شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
شنبه، 5 بهمن 1398 - 06:04   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


  بازدید عضو هیئت رئیسه شورا از ۲ پروژه عمرانی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 45568صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 26 آذر 1396 - 18:49
حامد رضایی
هدف‌، یکسان‌سازی فضاهای شهری؟
هدف‌، یکسان‌سازی فضاهای شهری؟شهردارآنلاین: پای داربست‌ها و پوشش‌های نایلونی که در همه‌جای شهر نشانی از اجرای پروژه‌های بهسازی و پیرایش نمای ساختمان‌هاست، به ساختمان مرکزی سازمان زیباسازی شهرداری در خیابان مفتح هم رسیده و نمای بیرونی این ساختمان هم گویی در حال زیبا شدن است. در اتاق معاون فنی سازمان زیباسازی، سایه داربست‌ها در آفتاب کم‌جان پاییزی جولان می‌دهند و سرو صدای پوست انداختن ساختمان، منقطع خودش را از لای درز پنجره به فضای اتاق می‌رساند و می‌شود زیر‌صدای صحبت‌های میزبان.
  

 حامد رضایی، معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران روبه‌روی‌مان نشسته تا از پروژه‌ای که چند سالی است در سازمان متبوعش در حال اجراست، بگوید؛ از پروژه پیرایش فضاهای شهری که در حال حاضر حدفاصل چهارراه ولیعصر تا میدان فردوسی در حال اجرا است؛ انتقادهایی را که در این سال‌ها در مورد پروژه‌های بهسازی در گوشه و کنار مطرح بوده، نقد‌هایی را که در مورد اجرای طرح‌هایی که به بهانه زیباسازی اجرا می‌شوند اما در نهایت موجب زشت شدن شهر شده‌اند، نقدهایی را که در مورد یکسان‌سازی و یکرنگ کردن فضاها و محورهای شهری مطرح بوده، زیر سایه داربست‌ها و روی میز معاون سازمان زیباسازی می‌گذاریم تا رضایی در موردشان توضیح دهد، از آنها دفاع کند یا در مورد چشم‌اندازی که برای اجرای هر کدام دارند توضیح بیشتر بدهد، از بازخوردها بگوید و تشریح کند که تهران در سال‌های پیش رو بالاخره محل آرامی برای زندگی خواهد شد یا نه، پایتخت بالاخره قرار است رو به زیبا شدن برود یا...

عنوان «سازمان زیباسازی» در شهری مثل تهران، این سوال را به ذهن می‌آورد، با وجود این سازمان چرا تهران هنوز در بسیاری از بخش‌ها از وجود عناصر زیبایی‌شناختی محروم است و شاید ساده‌تر بشود پرسید بعضی از قسمت‌های تهران چرا آنقدر زشت است؟

