شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : باغ زيتون در منطقه ۱۶ احيا مي شود
شنبه، 31 خرداد 1399 - 14:45 کد خبر:61165

پروژه احياي مشاركتي باغ زيتون با 600 اصله درخت و سن حدودي 25سال از طريق كشاورزي شهري، با همكاري سازمان نوسازي شهر تهران و شهرداري منطقه 16 اجرا مي شود.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بين الملل سازمان نوسازي شهر تهران، كاوه حاجي علي اكبري در جلسه امضاي تفاهم نامه مشترك همكاري ميان اين سازمان و شهرداري منطقه 16 به منظور بهره برداري از ظرفيت هاي پارك ميثاق و احياي باغ زيتون در ضلع جنوب شرقي اين پارك در جهت توانمندسازي اجتماعي محلي، خاطرنشان كرد: پروژه احياي باغ زيتون با حسن نظر شهرداري منطقه 16 شروع شده و به نظر مي رسد نمونه مشابهي در شهرداري نداشته باشد.
مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران پس از استماع گزارشي كه از سوي دفتر توسعه محله اي باغ آذري ارائه شد، با بيان كه در پروژه احياي باغ زيتون در منطقه 16 ضروري است ويژگي طبيعي و ارگانيك بودن محيط حفظ شود بر ضرورت مداخله حداقل به منظور حفظ كاراكتر اصلي و ويژگي هاي طبيعي اين باغ تأكيد كرد.
علي اكبري نكاتي را در خصوص چگونگي كف سازي پروژه، استفاده از سازه هاي موقت، نورپردازي و ... متذكر شد و عنوان كرد: مفهوم اين باغ كه باغي كشاورزي است، با باغ ايراني كه در آن عناصري مانند معماري و كوشك به چشم مي خورد و جايگاه تفريحي و فراغتي دارد كاملاً متفاوت بوده و به همين دليل ضروري است، اقدامات اجرايي با محوريت اداره فضاي سبز منطقه انجام شود و استفاده از عناصر مصنوع در آن به حداقل برسد.
مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران با اشاره به موضوع توانمند سازي اجتماعات محلي با استفاده از ظرفيت هاي باغ زيتون در اين منطقه، متذكر شد: مهمترين هنر در بحث توانمند سازي، حفظ و پايداري آن است، لذا ضروري است چشم اندازي كه براي اين هدف تعريف شده، طوري به مرحله اجرا برسد كه قائل به شخص نبوده و در مدت هاي متمادي و موقعيت هاي مختلف كاركرد خود را حفظ كرده و باغي فعال باشد.
علي اكبري در ادامه به تجارب موفق استفاده از فضاهاي كشاورزي براي جذب گردشگري و... در ساير كشورها اشاره كرد و بر اهميت مطالعه تطبيقي در اين رابطه تأكيد نمود.
پيمان پورنصر، شهردار منطقه 16 نيز در اين جلسه از زحمات سازمان نوسازي شهر تهران و دفاتر توسعه محله اي اين سازمان براي اجراي پروژه هايي در مقياس محله در مناطق جنوبي به ويژه منطقه 16 تقدير و تشكر كرد و گفت: اين پروژه ها در ارتقاي ميزان رضايتمندي شهروندان بسيار اثرگذار بوده و اميدواريم عمليات اجرايي پروژه احياي باغ زيتون نيز با حمايت سازمان نوسازي بطور كامل استارت خورده و آغاز شود.
شهردار منطقه 16 با بيان اين كه عرصه زيتون كاري با مساحت تقريبي 6500 مترمربع در پارك ميثاق، پيشتر عرصه اي بود كه رفتار عرصه جنگلي در حوزه نگهداري از آن اعمال مي شد، تصريح كرد: از زماني كه قرار شد اين عرصه احيا و تبديل به باغ زيتون شود عمليات به زراعي و نگهداشت آن تغيير پيدا كرد و آمادگي دارد كه از اين به بعد به عنوان باغ زيتون به آن پرداخته شود.
پور نصر عنوان كرد: اين پروژه يكي از پروژه هاي منحصر به فرد در سطح شهر تهران در حوزه كشاورزي شهري و مشاركت است كه مي تواند باعث شود فرهنگ كشاورزي شهري در شهر تهران ساري و جاري گردد.
به گفته شهردار منطقه 16، پروژه احياي باغ زيتون مي تواند با جذب گردشگر و افزايش جمعيت پذيري، موجب ارتقاء امنيت محدوده در پارك ميثاق شود.
پورنصر با اشاره به شرايط اقتصادي در محدوده باغ آذري، خاطرنشان كرد: پروژه احياي باغ زيتون مي تواند بستر مناسبي را براي زناني كه در چرخه اقتصاد خانواده كمك مي كنند و نيازمند اين هستند كه بتوانند محلي براي كسب درآمد داشته باشند فراهم سازد تا در اين مجموعه مشغول به كار شوند و مشاركت داشته باشند.
شهردار منطقه 16 تصريح كرد: يكي از مهمترين دغدغه هاي ما در رابطه با اجراي اين پروژه به عنوان پروژه دوستدار طبيعت اين است كه هيچ ناسازگاري با طبيعت نداشته باشد و استفاده از مصنوعات فلزي، چدني و مصنوعات غيرطبيعي در آن به حداقل برسد.
پورنصر در خاتمه سخنان خود در اين جلسه پيشنهاد كرد كه موضوعات مرتبط به چرخه توليد، كاشت و ساير فرآيندهاي محصولات مرتبط با زيتون مي تواند در كنار اين مجموعه عرضه شود و ابراز اميدواري نمود كه بهره برداري از اين باغ بتواند باعث جذب گردشگر از مناطق و شهرهاي ديگر در اين محدوده گردد.