شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : اطلاعيه سازمان فاواي شهرداري تهران درباره تسويه حساب بدهي‌ها در سامانه «تهران من»
چهارشنبه، 27 شهریور 1398 - 10:05 کد خبر:60817

روابط عمومي سازمان فاواي شهرداري تهران با توجه به انتشار اخباري با موضوع دستي شدن عمليات تسويه حساب در سامانه «تهران من» و جريمه شدن شهروندان به دليل تأخير پرداخت بدهي، در جهت شفاف سازي مدل عمليات برداشت در اين سامانه، اطلاعيه اي صادر كرده است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران، سامانه «تهران من» به نشاني my.tehran.ir  از بدو راه اندازي هيچ گاه به صورت خودكار و بلافاصله پس از شارژ حساب توسط شهروندان، عمليات كسر بدهي از حساب ايشان را انجام نداده است.
 
يكي از مهم‌ترين دلايل عدم كسر خودكار بدهي شهروند، احترام به حقوق شهروندي در انتخاب زمان پرداخت و نوع برداشت از حساب است. چراكه پرداخت عوارض طرح ترافيك، تنها خدمت موجود در سامانه تهران من نيست و خدمات ديگري همچون خريد بليت مترو، پرداخت عوارض خودرو و پارك حاشيه‌اي نيز وجود دارند كه نيازمند پرداخت بوده و شهرداري تهران نه تنها به دليل نوع ساز و كارِ تعريف شده براي سامانه، بلكه به دليل احترام به حق انتخاب شهروندان نمي‌تواند رأساً به برداشت بدهي  بلافاصله پس از شارژ از حساب شهروندان اقدام كند.
 
بديهي است كه شهرداري تهران، موظف به اعلام بدهي شهروند و مطلع كردن او از ميزان و دليل بدهكاري ثبت شده است. همواره يك هفته تا ده روز پس از تردد شهروند، صورتحساب صادر مي‌شود و در صورت عدم وجود مبلغي در حساب شهروندي در زمان محاسبه، بدهي ثبت شده و قابل مشاهده و پرداخت توسط شهروندان است. بنابراين شهروندان پس از انجام محاسبات روزانه صورتحساب‌ ترددها، به وسيله پيامك از بدهكاري در سامانه مطلع مي‌شوند و براي پرداخت آن نيز راه‌هاي گوناگوني پيش پاي آن‌هاست. روش‌هاي حضوري و غيرحضوري براي استعلام و پرداخت بدهي خودرو در سامانه تهران من درج شده است.
 
به غير از شارژ كيف پول در سامانه تهران من و مراجعه به فهرست ترددهاي ثبت شده، شماره گيري كد دستوري #3*3*137* و همچنين پرداخت آنلاين از طريق كارت بانكي و يا درگاه‌هاي همكار با شهرداري تهران از ديگر راه‌هاي استعلام و پرداخت بدهي است. مراجعه به دفاتر خدمات الكترونيك شهر و دفاتر پيشخوان دولت نيز از جمله راه‌هاي پرداخت حضوري بدهي خودرو است.
 
تنها مواردي كه برداشت از حساب شهروند به صورت خودكار انجام شده، محاسبات فصلي است كه در بازه‌هاي زماني ۳ ماهه انجام مي‌شود. در اين موارد، صورت حسابي كلي صادر شده و در آن پس از بررسي بدهي‌ها، برداشت به صورت خودكار صورت گرفته است.
 
اين عمليات محاسبه به دليل سنگيني و گستردگي ابعاد آن هر ۳ ماه يك بار به صورت سيستمي و شبانه انجام شده و فرض بر اين است كه شهروند صبح روز بعد از آن مطلع شده و فرصت تصميم گيري براي شارژ مجدد حساب خود دارد و اين يكي از دلايل برداشت خودكار در اين موارد خاص است.
 
اما شهروند در اين عمليات ادواري ممكن است به دليل عدم پرداخت طولاني مدت بدهي خود متضرر شود. چراكه عوارض تردد در محدوده طرح پس از يك ماه، 20 درصد افزايش پيدا مي‌كند. بنابراين بهتر است شهروندان براي پرداخت بدهي از يكي از راه‌هاي موجود براي پرداخت بدهي استفاده كنند.
 
در پايان لازم است تاكيد شود براي شهرونداني كه حساب خود را شارژ كرده اما بدهي خود را با تاخير پرداخت كرده‌اند، جريمه‌اي براي آنها صادر نشده و لذا برخلاف آنچه در گزارش برخي مطبوعات و رسانه‌ها آمده، ادعاي هرگونه اعمال جريمه در خلافي خودرو اين دسته از شهروندان تكذيب مي شود.