شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : گازوئيل زيستي وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومي شهر تهران شد
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:45 کد خبر:60709

فاز دوم استفاده آزمايشي از گازوئيل سوختي در ناوگان حمل و نقل عمومي شهر تهران اجرايي شد.

به گزارش ايسنا، ستاد توسعه زيست‌فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با كمك ديگر نهادها و بخش خصوصي اقدام به اجرايي كردن استفاده از بيوديزل در حمل و نقل عمومي كرده است كه فاز آزمايشي اين طرح در زمستان سال ۹۵ اجرايي شد و فاز بعدي آن نيز بهار سال ۹۸ به مرحله اجرايي رسيد.

اين طرح با امضاي تفاهم‌نامه‌اي بين ستاد توسعه زيست‌فناوري معاونت علمي‌وفناوري رياست جمهوري، شركت اتوبوسراني شهر تهران و حومه و بخش خصوصي به صورت آزمايشي اجرايي شد. در اين طرح ۲ تا ۱۵ درصد بيوديزل توليدشده از روغن‌هاي پسماند خوراكي در ناوگان حمل‌ونقل عمومي شهر تهران تزريق شد. تا كنون با استفاده از راكتورهاي حاصل از اين پروژه‌ها بيش از ۶۰ هزار ليتر بيوديزل توليد و مصرف شده است كه از دفع ۱۶۰ هزار كيلوگرم گاز گلخانه‌اي دي اكسيد كربن جلوگيري كرده است.

براي اجراي اين طرح از سوخت بيوديزل (سوخت سبز) داراي استاندارد ASTMD6751 در اتوبوس‌هاي شركت واحد اتوبوسراني تهران، سامانه تندرو استفاده شده است.

بر اساس اعلام معاونت علمي، بيوديزل (منو اكليل استر) يك سوخت گازوئيلي پاك است كه از منابع طبيعي و قابل تجديد مانند روغن‌هاي گياهي ساخته مي‌شود. بيوديزل درست مانند گازوئيل در موتورهاي احتراقي كار مي‌كند و براي اين كار هيچ گونه تغيير موتوري لازم نيست. استفاده از بيوديزل در يك موتور گازوئيلي معمولي منجر به كاهش اساسي هيدروكربن‌هاي نسوخته، منواكسيد كربن و ذرات معلق مي‌شود. با به كار بردن اين سوخت، از سهم كربن موجود در ذرات معلق كاسته مي‌شود.