شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : گرگ‌هاي معدوم شده در باغ‌ وحش تهران «ژن خوب» نبودند
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:39 کد خبر:60704

دامپزشك باغ‌ وحش تهران درباره علت كشتن گرگاس‌ها در اين باغ‌ وحش گفت: گرگاس‌ها براي ژن با ارزش گرگ‌ ايجاد مشكل مي‌كنند علاوه بر اين در طبيعت به حيوانات و حتي انسان آسيب مي‌زنند بنابراين طبق استانداردهاي بين المللي و با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست تصميم به حذف آن‌ها از باغ‌ وحش تهران گرفتيم.

به گزارش ايسنا، هفته گذشته خبر كشتار گرگاس‌ها با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست در باغ‌  وحش تهران انتقاد زيادي از سوي برخي فعالان محيط زيست در پي داشت. مجيد خرازيان مقدم - مدير كل دفترحيات وحش و آبزيان آبهاي داخلي سازمان حفاظت محيط زيست- پيش از اين علت كشتار گرگاس‌ها در باغ‌وحش تهران را تعديل جمعيت اين حيوان به منظور حفظ گونه‌هاي ارزشمند مانند گرگ‌هاي خالص اعلام كرده و گفته بود كه نگهداري از گونه‌هايي نظير گرگاس كه حاصل تداخل ژنتيكي سگ‌ها و گرگ‌ها هستند چه در زيستگاه طبيعي و چه درمحيط باغ وحش مورد پذيرش نيست.

در اين‌باره ايمان معماريان -دامپزشك باغ‌ وحش تهران- به ايسنا گفت: چهار گرگاس در باغ‌ وحش تهران وجود داشتند كه ميانگين سني آن‌ها حدود ۱۵ سال بود. اين گرگاس‌ها از ابتدا در باغ‌ وحش تهران به دنيا آمده بودند و چون در گذشته باغ‌ وحش تهران مانند ساير باغ‌ وحش كشور به دنبال اين نبود كه چه كاري درست و چه كاري غلط است، اين گرگاس‌ها كه تركيبي از ژن گرگ و سگ بودند، متولد شدند.

معماريان با بيان اينكه گرگاس‌ها براي ژن با ارزش گرگ‌ها ايجاد مشكل مي‌كنند، تصريح كرد: علاوه بر اين گرگاس‌ها در طبيعت به حيوانات و حتي انسان آسيب مي‌زنند. چرا كه بخشي از ژن سگ كه دوست دارد به انسان نزديك شود را دارند و بخشي از خوي وحشي گرگ را بنابراين رهاسازي آن در طبيعت هم به انسان و هم به ساير حيوانات آسيب وارد مي‌كرد.

دامپزشك باغ‌ وحش تهران ادامه داد: خيلي اوقات آسيب‌هايي كه گرگاس‌ها به انسان و طبيعت وارد مي‌كنند به پاي گرگ نوشته و اين موضوع سبب مي‌شود كه مردم براي گرگ‌هاي اصيل مشكل ايجاد كنند. از اين رو طبق استانداردهاي بين المللي و مجوز سازمان حفاظت محيط زيست تصميم گرفتيم كه اين گرگاس‌ها را از باغ‌ وحش تهران حذف كنيم.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر در حال استاندارد سازي جايگاه‌ گرگ‌ها در باغ‌وحش است، گفت: وظيفه باغ‌ وحش نگهداري از گونه‌هاي با ارزش و مهم براي آموزش به مردم است نه استفاده از گونه‌هاي مخاطره‌آميز.

معماريان با بيان اينكه چهار گرگاس كشته شده در باغ‌ وحش تهران سن زياد و مشكلات جسمي مختلفي داشتند، اظهار كرد: با توجه به استاندارد سازي جايگاه گرگ‌ها در باغ‌ وحش تهران جايگاهي نداشتيم تا به اين گرگاس‌ها اختصاص دهيم همچنين طبق قوانين بين‌المللي و سازمان حفاظت محيط زيست اين گرگاس‌ها به دليل خطرناك بودن بايد به طور كلي حذف مي‌شدند.

دامپزشك باغ‌ وحش تهران در پايان با اشاره به حيوانات دو رگه ديگري ديگري مانند قاطرها كه در طبيعت وجود دارند، گفت: اين نوع حيوانات اهلي هستند و مشكلي براي طبيعت و انسان به وجود نمي‌آورند اما گرگاس حيواني وحشي است كه ايجاد مشكل مي‌كند.