شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : تخصيص ۱۷ درصد قير به شهرهاي كمتر از ۵۰ هزار نفر
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:36 کد خبر:60702
شهردارآنلاين: معاون عمراني وزير كشور ضمن تشريح مباحث مطرح شده با مديران كل دفاتر امور شهري شوراهاي استانداري از تخصيص ۱۷ درصدي قير به شهرهاي كمتر از ۵۰ هزار نفر خبر داد.


 مهدي جمالي نژاد در حاشيه همايش مديران كل دفاتر امور شهري و شوراهاي استانداري‌هاي سراسر كشور با حضور در جمع خبرنگاران اظهار كرد: بيش از ۳۷ هزار دهياري و ۱۲۸۴ شهرداري در كشور داريم براي اينكه سياست‌هاي واحدي را اين دستگاه‌هاي مستقل عمومي غيردولتي دنبال كنند و تصميم گيري‌ها و تصميم سازي‌ها همه در يك راستا باشد، جلساتي را به‌صورت شبكه‌اي در وزارت كشور با حضور معاونان عمراني وزارت كشور،معاونان عمراني استان‌هاي مختلف، مديران كل امور شهري و روستايي استان‌ها به صورت فصلي و ماهيانه برگزار مي‌كنيم.

 وي ادامه داد: در حقيقت قصد داريم سياست‌هاي وزارت كشور، سياست‌هاي معاونت عمراني و سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور را براي آنان تبيين كنيم زيرا در استان‌هاي مختلف اين سياست‌ها به شهرها ،شهرداري‌ها و شوراها تزريق مي‌شود. بسياري از موضوعاتي كه در حال حاضر با آن‌ها دست به گريبان هستيم، برخي به علت عدم شناخت قوانين و مقررات و دستورالعمل‌ها است كه مشكلاتي را براي شوراها و شهرداري‌ها ايجاد مي‌كند.

جمالي‌نژاد اضافه كرد: در اين جلسه موضوعاتي مطرح شد. اينكه در استان‌ها چه سياست‌هايي بايد توسط مديران كل امور شهري براي توسعه شهرها در نظر گرفته بگيرند ؟ وزارت كشور براي توسعه شهرها چه سياست‌هايي دارد؟ آيا  بايستي كلانشهرها روز به روز بزرگتر شوند يا بايد توسعه آنها متوقف شود و بيشتر به سمت شهرهاي مياني كوچك و روستاها حركت كنيم؟ همه اين مسائل مطرح سپس قوانيني كه در جهت حمايت پيش بيني  مي‌شود.

معاون عمراني وزير كشور تصريح كرد: در بودجه سال ۹۸ رديف‌هاي بسيار خوبي داريم. تبصره ۲ ماده ۳۹ بسيار خوب بوده است و با حمايتي كه نمايندگان داشته‌اند و بودجه‌اي كه در سازمان برنامه و بودجه تدوين شده است از ابتداي سال واريزهايي براي شهرداري ها صورت گرفت و بيش از ۶۰۰۰ ميليارد ريال به شهرداري‌هاي كشور واريز شده است.

به گفته وي در همين هفته دستورالعمل ماده ۶ آييننامه پسماند در كميسيون اقتصاد تصويب شد كه كار بسيار ارزشمندي بود و اگر بتوانيم آن را در هيات دولت مصوب كنيم بيش از ۱۰۰۰ ميليارد تومان پول را مي‌توان به شهرهاي كشور بالاخص شهرهاي شمالي كشور كه با معضل پسماند درگير هستند،تزريق كرد.

وي ادامه داد: موضوع ديگري كه در جلسه مطرح شد بحث بازآفريني شهري بود. يكي از سياست‌هاي اصلي رئيس جمهوري و وزير كشور بازآفريني بافت هاي ناكارآمد شهري است. خوشبختانه ابهاماتي كه در اين فرآيند بود با تفاهمنامه‌ برطرف شد و از اينجا به بعد كار تسهيل و روان خواهد شد.همچنين موضوع ديگر مطرح شده درجلسه قيراست  كه به چه نحوي قير شهرهاي كوچك و مياني را تحويل بگيرند. سال‌هاي گذشته براي شهرهاي زير ۵۰ هزار نفر ۱۳ درصد قير داشتيم اما امسال با حمايت‌هاي نمايندگان بيش از ۱۷ درصد خواهد بود و اين مي تواند بسيار كمك كند.

جمالي نژاد در ادامه صحبت هايش به مناطق سيل زده نيز اشاره كرد و گفت: بسياري از شهرهاي كشور به دليل سيلاب‌هاي اخير آسيب ديده‌اند. با مصوبه اخيري كه در هيات دولت داشتيم مي توانيم هزار ميليارد تومان به زيرساخت‌هاي شهري و روستايي كه در سيلاب اخير آسيب ديدن كمك كنيم و امروز نحوه تحليل خسارت‌ها مطرح  شد.

وي در پايان اظهاركرد: موضوع ديگر نيز تسهيلاتي است كه بايد براي پروژه‌هاي زود بازده درآمدزا به شهرها و روستاها كمك كنيم. سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها در اين عرصه اقدامات بسيار ارزشمندي را انجام داده است. حوزه‌هاي ديگري كه مي‌توانيم به شهرها و روستاها كمك كنيم، نيروي انساني آن‌ها است كه چه كار كنند كه هم امنيت شغلي پرسنل فعلي آنها زياد شود و هم امنيت شغلي پرسنل  قراردادي و شركتي آن ها تامين شود؟ درحقيقت جلسات اين چنيني مي‌تواند آرامشي را در شهرداريها ايجاد كند. سازمان شهرداريها و دهياريها و معاونت عمراني تمام قد ايستاده است كه مشكلات شهرها و روستاها به حداقل برسد.