شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : شهرسازي و معماري جديد تهي هستند
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:43 کد خبر:60706

رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها با انتقاد از وضعيت شهرسازي و معماري جديد آن را تهي دانست و گفت: اين يك بحران جدي است.

به گزارش ايسنا، مهدي جمالي‌نژاد در نخستين اجلاس مجمع مشورتي رؤساي كميسيون‌هاي شهرسازي و معماري شوراهاي اسلامي كلان‌شهرها و مراكز استان‌ها با بيان اينكه در سال‌هاي اخير پروژه‌هاي عمراني زيادي شكل گرفت اما با وجود اجراي پروژه‌هاي هزينه‌بر همچنان مشكلات به قوت خود باقي مانده‌اند، گفت: پل و تونل‌هاي زيادي ساخته شد اما آيا ترافيك حل شد؟ فرهنگسرا و پرديس‌هاي فرهنگي و ورزشي زيادي در اين مدت ساخته شد اما آيا معضلات فرهنگي كم شد؟

وي با بيان اينكه سوال من اين است كه چرا با وجود همه اين زيرساخت‌ها هنوز معضلات به قوت خود باقي است،اظهاركرد: همه مسئولان از گذشته تاكنون زحمت كشيده‌اند تا مشكلات حل شود اما مي‌بينيم كه موفقيتي حاصل نشده است.

جمالي‌نژاد اضافه كرد: بسياري از چالش‌ها به اين دليل است كه ما در توسعه عمراني سال‌هاي اخير به جنبه‌هاي روحي، دروني و رواني جامعه توجه نكرده‌ايم. متأسفانه شهرسازي و معماري اخيرمان بيشتر به فضاهاي مادي وصل و ما را از فضاهاي معنوي و دروني دور كرده است و مي‌بينيم با اينكه اقدامات زيادي انجام شده اما آسايش و حفظ آسايش را ايجاد نكرده است.

وي با بيان اينكه شهرسازي و معماري جديد متأسفانه تهي است و اين يك بحران جدي است، گفت: در گذشته معماري ما مبتني بر دانش بومي، سازگاري با محيط زيست، ويژگي‌هاي منحصربه فرد هر منطقه و… بود اما حالا بيشتر از آنكه ما به معماران شهري، شهرسازان و يا مهندسان عمراني نياز داشته باشيم به حكيمان شهري نيازمنديم تا شاهد توسعه صرف شهرسازي و معماري نباشيم.

جمالي‌نژاد در پايان گفت: دبيرخانه شهرهاي ايران فعال شده تا تجارب موفق شهرهاي مختلف جمع‌آوري شود. اين دبيرخانه پيش از اين وجود داشت اما حالا فعال‌تر شده است تا بتوانيم شاخص‌ها و عناصر شهرهاي ايراني-اسلامي را احصا كنيم و در راستاي حل مشكلات شهرهاي فعلي اقدام كنيم.