زمانی می‌شود از فرد یا سازمانی در حوزه مسوولیتش درخواستی داشت که به تناسب آن اختیاراتی هم به آن شخص یا سازمان واگذار شود. بحث زیبا‌سازی تهران و مسائل دیگری که در تهران ما با آن دست به گریبان هستیم، محصول مدیریت چند دستگاه مختلف است. معتقدم در یک سوال خیلی کلی ابتدا باید پرسید آیا مدیریت شهری یکپارچه در تهران حاکم است یا خیر؟ اگر این مدیریت شهری یکپارچه حاکم باشد می‌توانیم در گام دوم این سوال را بپرسیم که مسوول این مدیریت شهری یکپارچه چه کسی است؟ و این مدیریت یکپارچه باید پاسخ دهد که تهران چرا شهری است نا‌زیبا یا کم‌زیبا. نکته بعدی این است که ما شاید خیلی به پاسخ روشنی برای این سوال که بگوییم تهران چرا زیبا نیست، نرسیم. ما جاهایی داریم در تهران که واقعا زیباست. اگر رویکرد شهرداری تهران را رصد کنید، به این نتیجه می‌رسید که شهرداری می‌خواهد به سمت تهران زیبا گام بردارد. اینکه «کمیته نما» در شهرداری تهران تشکیل شده یا در حوزه زیباسازی اقداماتی مثل ساماندهی سیما و منظر شهری آغاز شده است و طرح‌هایی مثل استقبال از بهار اجرا می‌شود یا این موضوع که شورای شهر تهران مصوب کرده است که استفاده از کامپوزیت در نما ممنوع است. اینها همه مصادیقی است که نشان می‌دهد رویکرد ما به سمت زیبا شدن تهران است. اما ما مشکلات اساسی‌تر داریم. ما هنوز نتوانسته‌ایم این فرهنگ را در بین شهروندان ایجاد کنیم که بپذیرند نما و جداره جزو مشاعات و متعلق به همه مردم شهر است. متاسفانه رویکرد ما در شهرداری در کل ایران- نه فقط تهران- همیشه این بوده که به داخل فضای ساختمان توجه می‌کنیم و قصدمان این است که ضوابط را در این فضاها رعایت کنیم. اما به نما و جداره خیلی توجه نمی‌کنیم. اما این رویکرد چند سالی است که در شهرداری تهران تغییر کرده و اینکه نما و جداره ساختمان باید زیبا باشد، تبدیل به یکی از مسائل اصلی شهرداری شده است. آلودگی بصری یا اغتشاش و ناهنجاری بصری موضوعاتی است که وارد ادبیات مدیریت شهری در شهرداری تهران شده است. نمی‌توانیم مطلقا بگوییم که تهران زیبا نیست. تهران زیبایی‌های زیادی دارد، بله زشتی‌هایی هم دارد اما باید کمک و سعی کنیم اینها برطرف شود، رویکرد ما این است و مصداق آن هم پروژه احیای خیابان انقلاب و پیرایش منظر و نما در این محور است.

در پروژه پیرایش شهری محور انقلاب چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

در این محور هدف‌مان این است که بعد از حذف زواید، مرمت و بهسازی انجام شود و در نهایت پروژه منجر به احیا شود. بافت مرکزی شهر تهران، در برخی نقاط وقتی خالی از سکنه می‌شود و حیات اجتماعی در آن از بین می‌رود، باعث می‌شود که یک مرگ تدریجی از بعد معماری و اجتماعی در این مناطق به وجود بیاید. سازمان زیباسازی در راستای نگاهی که به موضوع مشا بودن نما و جداره‌های شهری داشته و دارد، ٦‌سالی است که پروژه پیرایش و ساماندهی نما و جداره‌های محورهای مختلف شهری را آغاز کرده است. پروژه‌ای که در حال حاضر در حد فاصل چهار‌راه ولیعصر‌(عج) تا میدان فردوسی در حال اجراست، نسل چهارم این پروژه‌هاست.

سازمان زیبا‌سازی در مرحله اول زوایدی که در نما و جداره‌های شهری بود را حذف می‌کرد، کانال کولر، کوندانسورها، لوله‌های بخاری، تبلیغات غیرمجاز، در مرحله دوم وارد بحث پیرایش شد. به این شکل که مثلا اگر کانال کولر از نمای یک ساختمان حذف می‌شد، باید در کنار آن پیرایش هم انجام می‌گرفت و در صورت نیاز رنگ‌آمیزی و مرتب می‌شد. بعد از پیرایش، مرحله بهسازی است. در مرحله سوم نماها بهسازی و مرمت می‌شود. یعنی علاوه بر حذف زواید و پیرایش و نمای ساختمان‌ها بهسازی و مرمت می‌شوند. اما مرحله فعلی مرحله احیا است یعنی در این مرحله با توجه به اینکه جداره‌ها مرمت و بهسازی می‌شود، زندگی هم به فضای شهری بر می‌گردد. نخستین بار سازمان زیباسازی در حدفاصل میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر‌(عج) این پروژه را شروع کرد، بعد از آن محور ناصر‌خسرو و میدان بهارستان و سعدی و میدان امام خمینی(ره)، بازار قدیم شهر‌ری و در حال حاضر هم از چهار‌راه ولیعصر(عج) تا میدان فردوسی پروژه‌ای در حال اجراست.

