شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : شهرداري، پيشگام در اجراي طرح دولت
شنبه، 16 شهریور 1398 - 10:00 کد خبر:60798

 

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران از آغاز ساخت ۳۵۰۰ واحد مسكن اميد در زمين هاي شهرداري از فروردين ۹۹ خبر داد.

به گزارش شهردار آنلاين به نقل از اداره ارتباطات و امور بين الملل سازمان نوسازي شهر تهران، اواخر سال ۹۶ بود كه خبرهايي درباره طرح دولت براي خانه‌دار‌شدن شهروندان منتشر شد و  مسكن اميد نام گرفت. از آن زمان تا كنون به غير از يك دوره در دهه فجر ۹۶ و در زمان شهرداري نجفي، ساخت مسكن اميد شهر تهران را همزمان با ۷ كلانشهر كلنگ زد، اقدامات قابل توجهي صورت نگرفت تا اينكه سرانجام دولت اواخر فروردين امسال نخستين طرح مسكن اميد شهر تهران را در قالب ۳۲۴ واحد مسكوني و ۶۳ واحد تجاري در مجاورت بافت فرسوده منطقه ۱۸ شهر تهران و با عنوان پروژه بهاران شرقي به بهره برداري رساند. البته انتظار مي رفت حالا كه دولت طرح جايگزيني را براي نوسازي بافت فرسوده آورده، با مشاركت شهرداري تسهيلات خوبي را هم براي اجراي آن درنظر بگيرد. اين در حالي است كه با توجه به سخنان برخي مديران شهري، دست كم بخشي از وعده هاي دولت تاكنون رنگ عمل به خود نگرفته؛ با اين حال مديريت شهري تهران به تازگي از آغاز طرحي خبر مي دهد كه ساخت ۳۵۰۰ واحد مسكن اميد را در زمين‌هاي شهرداري تا فروردين ۹۹ عملياتي مي‌كند؛ طرحي كه اجراي پروژه هاي محرك بازآفريني شهري و نوسازي بافت فرسوده را در سراسر كشور و تهران نشانه رفته و قرار است معضل چندين ساله بافت‌هاي فرسوده را با همكاري دولت و شهرداري و مشاركت انبوه‌سازان برطرف كند. به ويژه اين كه همسو شدن دولت و شهرداري بيش از هر زمان ديگر، زمينه بازآفريني بافت هاي ناكارآمد و فرسوده پايتخت را فراهم خواهد كرد؛ موضوعي كه تا كنون آنطور كه لازم است محقق نشده و شهرداري در انتظار عمل دولت به  وعده هايش درزمينه طرحي است كه  خود آن را ارائه و تدوين كرده است.

اختصاص ۱۴ قطعه زمين از سوي شهرداري

كاوه حاجي‌علي‌اكبري، مديرعامل سازمان نوسازي شهرداري تهران در اين‌باره به همشهري گفت: «شهرداري تهران حدود ۷۶ قطعه زمين را شناسايي كرده كه عمدتا متعلق به آموزش و پرورش، بنياد، وزارت نيرو و... بود. از بين اين زمين‌ها در نهايت ۱۴ قطعه زمين را شناسايي و معرفي كرديم. به‌خاطر اينكه همه اين ۷۶ قطعه به لحاظ پهنه‌بندي، كاربري و نوعيت، قابليت نقد‌شوندگي نداشتند، ۱۴ قطعه زميني كه از اين‌ قابليت برخوردار بوده‌ و اولويت اول ما به شمار مي‌آيند، انتخاب شدند تا طرح مسكن اميد در اين زمين‌ها ساخته شود. در گام بعد، سازندگان و توسعه‌گران اين اراضي شناسايي و قراردادهاي مشاركتشان منعقد شد. به‌طور كلي، در زمينه اجراي مسكن اميد، ظرفيتي حدود ۳۵۰۰ واحد مسكوني به قرارداد مشاركت رسيده و حجم سرمايه‌گذاري آنها دست‌كم هزار ميليارد تومان خواهد بود. البته سازندگان بعد از انعقاد قرارداد مشاركت، در حال اخذ مجوزها از كميسيون ماده ۷، كميسيون ماده‌‌ ۵ و گرفتن پروانه و مواردي از اين‌دست هستند. به هر حال، تلاش مي‌كنيم تا پايان سال همه اين واحد‌ها را وارد چرخه ساخت‌وساز كنيم.» او همچنين افزود: «به‌رغم اينكه دولت هنوز زميني را تخصيص نداده، اما شهرداري در اين زمينه پيشگام بوده و زمين‌هايي را در اين زمينه اختصاص داده است. خوشبختانه از ابتداي سال، دولت هم امكان اعطاي تسهيلات با سود ۹ درصد به سازندگان را فراهم كرده و به يكي از مطالبات مردم در ۵ سال گذشته پاسخ داده است. البته در اين حوزه انتظار مي‌رفت بحث تخفيف و تقسيط انشعابات هم اتفاق بيفتد كه تا امروز منابع مالي آن فراهم نشده است. به هر حال اميدواريم اين تسهيلات هم براي ساكنان مناطق مورد نظر محقق شود تا اين طرح را‌ به‌خوبي پيش ببريم.»

