوار داشته‌ایم که باید اجرایی شود و با نظارت مجلس بودجه‌ها تخصیص پیدا کند.

ما هر وقت که با وزرا صحبت کرده‌ایم تاکنون استقبال کرده‌اند و قول داده‌اند در ماه‌های آتی معاون زن منصوب کنند. خب برخی وزرا این کار را کرده‌اند و در سطح مدیران کل استانی هم انتصاب‌های قابل توجهی را داشته‌اند. اما در مورد بقیه که کاری نکرده‌اند ما کماکان پیگیر هستیم ولی دلیل مشخصی را مطرح نکرده‌اند.

ما هم نگاه‌مان جنسیتی نیست. الان معاونان وزرا انتخاب‌های خوبی بوده‌اند و فانتزی هم نبوده‌اند. زن و مرد هر دو جزو سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند. نباید به دلیل زن بودن، زنان شایسته کنار گذاشته شوند و همین‌طور هم نباید کسی هم به صرف زن بودن منصوب شود. بلکه ما خواستار این هستیم که نگاه شایسته‌سالارانه حاکم شود. اگر این توان و ظرفیت دیده نشود فرصت به تهدید تبدیل شود و ممکن به نوعی سرخوردگی اجتماعی جامعه زنان منتج شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو