شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : مجوز شهرداري براي مقاوم سازي ساختمان‌هاي نيمه كاره
شنبه، 14 تیر 1399 - 15:26 کد خبر:61175


عضو شوراي اسلامي شهر تهران درباره ساختمان‌هاي نيمه كاره در شهر، گفت: در صورت احتمال خطر، شهرداري اجازه دارد از مرجع قضايي مجوز بگيرد و از محل بودجه خودش، نسبت به مقاوم سازي اقدام كند.

محمد سالاري عضو شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صداوسيما، افزود: يكي از مشكلات شهر تهران و كلان شهر‌ها اين است كه در خيابان‌ها و معابر سطح شهر برخي ساختمان‌هاي در حال ساخت و گودبرداري بصورت نيمه كاره رها شده اند و بلاتكليف هستند.

وي گفت: اين شرايط در برخي موارد اعتراضات مردم را به دنبال دارد، زيرا اين ساختمان‌ها به فضا‌هاي بي دفاع شهري تبديل مي‌شوند و سيما و منظر شهر را هم بهم مي‌ريزند، آن‌هايي كه در مرحله گود برداري هستند احتمال دارد به خانه‌هاي مجاور و كساني كه از آنجا تردد مي‌كنند، آسيب برسانند.

سالاري افزود: متاسفانه بر اساس قوانين موجود شهرداري و يا حتي دولت، نمي‌تواند مالك را ملزم به اتمام كند، تنها قانون گذار يك جا در ماده ۵۵ قانون شهرداري‌ها به شهرداري‌ها اجازه دادند در صورتيكه خانه‌اي نيمه كاره و يا گود برداري رها شده احتمال خطر براي ساكنين آن شهر و يا مجاورين دارد، از مرجع قضايي مجوز بگيرد و از محل بودجه خودش نسبت به مقاوم سازي جداره‌هاي گود در حدي كه اين خطر برطرف شود، اقدام كند و بعد هزينه اش را با درصدي، وقتي فرد خواست پايان كار بگيرد دريافت كند.

وي گفت: اگر ساختماني در مرحله اسكلت رها شده باشد و احتمال ريزش و ايجاد آسيب براي مجاورين و يا ساكنين دارد، در آن صورت هم شهرداري مي‌تواند از مرجع قضايي مجوز بگيرد و از محل منابع درآمدي شهرداري نسبت به اين رفع خطر اقدام كند.