شهردارآنلاین
 خانه    درباره ما    ارتباط با ما    ارسال خبر و یادداشت  
دوشنبه، 28 بهمن 1398 - 18:49   
  سرخط اخبار:  
 
   شورای شهر  

  واکنش تازه محسن هاشمی به اظهارات پرویز فتاح در رابطه با کاخ مرمر


  خداکرمی دومین مستعفی شورای شهر تهران/ از اینکه به جلسه شورا بروم احساس شرم می کنم


  40 پروژه مدیریت شهری منطقه 20 به بهره برداری رسید


  خشونت خیابانی، نتیجه تضعیف جامعه مدنی و تبدیل به جامعه ای توده ای است


  مدیران اجرایی اگر شجاعت پذیرش ریسک و توان حل مشکل را ندارند به دانشگاه برگردند


  تهران، ظرفیت های زیادی برای بکارگیری سرمایه های بخش خصوصی دارد


  مسجد جامعی: سمپوزیوم حضور زنان را در حوزه مجسمه‌سازی پر رنگ کرده است


  شهردار قانونی مخالفت غیرقانونی


  نشست و هم اندیشی شهرداران 18 کلانشهرکشور


  لزوم اطلاع رسانی و انعکاس گسترده تر تحولات زیرساختی پایتخت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 45567صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 26 آذر 1396 - 18:47
بهرام پارسایی
معلوم است که «پشیمان نیستیم»
معلوم است که «پشیمان نیستیم»شهردارآنلاین: کمتر از ٥ ماه از زمان آغاز به‌کار دولت دوازدهم نگذشته که حال فضای مجازی که همین پنج، شش ماه پیش وعده‌گاه حامیان بی‌شمار روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی بود، به محلی برای انتقاد از عملکرد دولت تبدیل شده است. کاربرانی که همین چند ماه قبل با هشتگ «حامی روحانی‌ام»، رییس‌جمهور محبوب‌شان را ترند کرده بودند، این روزها آنقدر دلخورند که پس از ناامیدی از حضور زنان، جوانان، قومیت‌ها و پیروان مذاهب غیرمسلط در کابینه و مایوس شدن از تداوم راه فرجی‌داناها در وزارت علوم، حالا دست از گلایه‌های موردی و جزیی کشیده و پیکان نقدشان را مستقیم به سمت مردی نشانه رفتند که زمانی پای حمایت‌‎شان از او، مرزهای نامریی فضای مجازی، آن هم در سطح جهانی پیمودند.
  

در این میان البته گروه پرشماری از هواداران روحانی نیز بودند که هنوز بر لزوم تدوام حمایت از دولت تاکید کرده و هشتگ زدند «پشیمان نیستیم». همزمان در حالی که بعضا زمزمه‌هایی درمورد احتمال عبور اصلاح‌طلبان از روحانی به گوش می‌رسید، برخی تحلیل‌گران با تاکید بر نادرست بودن این مشی انتقادی، معتقد بودند اتفاقا این روحانی بوده که در زمان انتخابات با شعارهای بیش از حد افراطی از اصلاح‌طلبان عبور کرد و حال، به آرامی و البته به‌درستی درحال بازگشت به همان مشی اعتدالی همیشگی است. با این مقدمه و برای بررسی بهتر بحث عبور احتمالی اصلاحات از روحانی و پشیمانی یا عدم پشیمانی از حمایت از روحانی، به سراغ بهرام پارسایی، نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز و سخنگوی فراکسیون امید مجلس رفتیم.

با وجود آنکه زمان اندکی از انتخابات ریاست‌جمهوری نگذشته، شاهد بالا گرفتن انتقاداتی ازسوی بدنه اجتماعی حامی روحانی از عملکرد دولت دوازدهم هستیم؛ علت بروز این مساله چیست؟!

به نظر می‌رسد این انتقادات واکنش طبیعی رای‌دهندگان به عدم تحقق برخی شعارها و وعده‌هایی است که روحانی در زمان تبلیغات انتخابات و حتی در روزهای نخست پس از پیروزی مطرح می‌کرد. با این حال، روحانی پس از انتخابات و در جریان تشکیل کابینه، جایگاهی برای اصلاح‌طلبان و بدنه اجتماعی حامی خود در زمان انتخابات درنظر نگرفت و همان معدود اصلاح‌طلبانی که در دولت یازدهم حضور داشتند، در جریان تشکیل کابینه دوازدهم به حاشیه رانده شدند. فارغ از بحث گرایش و خاستگاه سیاسی دولتمردان فعلی، نکته دیگر مربوط به میزان کارآمدی مدیران دولت دوازدهم است که از این منظر نیز شاهد سیر نزولی بوده‌ایم.

در دولت اصلاحات نیز مسائلی در مورد عبور از خاتمی مطرح می‌شد و امروز نیز برخی منتقدان تندروتر، پروژه مشابهی را علیه روحانی کلید زده‌اند. آیا مشابهتی میان دولت دوم خاتمی و دولت دوم روحانی می‌بینید؟

آقای خاتمی بنیانگذار و لیدر جریان اصلاحات بود و به این اعتبار، نه‌تنها نباید جایگاه شخص ایشان را با روحانی مقایسه کنیم، بلکه مقایسه دولت اصلاحات با دولت اعتدال نیز درست نیست. درحالی که خاتمی پس از سال‌ها گفتمانی نو را در عرصه سیاست کشور پیشنهاد کرد، روحانی صرفا باید تلاش کند که در مسیر آن آرمان‌ها گام بردارد. بماند که در حال حاضر انتظار افکار عمومی از روحانی این است که دولت بتواند شعارها و وعده‌های انتخاباتی خود را محقق کند. امروز گسترش فضای مجازی منجر به ارتقای سطح آگاهی مردم شده است. حال آنکه در دولت خاتمی تنها راه دسترسی مردم به اخبار و اطلاعات روزنامه‌‎ها و مطبوعات کاغذی و مکتوب بود که در مقاطعی در راستای همان فشارهایی که علیه دولت خاتمی وجود داشت، با توقیف و تعطیلی فله‎‌ای روبرو می‌شدند. درمجموع معتقدم قرار هم نیست بار دیگر به عقب بازگردیم. چرا که این مساله مهم‌ترین شعار روحانی در زمان انتخابات نیز بود.

به نظر شما اولا چرا روحانی در زمان انتخابات به ‌سمت آن شعارها پیش رفت و در ثانی چرا امروز برخی از حامیان او احساس می‌کنند از پیگیری آن سر باز می‌زند؟!

این رویکردها در زمان انتخابات طبیعی است. به نظر می‌رسد تیم آقای روحانی در آن زمان مطالبات افکار عمومی را رصد می‌کرد و شعارهای انتخاباتی روحانی به‌خوبی منطبق بر مطالبات و خواست افکار عمومی طراحی می‌شد. با این حال علت عدم توجه به این شعارها آن است که حلقه مشاوران روحانی اساسا اعتقادی به این شعارها ندارند.

منظورتان چه کسانی است؟!

حلقه اول تصمیم‌گیران دولت کاملا مشخص هستند. حامیان روحانی در زمان انتخابات که عمدتا ستادهای انتخاباتی را می‌گرداندند، امروز چندان مورد مشورت قرار نمی‌گیرند. در مقابل رد پای افرادی را در چینش هیات وزیران و کابینه، استانداران و دیگر نیروهای دولتی به روشنی می‌بینیم که به قول معروف «اصحاب سبت» یا همان «یاران روز شنبه» هستند.

شما به نقش فضای مجازی در تحقق دستاوردهای دولت روحانی اشاره کردید. این درحالی است که طی ساعات اخیر یکی از هشتگ‌هایی که بارها مورد استفاده قرار گرفته، هشتگ «پشیمان نیستیم» است که ازسوی حامیان روحانی به‌منظور ادامه حمایت از دولت به‌کار می‌رود. نظرتان در این رابطه چیست؟!

