شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : دعوت حق شناس از هنرمندان براي ارتقاي جايگاه هنر در پايتخت
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 08:09 کد خبر:60695

محمدجوادحق شناس در يكصد و پنجاه و دومين جلسه شوراي اسلامي شهر تهران با طرح اين سوال كه هنر در شهر تهران چه جايگاهي دارد، گفت: شهر تهران براي هنرمندان چه دارد و هنرمندان تهران براي شهر چه ارمغاني دارند؟ همكاران عزيز شورا شايد ندانيم كه طي سال هاي گذشته كمتر طرح و لايحه اي در شوراي شهر براي ارج گذاشتن به هنر و هنرمندان اين شهر به تصويب رسيده است. بسيار بديهي است كه هنرمندان نيز حقي بر اين شهر دارند. شهر به هنر و هنرمندش مي بالد. هنرمندان ما سفيران عشق، محبت، فرهنگ و هنر شهرند و سرمايه هاي ارزشمند ميهن اند . 

وي ادامه داد: امروزه شهرها و ابرشهرها با انسان معنا مي‌شوند و هويت خود را از انسان‌ها مي‌گيرند. مشاهير و دانشمندان و هنرمندان مايه فخر شهر و همشهريان مي‌شوند و به شهر هويت مي بخشند و نام پيشقراولان دين، علم، دانش و فرهنگ و هنر با افتخار بر پيشاني شهرها مي درخشند و تنديس هاي ايشان در ميدان ها و گذرگاه هاي شهري افتخار آفريني مي كنند. شايد به رسم سنت ديرينه پاسداري و قدرشناسي از بزرگان و نام آوران، نامگذاري چند كوچه و خيابان به نام مشاهير و هنرمندان اين شهر گامي كوچك در انجام وظيفه ما باشد. 

حق شناس گفت: شايد بتوانيم با چند كتاب و سرديس و چند بزرگداشت ارادت خود را به ساحت هنر و هنرمندان و مشاهير اين شهر نشان دهيم. اما بي هنري خواهد بود اگر به همين بسنده كنيم كه سرمايه هنر و فرهنگ ما بسيار گران سنگ است و وجه تمايز فرهنگ ايراني و اسلامي ما در همين است. اگر قرار است شهر ما شهري انسان محور باشد و اگر قرار است در عرصه فرهنگ و هنر سخني براي گفتن داشته باشيم يا بخواهيم شهري زيبا و دلنشين و پرنشاط و آرامش بخش بسازيم و در آن زندگي كنيم لازم است توجه جدي به ساحت هنر و جايگاه هنرمندان، دانشمندان و شاعران سرزمينمان داشته باشيم .

وي ادامه داد: من هنر را درماني مي بينم بر دردهاي اين شهر؛ هنر نشاط و زندگي به مردم و سرمايه اجتماعي به نظام مي بخشد. هنر در اقتصاد رونق، در فرهنگ فروغ و زيبايي و در سياست لطافت و در اجتماع مهرباني را به ارمغان مي آورد.

حق شناس تصريح كرد: كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر اولين گام در حمايت از هنر هنرمندان در عرصه هاي مختلفي چون سينما،تئاتر،خوشنويسي، نقاشي،معماري و گرافيك و مشاهير ادبيات و شعر با نامگذاري خيابان ها و معابر برداشته است . برنامه ي تجليل از «مفاخر و چهره‌هاي فرهنگي تهران» در واقع تلاشي در همين راستا است. در اين برنامه فهرستي از بزرگان و نام‌آوران حوزه‌هاي مختلف و ساكن شهرمان را براساس مشورت و مشاركت جمعي آماده كرده‌ايم و مي‌كوشيم تا آغازي مناسب و درخور براي مسيري كه به آينده اتصال مي يابد، باشد. 

وي گفت: نام‌هايي از حوزه‌هاي دين، قرآن‌پژوهي، ادبيات، معماري، خوشنويسي، موسيقي، سينما، نقاشي و ... در فهرست پيشنهادي جاي گرفته است تا پس از بررسي و تصويب در پيشاني معابر شهري قرار گيرد . مي‌كوشيم تا اين نام‌ها را با انتشار كتاب‌هايي فاخر و معتبر، يا ساخت و قرار دادن سرديس‌هاي زيبا و هنرمندانه و برگزاري مراسم يادواره و بزرگداشت، در حافظه‌ي تاريخي و هويت بصري و شكلي و فرمي شهرمان ثبت و ماندگار كنيم.

حق شناس ادامه داد: پس از نامگذاري هايي كه در شوراي شهر به نام نام آوران فرهنگ، شعر و ادبيات و هنر صورت گرفت انجمن هاي تخصصي و هنرمندان شهر هر يك به طريقي از تلفن تا نامه و يا گفتگو در رسانه ها و با حضور در شورا مراتب قدر شناسي و سپاس خود را نسبت به اعضاي شوراي شهر اعلام كردند. امروز نيز يكي از هنرمندان نام آور شهر من با تقديم اثار هنري زيباي خود به شوراي شهر آمده است تا مراتب قدرداني خود را با اين حضور رسما بيان كند. 

وي در پايان گفت: در اين راه آماده‌ايم تا از مشاركت، همراهي، همفكري و همياري شهروندان، چه در قالب فردي و چه جمعي، چه در هويت حقيقي و چه در هويت حقوقي، بهره‌مند شويم و در اين ميان از اعضاي محترم شورا همدلي و همراهي و حمايت را طلب مي كنيم.