سازمان زیباسازی به عنوان دستگاهی که متولی و سیاستگذار این حوزه است، این پروژه را به صورت پایلوت شروع کرد و مناطق مختلف شهرداری را هم مکلف کرد که هر کدام در یک محور از محور اصلی خود این پروژه را انجام دهند. در این پروژه با این رویکرد که از خط افق آسمان تا آن خط افق آسمان یک محور به عنوان سیما و منظر شهری محسوب می‌شود، نسبت به ساماندهی جداره‌ها، کف، مبلمان، روشنایی و تابلوهای تبلیغاتی اقدام می‌کند.

عملیات استحکام‌بخشی بناها انجام نمی‌شود؟

هر کاری که مربوط به جداره باشد انجام می‌شود، اگر نیاز به استحکام بخشی هم باشد تا حد امکان این کار را انجام می‌دهیم. البته طبق توافقنامه‌ای که با مالک امضا می‌کنیم اساسا استحکام و امنیت سازه و رفع خطر بنا بر عهده مالک است اما محال است جداره‌ای را مرمت کنیم و به فکر استحکامش نباشیم؛ ضمن آنکه یکی از وجوه تمایز این پروژه با پروژه‌های قبلی این است که با رویکرد حل مساله جلو رفتیم نه پاک کردن صورت مساله. رویکرد حذف زواید این بود که به طور مثال اگر کولری در نما بود، بر داشته می‌شد، اما این باعث می‌شد که بعد از مدتی دوباره به دلیل نیاز اهالی ساختمان این کولر به جای قبلی بازگردد. چون مساله گرمایش و سرمایش حل نشده بود. اما سعی کردیم مساله سرمایش و گرمایش و کانال‌های آب باران را حل کنیم. اگر عنصری را از نمای ساختمان حذف می‌کنیم، حتما یک جایگزین برای آن در نظر می‌گیریم.

در پروژه‌های بهسازی محورهای مختلف چقدر به هویت مناطق توجه می‌کنید؟ و چقدر در پی احیای هویت گمشده این محور‌ها هستید؟

ما به دنبال این هستیم که این احیا منجر به این شود که حیات اجتماعی به این مناطق برگردد؛ ضمن اینکه این اقدامات باعث ایجاد امنیت اجتماعی می‌شود، وقتی محوری که مخروبه و خالی از سکنه و بافت تجاری بوده احیا می‌شود، خود به خود محله با حضور و تردد مردم به سمت امن‌تر شدن می‌رود. از روزی که این پروژه در محور انقلاب آغاز شده تا به امروز بالغ بر ٩ تا ١٠ کافه کتاب در این خیابان راه‌اندازی شده است. خاطرم هست خانه قدیمی داشتیم که بیشتر از ١٠٠ کبوتر در آن لانه کرده بودند، سقف این بنا در حال ریختن بود، حالا که مرمت و بهسازی نما را انجام داده‌ایم مالک هم داخل بنا را بهسازی کرده است و قصد دارد فضای آن را تبدیل به کافه کند. خانه مخروبه‌ای که ٤٠ سال درش قفل بود به زودی تبدیل به کافه کتاب خواهد شد. یک برند معروف ساعت بعد از سال‌ها از شمال تهران مجدد به محل دفتر نمایندگی اولش که در این محور است برخواهد گشت.

مذاکراتی انجام داده‌ایم برای اینکه یک موزه و یک مرکز نمایش تئاتر در این محور داشته باشیم. یکی از کسانی که ماشین‌های قدیمی دارد اعلام آمادگی کرد که در این محور یک موزه اتومبیل‌های قدیمی راه‌اندازی کند. حتی با کسی که کلکسیون اشیای قدیمی داشت صحبت کردیم که کلکسیونش را به نمایش بگذارد. همه اینها در این محور هستند و محور انقلاب به مفهومی در حال احیا شدن است. این نتیجه مرمت و بهسازی نما و جداره‌هاست.