قطعا چاره‌ای جز انتخاب روحانی نداشتیم و معلوم است که «پشیمان نیستیم». توجه داشته باشید که حتی اگر همین حالا قرار بود بار دیگر میان روحانی و رقبایش در انتخابات دست به انتخاب بزنیم، باز هم روحانی را برگزیده و از این دولت حمایت می‌کردیم. با این حال معتقدم روحانی و دولت دوازدهم باید در مسیری گام بردارد که اساسا‌ نیاز به چنین فضاسازی‌هایی نباشد. توجه داشته باشید که بیان عبارت «پشیمان نیستیم» عملا انعکاس نگرانی‌هایی در جامعه است. با این همه انتظار می‌رود دولت با نگاهی و رویکردی واقع‌بینانه نسبت به رصد مطالبات افکار عمومی اقدام کند؛ این تصور که باتوجه به اتمام انتخابات، دولت نیز نیازی به حمایت مردم ندارد، نادرست است و روحانی برای تحقق اهداف و برنامه‌هایش، تا سال ١٤٠٠ همچنان نیازمند این پشتوانه اجتماعی است. اگر دولت موفق به جلب رضایت افکار عمومی نشود، ادامه کار برای روحانی دشوار خواهد بود.

آیا روحانی پیام هشداری را که در زیرمتن این هشتگ قرار دارد، دریافت خواهد کرد؟!

امیدوارم این پیام دریافت شود اما واقعیت این است که پیش‌بینی در این رابطه اندکی دشوار باشد؛ چرا که وقتی به عنوان مثال به نحوه تشکیل دولت نگاه می‌کنیم، می‌بینیم روحانی درشرایطی که هنوز کشور در فضای گرم انتخاباتی قرار داشت، چندان توجهی به صدای مطالبات نداشت و با این حساب نمی‌توان با قطعیت قضاوت کرد که آیا دولت صدای حامیانش را می‌شنود یا خیر. با این حال شخصا معتقدم حامیان روحانی به‌وی‍ژه طیف اصلاح‌طلب حامی دولت به هیچ عنوان از حمایت خود پشیمان نیستند و اگر امروز مجددا در جایگاه انتخاب میان روحانی و رقبایش در انتخابات قرار بگیریم، بی‌شک بار دیگر از روحانی حمایت خواهیم کرد. با این همه امیدوارم اینکه اصلاح‌طلبان هرگز وارد سهم‌خواهی نشده و صرفا با دغدغه منافع ملی و مصالح عمومی پای کار آمدند، مورد توجه قرار گیرد.

به نظر شما آیا اصلاح‌طلبان قادر به مدیریت این چالش خواهند بود و آیا این جریان سیاسی نگران از دست دادن رای خود در انتخابات ١٤٠٠ نیست؟

اصلاح‌طلبان وظیفه خود را در قبال جامعه انجام داده‌اند و مشکل اینجاست که برخی از نزدیکان روحانی در دولت به طوری القا می‌کنند که رای اصلاح‌طلبان چندان تاثیری در کسب رای ٢٤‌میلیونی نداشته است و نشانه این مساله را در چینش کابینه و استانداران می‌بینیم. بنابر این احساس می‌کنم حلقه مشاوران روحانی دچار سوءتفاهمی بزرگ شده و فکر می‌‌کنند رای روحانی فراتر از پایگاه اجتماعی حامی اصلاحات بوده است. شخصا نمی‌دانم دوستان چه زمانی قرار است به خودشان بیایند اما مساله به این ترتیب نیز نیست که فکر کنند روحانی رای خود را گرفته و دیگر نیازی به اصلاح‌طلبان و پایگاه اجتماعی حامی این جریان سیاسی ندارد. مردم آنقدر آگاه هستند که بدانند تصمیم‌گیرنده در دولت و حلقه نخست مشاوران روحانی، از میان اصلاح‌طلبان نیستند و طبیعتا اگر قرار باشد ریزشی صورت بگیرد، این ریزش نسبت به جریان اصلاحات نخواهد بود. بماند که کاری دشوار پیش‌روی همه ماست و باید ببینیم دولت در ماه‌های آینده چگونه تعیین مسیر خواهد کرد.

اجازه دهید ٢ سوال پایانی را هم‌عرض یکدیگر مطرح کنم. اولا به نظر شما دست جریان اصلاحات برای معرفی کاندیدای اصیلِ اصلاح‌طلب در انتخابات ١٤٠٠ تا چه میزان باز است و در ثانی آیا اساسا ممکن است جریان اعتدال و دولت به همین راحتی دست از قدرت کشیده و احیانا گزینه‌ای برای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم معرفی نکند؟

هنوز برای قضاوت زود است اما شرایط به‌سمتی می‌رود که به احتمال زیاد، تا آن زمان کلیت نظام کاملا به این نتیجه می‌رسد که باید امکان حضور تمامی جریان‌های داخلی را در عرصه سیاسی فراهم کند. با این همه باتوجه به آنکه آقای جهانگیری عملکردی قابل‌قبول در انتخابات قبل داشت، اصلاح‌طلبان نگرانی خاصی درباره اینکه احیانا بدون کاندیدا بمانند، نخواهند داشت. درباره بخش دوم نیز باید بگویم بنابر آنچه طی سال‌های متمادی در عرصه سیاسی کشور نهادینه شده، ما همچون بسیاری از دیگر کشورها ٢ طیف سیاسی چپ و راست داریم. در واقع همه سیاسیون به تعبیری یا اصلاح‌طلب هستند یا اصولگرا. البته در میان همین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیز افرادی با مشی اعتدالی یا رادیکال حضور دارند اما این به معنای آن نیست که بتوان جریان سومی را در کشور متصور بود.

این مساله را به‌خوبی در تمامی انتخابات می‌بینیم و دوستانی که دچار سوءتفاهم شده‌اند که رای روحانی، رای اصلاح‌طلبان نبوده، بد نیست انتخابات شوراهای پنجم و مجلس دهم را با یکدیگر مقایسه کنند. بر این اساس درحالی که لیست امید غیرائتلافی جریان اصلاحات در انتخابات شوراها در بسیاری از کلانشهرها قاطعانه به پیروزی رسید، لیست امید ائتلافی ما در انتخابات مجلس رقابت سخت‌تری با لیست اصولگرایان داشت. این مساله نشان‌دهنده آن است که اولا اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان در ٢ سال اخیر تقویت شده و ثانیا رقابت اصلی میان این دو جریان سیاسی بوده و مهم‌تر از آن، نشان می‌دهد مردم راه برون‌رفت از مشکلات سیاسی را در رقابت میان این دو جریان سیاسی، حمایت از جریان اصلاحات دانسته و می‌دانند.

با این حساب، اگر اصلاح‌طلبان قطعا با کاندیدای اصلاح‌طلب وارد عرصه شوند و جریان اعتدال نیز بخواهد با چهره‌ای همچون علی لاریجانی وارد رقابت شود، آیا می‌توان امکان رقابت اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان را متصور بود؟!

به هر حال شاید این قضاوت غیرواقع‌بینانه مشاوران اعتدالی روحانی آنها را تا آن‌جا بکشاند که با معرفی کاندیدای مستقل وارد رقابت با اصلاحات شوند اما واقعیت این است که اصلاحات یک گفتمان ریشه‌دار است، درحالی که اعتدال صرفا یک مشی سیاسی است و به‌تنهایی قادر به جلب نظر مردم نیست.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   اخبار ایران و جهان  
  احضار یکی از شهرداران مناطق تهران به مراجع ذی‌صلاح

  دعوتی برای مجلس انقلابی و مردمی

  استقبال بی‌نظیر از اجرای شهریور ۹۸ ارکستر سفیدکوب مطابق انتظار ما بود

  سارق اطلاعات کارت‌های بانکی شهروندان دستگیر شد

  لایحه تامین امنیت زنان تا نیمه شهریور از دستگاه قضایی به دولت می‌رود

  پشت‌پرده سرقت خودروهای لوکس توسط دختر پولدار

  سکه به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

  تداوم هوای گرم در بیشتر نقاط کشور

  اعترافات یک قاتل / قتل همسر بخاطر پول

  جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس درباره قیمت بنزین از زبان لاریجانی

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه تلکس
© شهردارآنلاین 1392
info@shahrdaronline.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: بازدید سرزده شهردار تهران از محل احداث ساختمان پلاسکو