شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : اجراي موفقيت آميز طرح آزمايشي زيرسازي معابر شهري با استفاده از افزودني نيكوفلاك
دوشنبه، 13 آبان 1398 - 09:51 کد خبر:60896

مديرعامل سازمان مهندسي و عمران شهر تهران، از اجراي موفقيت آميز طرح آزمايشي زيرسازي معابر شهري با استفاده از مواد پليمري- معدني نيكوفلاك خبر داد.

به گزارش شهردارآنلاين به نقل از پايگاه خبري معاونت فني و عمراني شهرداري تهران، مهندس احسان نوش آبادي ضمن اعلام خبر فوق افزود: طي سال هاي گذشته استفاده از افزودني هاي مختلف آلي، پليمري و كامپوزيتي، با هدف بهبود خواص خاك و تقويت آن گسترش يافته است. از اين رو اجراي طرح آزمايشي زيرسازي معابر شهري با استفاده از سيمان و ماده افزودني نيكوفلاك در يكي از معابر منتهي به بزرگراه آزادگان كه محل تردد ماشين آلات سنگين است، در دستور كار قرار گرفت تا ضمن آزمايش يك روش سريع و دوستدار محيط زيست در زمينه زيرسازي معابر، ميزان مقاومت و دوام اين شيوه در مواجهه با بارهاي خاص ديناميكي سنجيده شود.

مهندس نوش آبادي با اشاره به نتايج رضايت بخش آزمون هاي يك روزه سنجش مقاومت هاي مكانيكي كه توسط كارشناسان مركز مطالعات ژئوتكنيك و مقاومت مصالح شهرداري تهران به عمل آمده است، يادآور شد: نتايج رضايت بخش طرح فوق در شرايطي حاصل شده است كه اجراي عمليات زيرسازي در شرايط نامناسب جوي صورت گرفت اما ويژگي هاي خاص اين روش كه شامل دوام بالا، نفوذ پذيري اندك و مقاومت در برابر سرما مي باشد، تحقق اهداف و نتايج از پيش تعيين شده را تضمين ساخت.

وي با بيان آنكه استفاده از نيكوفلاك در عمليات زيرسازي معابر، نياز به ماشين هاي حمل مصالح و همچنين اجراي وسيع عمليات خاكي را محدودتر مي سازد، يادآور شد: در اين روش علاوه بر كاهش ميزان توليد آلاينده ها و گازهاي گلخانه اي، ضخامت لايه روسازي آسفالت به شكل قابل ملاحظه اي كاهش يافته و ظرفيت تحمل بارهاي ترافيكي تا ۳ برابر افزايش مي يابد.

گفتني است نيكوفلاك پودري خاكستري است كه با هدف افزايش مقاومت لايه هاي زيرسازي به صورت توامان با سيمان مورد استفاده قرار مي گيرد. در قالب طرح آزمايشي مذكور، قطعه اي از خيابان ساماني پور به طول ۲۵۰متر و  عرض ۱۳متر مورد بهسازي قرار گرفت و پس از اصلاح لايه هاي زيرسازي، آماده اجراي روكش آسفالت شد.