شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : از محبوب‌ترين محلات تهراني‌ها تا بي‌علاقه‌گي شمال‌شهري‌ها به پايتخت
چهارشنبه، 12 تیر 1398 - 08:24 کد خبر:60700
شهردارآنلاين: انتشار داده‌هاي بزرگترين پيمايش شهري در تهران نشان مي دهد كه احساس تعلق ساكنان مناطق ۶ ، ۱ و ۵ به منطقه‌شان بيشتر از ساير مناطق تهران است.


براي اولين بار در طول تاريخ بلديه داده‌هاي بزرگترين پيمايش شهري منتشر شد. اين پيمايش در سال ۹۵ با بيش از ۴۵ هزار نمونه آماري در ۳۵۴ محله تهران، در راستاي سنجش و ارزيابي كيفيت زندگي در كلانشهر تهران انجام شد كه براي اولين بار داده‌هاي اين پيمايش منتشر شده است؛ اين نظرسنجي با كمك دانشگاه تهران و به سفارش معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران بوده كه در ده فصل از جمله احساس تعلق، امكانات و خدمات محله، جابجايي و معابر محله، بهداشت و محيط زيست محله، روابط اجتماعي، مشاركت اجتماعي محلات و … انجام شده است.

محبوب‌ترين محلات تهران

يكي از شاخص‌هاي مهم در طرح رصد كيفيت زندگي در شهر تهران، احساس تعلق افراد به محله است چراكه هر چه احساس تعلق بالاتر باشد، مديريت شهري در اجراي برنامه‌هاي ارتقاي كيفيت زندگي موفق‌تر خواهد بود، زيرا همراهي و همكاري ساكنان را پشتوانه اقدامات خود دارد كه براساس اين پيمايش ميزان علاقه به محله در تمام مناطق ۲۲ گانه تهران بالاتر از سطح متوسط است اما در مناطق ۶، ۳ و ۲ علاقه به محلات در بالاترين سطح است اما در مناطق ۱۵، ۱۸ و ۱۰ ميزان علاقه كم است.

ساكنان منطقه ۱۵ در حالي كمترين سطح علاقه به محله خود نسبت به ساير مناطق را دارند كه در برخي محلات آن همچون وليعصر، مسعوديه، رضويه و … ميزان علاقه به محله كمتر از حد متوسط است و اين در حالي است كه در مقابل بيشترين علاقه به محلات در محله تهرانپارس، سازمان آب، ديلمان، اكباتان و شهرك قدس مشاهده شد.

لذت‌پذيرترين محلات تهران كدامند؟

بنا برابر داده‌هاي منتشر شده پيمايش ارزيابي كيفيت زندگي در كلانشهر تهران، اغلب شهروندان تهراني در پاسخ به اين سوال كه چقدر از زندگي در محله‌تان لذت مي‌بريد، رضايت مندي مردم بالاتر از حد ميانگين بود اما در مجموع ساكنان مناطق نيمه شمالي تهران بيشتر از زندگي در محله شأن لذت مي‌برند كه براين اساس مناطق ۶، ۲ و ۵ بالاترين نمره و مناطق ۱۵، ۱۷ و ۱۸ كمترين لذت را از محل زندگي خود مي‌برند.

به استناد داده‌هاي اين پيمايش با اينكه منطقه ۵ جز محلات محبوب است اما در اين ميان محلات نفت، باغ فيض و كن در رديف محلات با نمره بسيار پايين از حد ميانگين قرار داشتند.

در بخش لذت پذير بودن محله، محلات ديلمان، شهرك قدس، اكباتان، اختياريه و سازمان آب بيشترين نمره را در شاخص لذت بردن از زندگي در محله كسب كردند و محلات پامنار، هرندي و طيب نيز نمره كم از ساكنانش در اين بخش دريافت كردند.

بيشترين تمايل به ترك محله در مناطق مركزي شهر

به گزارش ايسنا، در شاخص احتمال ترك محله نيز بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه ساكنان مناطق مركزي تهران همچون مناطق ۱۰، ۷ و ۹ بيشتر از ساير مناطق ابراز تمايل به ترك محله شأن در آينده را داشتند و در مقابل ساكنان مناطق ۶، ۵ و ۱ كمترين ميزان تمايل به ترك محله خود را داشتند.

براين اساس بيشترين ميزان تمايل به ترك محله، مربوط به محلات سلامت، سلسبيل جنوبي، شميران نو، كارون جنوبي و امامزاده يحيي است و در مقابل كمترين تمايل به ترك محله مربوط به ساكنان محله سنايي، مجيديه، عباسي، تهرانپارس و فروزش است.

علاقه خاص ساكنان منطقه ۱۶ ،۱۹ و ۲۰ به تهران

بنا بر پيمايشي كه توسط مركز مطالعات اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در سال ۹۵، انجام شده و براي اولين بار داده‌هاي آن منتشر شده است آمده كه بيشترين علاقه به زندگي در شهر تهران به مناطق ۱۶، ۲۰ و ۱۹ تعلق دارد در حالي كه ساكنان مناطق ۶، ۷ و ۱ كمترين علاقه به شهر تهران را دارند.

براين اساس شهروندان محلات تهرانپارس، نبي اكرم، جنت آباد مركزي، سليماني- تيموري، اسدي بيشترين علاقمندي به تهران را ثبت كردند و كمترين نمره به علاقه به زندگي در شهر تهران را نيز محلات دانشگاه شريف، توحيد، خواجه نصير، مدائن و ولي آباد ثبت كرده‌اند.

ساكنان محلات منطقه يك در انتهاي فهرست علاقه به شهر تهران براي زندگي

يافته‌ها نشان مي‌دهد كه بسياري از محلات منطقه يك مانند ازگل، اوين، اراج، دركه، حكمت، نفت، محموديه و دربند در جمع ۳۰ محله انتهايي فهرست علاقه به شهر تهران براي زندگي قرار دارند.

به گزارش ايسنا، شاخص احساس تعلق به محله براساس تركيب خطي نمره سه گويه علاقه به زندگي در محله، لذت بردن از زندگي در محله و احتمال ترك محله ساخته شده است كه براساس آن ميانگين شاخص تعلق به محله براي كل شهر تهران ۶۱ از ۱۰۰ است كه بالاتر از حد متوسط بوده است كه تحليل داده‌ها نشان داده است كه محلات ۶، ۱ و ۵ بالاترين حس تعلق و مناطق ۱۵، ۱۰ و ۱۸ كمترين حس تعلق به محلات خود را دارند.