کاربری کافه کتاب را شما با توجه به هویت منطقه تعریف کرده‌اید یا تمایل مالکان به این است که بناها را تبدیل به کافه کتاب کنند؟

ما این پیشنهاد را به مالکان نداده‌ایم. اما با توجه به اینکه در این منطقه جایی مثل تئاتر شهر وتالار وحدت قرار دارد که فاصله این دو مکان به نوعی پیاده‌رو فرهنگی است، اگر کسی از ما پیشنهاد بخواهد و بنایی که در اختیار دارد مناسب این کاربری باشد این پیشنهاد را می‌دهیم. در مورد دو موزه‌ای که صحبت آن شد، ما پیشنهاد را به مالک دادیم که چنین کاربری را تعریف کند و قول حمایت هم دادیم. اما بحث کافه کتاب را خود مالکین دنبال می‌کنند.

در پروژه‌ای که از میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر‌(عج) اجرا شد، مجریان پروژه اعلام کردند حدود ١٨ بنای ارزشمند تاریخی شناسایی شده است، در ادامه این پروژه از چهار راه ولیعصر(عج) تا میدان فردوسی بنای تاریخی شاخصی وجود دارد؟

در این محور نزدیک به ٢٢٠ پلاک قرار دارد. قدیمی‌ترین خانه یک بنای قاجاری است، نزدیک به ٤٠ بنای واجد ارزش و چند بنای ثبت‌شده در فهرست ملی در این محور قرار دارد. تمام اینها به این محور هویت می‌دهد و تک‌تک این بناها را با استفاده از چند پیمانکار مجرب که از طریق مناقصه انتخاب کرده‌ایم. در حال مرمت و بهسازی نما هستیم. اصول کار ما از بعد معماری، بازگشت به اصل معماری ساختمان بوده. یعنی ما در این محور طراحی انجام نمی‌دهیم، بلکه با توجه به اینکه نخستین معماری این ساختمان چه اصالتی داشته، نما و جداره را بر‌می‌گردانیم به زمانی که ساخته شده بود. سعی کردیم که خود معماری نما و اصالت و رنگ و طرح عین به عین حفظ شود و باقی بماند. در این محور از موقوفه افراد معروف تا دفتر قدیم باشگاه تاج و اقلیت‌های مذهبی ساختمان دارند. خاطرات انقلاب در این محور بسیار زیاد است. زمانی که یک بخشی از جداره‌ها را پاکسازی می‌کردیم، در لایه‌های زیرین آنها به شعار نویسی‌ها و پوسترهای اوایل انقلاب رسیدیم که روی این دیوار نصب شده بودند. قرار بر این است که در این محدوده حفاظ شیشه‌ای قرار دهیم که به عنوان یک بخش تاریخی حفظ شود و مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گیرد. علاوه بر بناها افراد شاخصی هم در این محور زندگی می‌کردند که برای معرفی آنها هم برنامه داریم. با یکی از اساتید بنام داستان‌نویسی مذاکراتی کرده‌ایم که داستان مردم این محور را هم در قالب ٢٠ داستان مکتوب کند. نگاه ما به احیای این محور و ارتقای کیفیت زندگی در شهر تهران است.

از زمان شروع پروژه میدان انقلاب بسیاری از جامعه شناسان شهری به یکسان‌سازی نماهای شهری انتقاد داشتند، چرا سازمان زیباسازی اصرار بر این یکسان‌سازی دارد، آن‌هم در تهرانی که در هر کدام از محورهای تاریخی‌اش هویت مستقل مشخصی دارد؟

ما در این پروژه‌ها مطلقا یکسان‌سازی نمی‌‌کنیم، دوستانی که می‌گویند چرا یکسان‌سازی می‌کنید، این جواب را به ما بدهند آیا واقعا وضعیتی که تابلوهای محورهای مختلف خصوصا بخش‌های تجاری دارد، مناسب است؟ اینها واقعا اثر هنری هستند و یک ایده هنری پشت آن است؟ وقتی یک ساندویچ فروشی یک بنر سه متر در دو متر می‌زند در مغازه‌اش، با یک رنگ عجیب و غریب، شما می‌گویید که به این تابلو دست نزنید؟

ضمن اینکه ما تابلوها را بر اساس رخ بام‌های موجود در این محور و موتیف‌هایی که روی یکی از ساختمان‌های ٨٠ ساله وجود داشت، طراحی کردیم. یک تابلو با المان و مواد ترکیبی از فلز و چوب طراحی کردیم، این طراحی دقیقا برگرفته از هویت و معماری این محور است. تمام فروشگاه‌هایی که برند و آرم و نشان ثبت شده داشتند، برند خودشان را در تابلوها قرار دادیم. همچنین ابعاد تابلوها بر اساس ضوابط و استاندارد شورای شهر است. ما به دنبال این هستیم مثل تمام دنیا تابلوهای تبلیغاتی مینی‌مال‌ترین حالت را داشته باشند.

در یکی از موارد ١٦٠ متر مربع تابلوی یک بانک را حذف کردیم. کجای دنیا بانک‌ها در چنین ابعادی تابلو دارند؟ یکسان‌سازی برای کسانی اتفاق می‌افتد که یا تابلو ندارند یا معماری و طراحی و گرافیک خوبی در تابلوهای‌شان نیست. تابلوی قدیمی را که جزو معماری محور محسوب می‌شود را حفظ کرده‌ایم.

برای حفاظت بناها و جداره‌ها در طول زمان چه طرحی دارید؟

با دعوت از مالکین محور، هیات امنایی متشکل از آنها و شهرداری منطقه تشکیل خواهیم داد تا بر حفظ و نگهداری جداره‌های محور نظارت داشته باشند.

قبل از این هزینه‌هایی که در این پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شود، این امکان وجود نداشت که قانونی طراحی شود برای اینکه هر کسی برای تغییراتی که در نماهای شهری ایجاد می‌کند، ضوابطی را در نظر بگیرد تا شاهد این هرج و مرج در نماها و مناظر شهری نباشیم؟

ما یکسری مشکلات قانونی داریم، پیشنهاد این طرح به مجلس رفته و منتظر تایید کمیسیون‌های مربوطه است. هدف تبیین این موضوع است که جداره و نما متعلق به همه است و متولی رسیدگی به آن شهرداری‌ها هستند. در حال حاضر قانون محکمی در این زمینه نداریم. البته شورا ضوابط تابلو را مشخص کرده است. اما تجربه خود ما ثابت کرده است که اگر روی فرهنگ مردم کار کنیم به مراتب کار بهتر پیش می‌رود. برای اینکه روی فرهنگ کار کنیم به صورت پایلوت پروژه‌ها را اجرا می‌‌کنیم. وقتی یک نمای مغشوش و پر از اغتشاشات بصری تبدیل به یک نمای زیبای روح‌نواز می‌شود، روی مردم تاثیر مثبت دارد.

بسیاری از مردم به نور‌پردازی‌های داخل شاخه‌های درختان انتقاد دارند، هم به لحاظ زیبایی‌شناسی و هم آسیب‌های زیست‌محیطی که در پی دارد. در این محور هم قرار بر این دارید که نورپردازی‌هایی که در سطح شهر لای شاخ و برگ درختان اجرا می‌شود را تکرار کنید؟

از آنجا که در مورد فضای سبز، سازمان بوستان‌ها متولی اصلی است؛ لذا در مورد نورپردازی‌های درختان موضوع را با هماهنگی سازمان بوستان‌ها اجرا کردیم، چون ساعت روشنایی این چراغ‌ها کامل نیست، و در یک ساعاتی از روز روشن هستند. نور در این طراحی‌ها از زیر برگ‌ها تابیده می‌شوند؛ ضمن اینکه روشنایی در شب اتفاق می‌افتد و این درختان تقریبا لانه و مامن پرنده‌ها نیستند که نورپردازی‌ها تهدیدی برای این موضوع باشد. و در شب فقط المان‌های نوری مشخص می‌شود و همه موارد مربوط به آسیب‌های زیست‌محیطی به درختان مورد بررسی قرار گرفته است و این نورها هیچ آسیبی به درختان و محیط زیست وارد نمی‌کنند. طول موج این نورها متفاوت است و ضرری را متوجه درختان نمی‌کند. اگر آسیبی متوجه درختان بود قطعا سازمان زیباسازی این کار را انجام نمی‌داد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو