شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : لزوم دعوت از نخبگان و سرشناسان محلات براي شركت در انتخابات شوراياري‌ها
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 08:14 کد خبر:60698

 محمدرضا جوادي يگانه در نخستين گردهمايي اعضاي هيئت هاي اجرايي مناطق 22گانه پنجمين دوره انتخابات شوراياري هاي شهر تهران كه در ايوان شمس برگزار شد؛ اظهار داشت: انصافا نقطه قوت ما مردم هستند و در مدل جديد فرايند شهري بايد از حضور مردم بهره بگيريم و به سمتي پيش برويم كه مردم، شهر را اداره كنند.

وي با بيان اينكه بايد نظر مردم را در تصميمات شهري لحاظ كنيم، افزود: دوره اينكه يك شبه تصميم بگيريم يك خيابان را به پياده راه تبديل كنيم گذشته است و بايد منافع ذينفعان را مدنظر داشته باشيم.حتي امروز با وجود شبكه هاي اجتماعي كه بخشي از دموكراسي محسوب مي شوند مردم ما را بيشتر رصد مي كنند.

رييس ستاد پنجمين دوره انتخابات شورايار‌ي‌هاي شهر تهران تصريح كرد: قرار است مردم از طريق شوراياري ها بيشترين نظارت و كمترين دخالت را در امور اجرايي محله داشته باشند. بر اساس رويكرد مديريت شهري دوره جديد، بايد مردم در تمام تصميم گيري هايي كه در سطح محله ها صورت مي گيرد، حضور داشته باشند و ديده و شنيده شوند.

وي افزود: در خصوص رابطه ميان شوراياري‌ها و سراي محلات نيز تعريف دوباره‌اي خواهيم داشت تا بتوان همكاري ميان آن‌ها را افزايش دهيم. البته سراي محلات موضوع متفاوتي است كه پيشنهادات مختلف را در جلسات مشترك با شهرداران مناطق بررسي خواهيم كرد.

جوادي يگانه با اشاره به اضافه شدن دو مصوبه به آيين نامه در دوره جديد شوراياري‌ها، گفت: بر اساس آيين نامه جديد شوراياري‌ها به هيچ وجه حق دخالت در امور اجرايي، اداري و مالي شهرداري و شوراي شهر و سازمان‌ها را ندارند و همزمان نيز شوراي شهر و شهرداري موظف هستند در تصميماتي كه در سطح محلي موثر است، نظر مشورتي شوراياري‌ها را اخذ كنند.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: تمام مردم ساكن تهران مي‌توانند در انتخابات شوراياري ها پايتخت مشاركت كنند و اينكه برخي افراد در محلات ديگر رأي مي‌دهند تخلف نيست اما بايد در جهت تقويت هويت و تعلق محله اي تلاش كنيم. شوراياران نماينده واقعي مردم هستند و بايد زمينه را فراهم كنيم كه سرنوشت هر محله را مردم آن محله تعيين كنند.

به گفته جوادي يگانه، فرايند انتخابات پنجمين دوره شوراياري هاي محلات شهر تهران به طور رسمي آغاز شده و ثبت نام به صورت الكترونيكي در سامانه شوراياري صورت گرفته است كه تاكنون بيش از 700 نفر ثبت نام كرده اند.

رييس هيئت اجرايي برگزاري انتخابات پنجمين دوره شوراياري هاي شهر تهران با اشاره به 4 مرداد به عنوان روز برگزاري انتخابات شوراياري ها  گفت: بيش از ۸۰۰۰ صندوق رأي در ۱۸۰۰ شعبه اخذ رأي در ۳۵۲ محله در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به دريافت مدارك از كانديداها به صورت خوداظهاري، افزود: متقاضيان ثبت نام تعهد مي دهند شرايط لازم را داشته باشند اما در هر محله اي فقدان مدارك آنان احراز شود به عنوان مستعفي يا منصرف انتخابات شناخته مي شوند. اين نيز يكي از نقاط برجسته اين دوره به شمار مي رود زيرا اصل ما بر پايه اعتماد به مردم است.

رئيس ستاد پنجمين دوره انتخابات شورايار‌ي‌هاي شهر تهران خطاب به اعضاي هيئت اجرايي اظهار كرد: شهرداري تهران به عنوان عامل اجراي انتخابات شوراياري ها بايد فضا را براي برگزاري انتخابات سالم و با مشاركت مردم فراهم كند و در اين مسير بايد از توان تمام بخش هاي درون و برون سازماني بهره ببريم.

جوادي يگانه خطاب به شهرداران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران گفت: بايد از همه نخبگان و سرشناسان محلات براي شركت در انتخابات شوراياري‌ها به عنوان كانديدا دعوت كنيم چرا كه بعداً شهر با همين افراد اداره خواهد شد.

وي تأكيد كرد: بايد مردم را ترغيب به شركت در اين انتخابات كنيم و برگزاري سالم اين انتخابات در زمان مقرر بر عهده ما و يك وظيفه است.

جوادي يگانه، از شهرداران و معاونين اجتماعي مناطق به عنوان اعضاي هيئت اجرايي انتخابات خواست كه ضمن دعوت از عموم مردم بويژه نيروهاي شاخص و توانمند محلات و تمامي اقشار مختلف شهروندان اعم از جوانان، زنان خانه دار، دانشجويان، كارگران، پزشكان، اصناف، توان يابان، معماران، بازنشستگان و... براي ثبت نام در انتخابات شوراياري ها در برگزاري سالم پنجمين دوره تمام تلاش خود را به كار گيرند.