شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : حبس و مجازات نقدي براي آتش‌افروزان در جنگل
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 08:00 کد خبر:60687

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ضمن اشاره به وقوع ۶۰ مورد آتش‌سوزي در جنگل‌ها و مراتع كشور طي بهار امسال گفت: بر اساس قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها، آتش روشن كردن در جنگل و آتش‌سوزي در آن جرم است و مجازات نقدي و حبس به دنبال دارد.

سرهنگ علي عباس‌نژاد در گفت و گو با ايسنا با اشاره به اينكه در سه ماه ابتدايي سال ۶۰ مورد آتش‌سوزي در عرصه جنگل‌ها و مراتع كشور رخ داد، اظهار كرد: در پي اين آتش‌سوزي‌ها ۲۷۰ هكتار از اراضي جنگلي آسيب ديد.

وي با بيان اينكه آتش‌سوزي در جنگل‌ها طي سه ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ درصد كاهش يافت، تصريح كرد: در اراضي مرتعي كشور به دليل بارندگي‌هاي خوب ابتداي سال، سطح پوشش علفي انبوه است و به همين دليل آتش‌سوزي‌ها در مراتع نسبت به سال گذشته افزايش پيدا كرده است.

عباس‌نژاد با بيان اينكه علت ۹۰ درصد از آتش‌سوزي‌ها در جنگل‌ها و مراتع انساني رخ مي‌دهد، گفت: بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامي هر كس عمداً سبب آتش‌سوزي در جنگل‌ها شود به حبس از دو تا پنج سال محكوم مي‌شود همچنين مجازات شروع به اين جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري ادامه داد: بر اساس مواد قانوني ۴۵، ۴۶ و ۴۷ قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل يا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلباني ممنوع است در صورتي‌كه در نتيجه بي‌مبالاتي حريق در جنگل رخ دهد، مرتكب به حبس تأديبي از دو ماه تا يك سال محكوم مي‌شود همچنين هر كس در تنه درخت جنگلي آتش روشن كند به حبس تأديبي از سه ماه تا يك سال و براي هر درخت كه‌ «كت يا پي‌زده» و يا در آن آتش روشن كرده باشد به پرداخت جريمه نقدي از يكصد ريال تا يك هزار ريال محكوم مي‌شود.

به گفته عباس نژاد در آتش‌سوزي‌هاي اخير جنگل‌ها و مراتع تعدادي متهم به دستگاه قضائي معرفي شده‌اند و سازمان جنگل‌ها پيگير است تا با مقصران برخورد قانوني شود.

وي در پايان با اشاره به اينكه رعد و برق و برق فشار قوي از جمله مواردي است كه سبب آتش‌سوزي‌هاي غير عمدي در جنگل‌ها مي‌شود، اظهار كرد: متأسفانه امسال سازمان جنگل‌ها براي خاموش كردن آتش در عرصه‌هاي جنگلي بالگردي در اختيار ندارد چرا كه اعتبار امسال دولت براي اطفاي حريق از طريق بالگرد در اختيار سازمان‌هاي مربوطه قرار نگرفته است و به همين دليل سازمان جنگل‌ها هنوز نتوانسته با نهادهايي كه در اطفاي حريق به اين سازمان كمك مي‌كنند، هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهد.