شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : پدافند غيرعامل آسيب پذيري شهر را كاهش مي دهد
دوشنبه، 13 آبان 1398 - 12:39 کد خبر:60901

تمهيدات وشيوه هاي پدافند غيرعامل با توجه به حوادث طبيعي و غير طبيعي كه شهر تهران را تهديد مي كنند در حفظ و صيانت از سرمايه هاي انساني و كاهش آسيب پذيري شهر، نقش تعيين كننده اي دارد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يك سيد حميد موسوي شهردار اين منطقه در اولين جلسه كميته پدافند غيرعامل كه به مناسبت هفته پدافند غيرعامل با حضور علي مرادخاني مشاور هنري شهردار تهران و  اعضا كميته برگزار شد با بيان مطلب فوق اظهار داشت: امروزه شهروندان به دنبال محيطي آرام و قابل سكونت درون شهرها هستند تا با آسايش زندگي كنند  و عمده ترين هدف پدافند غير عامل، ايمن سازي و كاهش آسيب پذيري زيرساخت هاي مورد نياز مردم است كه بايد با يك برنامه ريزي و طراحي در توسعه پايدار كشور نهادينه شود.

وي منطقه يك را داراي ظرفيت هاي بالاي فرهنگي و هنري دانست و گفت: با توجه به اينكه در پدافند غير عامل براي مقابله با تهديدات دشمن در فضاي فرهنگي، تمامي امكانات فرهنگي شامل هنر، ادبيات، فيلم و سينما، صنايع دستي، موسيقي و نظير آنان به كارگرفته مي شود منطقه يك مي تواند با توجه به وجود مراكزي چون كاخ و خانه موزه ها، افراد فرهيخته و نخبگان فرهنگي، جاذبه هاي گردشگري و... نقش مهمي در كاهش آسيب ها و مقابله با جنگ نرم داشته باشد.

موسوي با اشاره به مبحث ۲۱ مقررات ملي ساختمان در خصوص پدافند غيرعامل گفت: هدف از تهيه و تدوين اين مبحث تعيين حداقل ضوابط و مقررات، جهت طرح و اجراي ساختمانها دربرابر اثرات ناشي از تهديدات مختلف است لذا بايد با رعايت آن ساختمانها با درجه اهميت مختلف در برابر تهديدات مربوطه، ايستايي خود را حفظ نموده و خسارات سازه اي و تلفات جاني به حداقل برسد. 

شهردار منطقه افزايش مشاركت پذيري شهروندان را در مقابله با اين تهاجم ها ضروري دانست وافزود: با توجه به اهميت موضوعات گسترده در زمينه پدافند غيرعامل، كليه شهرداران نواحي و معاونين منطقه در جلسات كميته، حاضر و موارد را به صورت تخصصي در سطح هر معاونت و ناحيه مورد بررسي و پي گيري قرار دهند و در زمينه اطلاع رساني و آگاهي بخشي در منطقه و جلب مشاركت حداكثري شهروندان نيز نهايت سعي و تلاش خود را داشته باشند.

گفتني است در اين جلسه اقدامات انجام شده در سطح منطقه و برنامه هاي پيش بيني شده جهت انجام در هفته گراميداشت پدافند غيرعامل كه از ۸ الي ۱۴ آبان ماه ادامه دارد از جمله ارسال پيام هاي اطلاع ساني و آگاهي دهنده، مانور هاي پدافند غيرعامل و... مطرح  و در پايان احكام اعضاء كميته توسط شهردار منطقه اعطا شد.