شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
چهارشنبه، 1 آبان 1398 - 09:27   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


  بازدید عضو هیئت رئیسه شورا از ۲ پروژه عمرانی


  شهردار تهران عازم اروپا می شود


  هماهنگی میان دولت و شهرداری به نفع شهروندان است


  رابطین خبری تولید کننده محتوای فاخر خبری حوزه خود هستند


  هیچ فعالیت محرمانه‌ای در شهرداری تهران نداریم


  رای شهروندان به «تهرانی برای همه»


  بازدید رئیس شورای اسلامی شهر تهران از روند احداث پارکینگ طبقاتی امیرکبیر


  در جلسه نهاد ریاست جمهوری با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران چه گذشت؟


- اندازه متن: + -  کد خبر: 46033صفحه نخست » فرهنگی و اجتماعیجمعه، 8 دی 1396 - 15:16
دکتر سریع القلم
چرا اینقدر اشتباه می کنیم؟
چرا اینقدر اشتباه می کنیم؟
  

ملک‌الشعرای بهار یک قرن پیش این نکته را گوشزد کرده بود که از ماست که بر ماست، ولی جستجو کردن ریشه مشکلات در داخل، هم اکنون به یک ادراک عمومی رسیده است.

محمود سریع‌القلم در یادداشتی در سایت شخصی‌اش نوشت: «اشتباه کردن مهم نیست. تعداد اشتباهات مهم است و بلکه تکرار اشتباهات مخرب است. به عنوان یک جامعه توانمند، به نظر می‌رسد تعدادی از اشتباهات را طی قرن گذشته مرتب تکرار کرده‌ایم:

1.  نیاموخته‌ایم که پیشرفت ژاپن، اروپا و آسیا تابع مدیریت بنگاه ها و سیستم‌هاست و نه ریاست افراد.
2.  نیاموخته‌ایم که فهم حقیقت از طریق دیالوگ و وجود جامعه مدنی شکل می‌گیرد و در ذهن جزیره‌ای یک یا چند فرد نیست و بنابراین ضروری است که یکدیگر را تحمل کنیم، برای یکدیگر جا بازکنیم، تفاوت های یکدیگر را به رسمیت بشناسیم و از خودخواهی‌های فکری بپرهیزیم.
3.  نیاموخته‌ایم که با  Factقضاوت کنیم و نه با تخیل و شنیده ‌ها و شایعات
4.  نیاموخته‌ایم که حکمرانی، امری تخصصی است و لازمه آن دانش است.
5.  نیاموخته‌ایم که قدرت، مسئولیت می‌‌آورد و اصل بر «مصلحت عامه» و تأمین رضایت‌مندی عامه شهروندان است.
6.   نیاموخته‌ایم وقتی از درب منزل خود پا بیرون می‌گذاریم، در عرصه Public (عرصه عمومی) وارد شده‌ایم و در عرصه  Publicنمی‌توانیم هر کاری انجام دهیم (مثل دوبله پارک کردن) و هر سخنی بگوییم و هر قضاوتی بنماییم.
7.  نیاموخته‌ایم که توسعه، قبل از آن که به سرمایه، فن‌آوری و تولید نیازمند باشد، به همکاری، هماهنگی، اعتماد و حمایت از یکدیگر محتاج است.
8.  نیاموخته‌ایم برای آن که دیگر ملت‌ها به هویت، استقلال و حاکمیت ما احترام بگذارند باید داخل خود را سامان دهیم، به یکدیگر در داخل خود احترام بگذاریم، پوپولیسم را تعطیل کنیم، پایگاه حاکمیت را نزد کارآفرینان و دانشمندان و خبرنگاران بنا کنیم و تولید و نوآوری را بنیان استقلال و حاکمیت ملی قرار دهیم.
9.  نیاموخته‌ایم که در کنار دستور کار شخصی، به مسئولیت اجتماعی و به مفهومِ مقدس Public اهمیت دهیم.
10.  نیاموخته‌ایم که نقد از فکر و رفتار را، از نقد به شخص تفکیک کنیم، حرف منطقی را بپذیریم، یکدیگر را تخریب و تحریف و زخمی نکنیم و تلقی این که هر کدام، مرکز ثقل جهان هستیم را کنار بگذاریم  (Self-obsession)از هم حمایت کنیم و به قول‌هایی که می ‌دهیم حتی‌المقدور عمل کنیم.
طبیعی است تبدیل این نیاموختنی‌ها به آموختن‌ها با گفتار درمانیِ صرف، امکانپذیر نیست اما فهم مشکل خود بخشی از حل مسئله است. مثل علم پزشکی است. شناخت بیماری خود مقدمه درمان است. یکی از دستاوردهای مهم انقلاب این بوده که بخش های وسیعی از جامعه متوجه شدند که ریشه مشکلات ما، در درون خود ماست و بهبود امور را باید از داخل شروع کرد. هر چند ملک‌الشعرای بهار یک قرن پیش این نکته را گوشزد کرده بود که از ماست که بر ماست، ولی جستجو کردن ریشه مشکلات در داخل، هم اکنون به یک ادراک عمومی رسیده است.
اگر ریشه‌ها در داخل است، کدام عوامل در اولویت هستند؟ چرا نسل بعد از نسل، این اشتباهات را تکرار می‌کنند؟ آیا دانش، علم و داده‌های ما کمبود دارند؟ آیا در برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و تعیین اولویت‌ها مسئله داریم؟ آیا برای فهم دقیق مشکلات، مؤسسات پژوهشی نداریم؟ منابع طبیعی نداریم یا منابع انسانی؟ آیا مشکل در فکر است؟ دانش است؟ ساختار سیاسی است؟ خلقیات است؟ فرهنگ است؟ ساختار تولید است؟ سبک زندگی است؟ و ده‌ها دلیل محتمل دیگر. علت ‌العلل کانونی چیست؟