اسكان شهروندان ساكن بافت در مسكن‌هاي اميد

كيوان خليجي، معاون هماهنگي و امور مناطق سازمان نوسازي شهر تهران سال ‌۹۷ هم در تشريح آيين‌نامه مسكن اميد، گفت: آيين‌نامه اجرايي براي حمايت از مشاركت‌كنندگان در اين طرح نوشته شده و كار به اجرا رسيده است. ايده اوليه اين بود كه زمين داخل اين بافت‌هاي دولتي بارگذاري شود و بعد جابه‌جايي صورت بگيرد؛ يعني شهروندان ساكن ساختمان‌هايي كه داخل بافت فرسوده هستند، در اين خانه‌ها مستقر شوند و ‌بعد بافت فرسوده را نوسازي كنند. اما به هر حال ممكن است اين طرح مورد اقبال ساكنان بافت فرسوده قرار نگيرد و آنها راغب به جا‌به‌جايي نباشند؛ به همين دليل اين ايده در خلال طرح تلطيف و قرار شد آنهايي هم كه ملكشان در معبر يا طرح قرار دارد و اجازه خريد، فروش يا ساخت و تعميرات ندارد، بيايند و ملك‌شان را با اين خانه‌ها جابه‌جا كنند؛ آن هم با سازوكار تشويقي.


او با اشاره به افتتاح نخستين طرح مسكن اميد تهران شامل ۳۲۴ واحد مسكوني و ۶۳ واحد تجاري در ۹ بلوك در مجاورت بافت فرسوده منطقه ۱۸ تهران، گفت: ما از اين مجموعه براي جابه‌جايي پلاك‌هايي در محور زينبيه در منطقه ۱۸ و طالقاني در منطقه ۱۹ استفاده مي‌كنيم و با جابه‌جايي برخي واحدها توانستيم به توسعه معابر و فضاي سبز در اين منطقه كمك كنيم. تا امروز براي ۳۵۰۰ واحد مسكوني قرارداد بسته‌ايم و شركت‌هاي مختلف هم براي سرمايه‌گذاري پاي كار آمده‌اند.

سهم ۱۰هزار واحدي تهران از مسكن اميد

كاوه حاجي‌علي‌اكبري، مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران: پروژه مسكن اميد كه از سوي دولت و براي سال‌هاي ۹۸ و ۹۹ مطرح شده، ساخت ۱۰۰هزار واحد را در‌بر‌مي‌گيرد كه سهم تهران از اين تعداد، ۱۰هزار واحد است. طبق پيش‌بيني‌ها قرار شده كه ۸هزار واحد آن به‌صورت خودمالكي و ۲هزار واحد ديگر از طريق ساخت در اراضي متعلق به دولت محقق شود.

البته شرايط ما در تهران با اين پيش‌بيني كمي متفاوت است. در روش خودمالكي فقط در سال ‌۹۸ قرار است تعداد ۱۵هزار واحد در بافت‌هاي فرسوده تهران از طريق مالكان، ساكنان و سرمايه‌گذاران پروانه ساخت بگيرند و وارد مرحله ساخت شوند. اما درخصوص اراضي متعلق به دولت متأسفانه تاكنون براي اجراي اين طرح در شهر تهران، دولت هيچ زميني را براي اين ‌منظور اختصاص نداده است. البته حدود يك ‌ماه پيش دستوري را از رئيس‌جمهوري گرفتيم كه دولت ۱۴ قطعه زمين را براي اين منظور اختصاص دهد كه هم‌اكنون، اين موضوع در وزارت راه و شهرسازي و وزارت اقتصاد در حال بررسي است‌ و اميدواريم دولت هم در اجراي طرحي كه خودش آن را ارائه كرده، بيشتر مشاركت كند.»