شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : معاونت‌هاي شهرسازي شهرداري‌ها كانون دورزدن قانون شده‌اند
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:44 کد خبر:60707

رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران اهداف تشكيل كميسيون تخصصي شهرسازي مراكز استان‌ها را تشريح كرد.

به گزارش ايسنا، محمد سالاري امروز در نخستين اجلاس مجمع مشورتي رؤساي كميسيون‌هاي شهرسازي و معماري شوراهاي اسلامي كلان‌شهرها و مراكز استان‌ها با بيان اينكه براي اولين بار در دوره چهارم شوراهاي شهر پيشنهاد داديم كه كميسيون مستقل شهرسازي در شوراي شهر ايجاد شود، گفت: برخي‌ها معتقد بودند كه براي تشكيل كميسيون مستقل به دليل آنكه سرفصل‌هاي مشخصي وجود ندارد لزومي ندارد كه ايجاد شود اما هنگامي كه به ديدن مقام معظم رهبري در ابتداي دوره چهارم شوراهاي شهر رفتيم ديديم كه بيش از ۵۰ درصد بيانات رهبري معطوف به مسائل شهرسازي بود و بر همين اساس با قوت قلب بيشتري كار را ادامه داديم.

وي با بيان اينكه در شوراي شهر پنجم محسن هاشمي رئيس شوراي شهر پيشنهاد ما در مورد راه‌اندازي كميسيون تخصصي شهرسازي همه مراكز استان‌ها پذيرفت، گفت: امروز انتخابات و تعيين هيأت مديره اين كميسيون تخصصي برگزار مي‌شود و سرفصل‌ها و شاخص‌هاي آن نيز به تصويب خواهد رسيد.

سالاري با اشاره به اينكه هدف ما براي ايجاد اين كميسيون تخصصي پيگيري و تحقق مأموريت‌هاي شهرسازي است، گفت: اگر ما بتوانيم دغدغه‌هاي درست مردم را احصاء كرده و آن را به يك باور عمومي تبديل كنيم، خود به خود مطالبه‌گري در شهرها اتفاق مي‌افتد و مشكلات حل مي‌شود.

وي ادامه داد: متأسفانه مأموريت‌هاي شهرسازي مغفول مانده و امروزه معاونت‌هاي شهرسازي تبديل به كانوني براي دور زدن قانون و طرح‌هاي شهرسازي شده‌اند و شهرسازي به حوزه درآمدزايي شهرداري‌ها تبديل شده است.

 رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران افزود: همه متوليان شهرسازي در سياست‌گذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها بايد نقش ايفا كنند، ايجاد شبكه شهرسازي و بسترسازي براي تبادل تجربيات يك الزام است و براي آنكه بتوانيم به شهر مشاركت پذير تبديل شويم بايد در ابتدا خودمان به يك هماهنگي برسيم.

سالاري با بيان اينكه كنترل كيفيت ساخت و ساز يكي از دغدغه‌هاي اين كميسيون تخصصي است، گفت: عليرغم آنكه اتفاقات خوبي در حوزه كيفيت ساخت و ساز در كشور رخ داده اما باز هم مشكلات زيادي داريم به گونه‌اي كه عمر يك ساختمان بسيار پايين است و بعضاً ساختمان‌هاي ۱۰ تا ۳۰ ساله مدام تخريب و نوسازي مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه هوشمندسازي خدمات شهرسازي يكي از اهداف ايجاد اين كميسيون است، ادامه داد: بايد با جلب نظارت آحاد مردم بر روي ساخت و سازها نظارت كنيم چرا كه متأسفانه در كشور مسابقه بارگذاري در رودخانه‌ها و دشت‌ها ايجاد شده كه بايد با كمك وزارت كشور، دولت و… جلوي آن‌ها گرفته شود.

 رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران با اين گفته كه بعد از حادثه پلاسكو نهضت ايمن‌سازي ساختمان‌ها شكل گرفت اما هنوز راه طولاني داريم، گفت: صيانت از باغات بايد در دستور كار قرار گيرد و مي‌بينيد با وجود آنكه مديريت شهري جديد تهران در تنگناي مالي تاريخي به سر مي‌برد اما جلوي بارگذاري‌هاي عجيب در باغات را گرفت.

وي با بيان اينكه بايد فكري به حال كسب درآمد پايدار كنيم، گفت: تا زماني كه نتوانيم درآمد پايداري كسب كنيم، سهل‌الوصول‌ترين راه كسب درآمد، معاونت شهرسازي است و بايد دولت را مجاب كنيم كه لايحه درآمدهاي پايدار را به سرانجام برساند.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين جلسه هيأت رئيسه سني تشكيل و به بررسي اساسنامه و نظامنامه اين كميسيون تخصصي پرداختند.