به عنوان یک نظر در میان نظرات مختلف، این نوشتار نظریه‌‌ای برای تکرار اشتباهات مطرح می‌کند:

سه خوشه علّی (Causal clusters) به صورت یک مثلث که زوایای آن برهم تأثیرگذارند را مطرح می‌کنیم: فرهنگی، سیاسی و اقتصادی.

الف: عنصر فرهنگی که باعث می‌شود ما بسیار اشتباه کنیم: هر چند ما به عنوان یک جامعه دارای آداب جمعی هستیم، خصوصیات جمعی داریم، سنت‌هایی را پاس می‌داریم، زبان مشترک داریم اما رسالت و هویت جمعی که بدان تعلق خاطری، فراتر از فردیت خود داشته باشیم را نداریم و یا بسیار ضعیف است. از طرفی دیگر، اندیشه‌ها و رفتارهایی (Code of conduct) که اکثریت مطلق جامعه را به هم وصل کند بسیار ضعیف است (قرارداد اجتماعی).

به عبارت دیگر، دستور کار فردی باعث شده که جمع را فراموش کنیم، کوتاه‌‌مدت بیاندیشیم، به دنبال منافع خود و گروه خود باشیم و به عموم و مصلحت عامه فکر نکنیم. تقریباً هر فردی هر نوعی که دوست دارد عمل می¬کند. بیشتر به شخصی احترام می‌گذاریم که در دایره ماست. کمتر فردی را به خاطر این که شهروند این جامعه است محترم می‌شماریم. شاید به همین دلیل اگر با اتوموبیلی تصادف کنیم که راننده‌اش را می‌شناسیم خوب برخورد می‌کنیم ولی به راننده ‌ای که نمی‌شناسیم ناسزا می‌گوییم و با او نزاع می‌کنیم چون با او حس جمعی و هویت جمعی نداریم بلکه او را بیگانه می‌شماریم. برای کسانی جا باز می¬ کنیم که به درد ما می¬ خورند؛ بقیه را ربات¬ هایی می -بینیم که در حال حرکت هستند و سنخیتی با آنها نداریم. چون اجتماعی فکر نمی‌کنیم، به تفاوت دیدگاه ها و اندیشه¬ ها و استنباط ها خیلی اعتقاد نداریم و عموماَ شخصی را که مانند ما مسائل را تفسیر نمی‌کند با ناشایسته‌ترین الفاظ مورد خطاب قرار می‌دهیم.

 

متفاوت بودن را حق انسانی شهروندان نمی ¬دانیم. در ناخودآگاه تاریخی ما، تمایلی قوی به یکسان¬ سازی افکار وجود دارد. به همین دلیل که جمعی فکر نمی‌کنیم و تفاوت را منشأ تحول نمی¬ دانیم، تمایلی شدید به حذف داریم. چون مدارها را می ¬بندیم، گردش اطلاعات و دیدگاه های مختلف را مسدود می¬کنیم. در نهایت فرد اولویت پیدا می¬ کند بر جمع و سیستم¬ های اجتماعی. چون فردی تصمیم می‌گیریم بسیار اشتباه می¬ کنیم در حالی که در اشتباهات جمعی، راه اصلاح سریع¬ تر فراهم می ¬شود. اشتباه جمع، مسئولیت جمع است. رعایت مصلحت عامه، نیاز به گفت و گو را ایجاد می¬کند. در غیر اینصورت، در فضاهای محدود و محصور فردی، استنباط ها بدون بحث ¬های جدی، مرتب به اشتباه می¬ افتند. تصمیم¬ گیری¬ های منطقی در گروه های تخصصی و تشکل ¬ها بهتر از تصمیم¬ گیری¬ های فردی است.
 
ب: عنصر سیاسی که باعث می¬ شود بسیار اشتباه کنیم: ما یک تجربه مهم سیاسی را پشت سر نگذاشته¬ ایم و این زمینه ¬ساز نوسانات فراوان و فراز و نشیب ¬های متعدد تاریخی شده است: ما حکومتی که تنوع دیدگاه ها و طبقات را چه با پایه¬ های حقوقی و چه از طریق گردش قدرت، نمایندگی کند ایجاد نکرده¬ ایم. هر حکومتی به بخش ¬هایی از جامعه توجه کرده و بخش ¬هایی را به حاشیه رانده است. این وضعیت، نوعی تناقض، فردیت افراطی، گوشه¬ گیری، بی -تفاوتی، بیهودگی و مهاجرت ایجاد می¬ کند. حتی از این بدتر، صنعت تملق و چاپلوسی و انطباق با شرایط و جریان¬ های مسلط را فراهم می¬ آورد. افراد توانا در بهترین شرایط، طارق عزیز یا منوچهر اقبال می ¬شوند. این وضعیت کشور به خصوص در سال‌های ۱۳۵۵-۱۳۴۸ بود. وقتی  Public، مصلحت عامه، عامه مردم، کشور و آینده کشور مبنا نباشند، حکومت ها به صورت خودکار به سوی مدارهایِ بسته تصمیم¬ گیری می ¬روند و مرتب اشتباه می¬ کنند چون گردش آزاد اطلاعات و اندیشه¬ ها از میان می ¬رود. اگر روبروی یک حاکمیت، مصلحت عامه باشد، به طور اتوماتیک نوعی دیگر تصمیم¬ سازی می¬ کند و بدین صورت قرارداد اجتماعی شکل می¬ گیرد.
 
پ: عنصر اقتصادی که باعث می¬ شود بسیار اشتباه کنیم: چون اقتصاد کشور طی شش دهه پیش بر پایه صادرات نفت بوده، مجبور نبوده ¬ایم که در اقتصاد بین‌الملل در پی مزیت نسبی خود باشیم، در چند صنعت مانند کره جنوبی سرمایه¬ گذاری و تولید ثروت کنیم و از طریق سهم بازار در اقتصاد بین¬ الملل به صورت ساختاری و اجباری، بیاموزیم، نوآوری کنیم و از همه مهم ¬تر رقابت کنیم. کره جنوبی آن قدر زحمت کشید و نوآوری کرد و خود را اصلاح کرد تا در کنار ژاپن و آلمان، سهمِ بازارِ قابل احترامی در فروش اتوموبیل در سطح جهان کسب کرد.

اقتصاد ما عمدتاً فروش نفت و واردات کالا و خدمات بوده است. این نظام اقتصادی نیست بلکه نوعی حسابداری است. چون به اقتصاد بین ¬الملل قفل نشده¬ ایم، مجبور به یادگیری و اصلاح و رقابت نبوده¬ ایم. از این¬رو، ساختار اقتصادی ما هم کمکی به تکامل روشی و فکری و مدیریتی نکرده است و تابع قیمت نفت و وضعیت تقاضای نفت در اقتصاد بین ¬الملل بوده¬ است. اگر در صنعت، بانکداری، کشاورزی، خدمات، هتل¬داری، تحقیقات، مدیریت شهری، حمل و نقل و تولید با بنگاه های خارجی کار کنیم، هزاران پروژه مشترک داشته باشیم. سریع می¬ آموزیم، بیشتر فکر می¬ کنیم، از خود خلاقیت نشان می¬ دهیم و کمتر اشتباه می¬ کنیم.
کانون «اشتباه نکردن» به ساختاری برمی¬گردد که در آن گردش اطلاعات، گردش فکر و گردش مجریان وجود داشته باشد. هدف از این گردش¬ ها، یادگیری است. سیستم¬ ها وقتی یادگیری را متوقف می¬ کنند، خود نیز متوقف می¬ شوند و اشتباهات بر روی هم جمع می¬ شوند. ایجاد این سیستم یک تصمیم است. این تصمیم را ژاپن در سال ۱۸۶۹ گرفت؛ کره جنوبی در ۱۹۶۵؛ چین ۱۹۸۰؛ هند ۱۹۹۰ و ترکیه ۲۰۰۲٫ جلوگیری از اشتباه تابع اصلاح ساختارهای تصمیم ¬سازی و تصمیم ¬گیری است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

  چرا ماکارونی و خرما گران شد؟

  اسامی پربارش‌ترین استان‌ها طی دو روز آینده

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو