شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : جزييات سامانه ويژه شهرداري براي مقابله با سوء استفاده از كودكان كار/پيمانكاران موظف به ثبت اطلاعات كارگران خود شدند
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 07:35 کد خبر:60678

رضا عبدلي در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنوشت، ايجاد سامانه صورت وضعيت الكترونيك را يكي از اقدامات مهم سازمان مديريت پسماند و شهرداري تهران عنوان كرد و درباره جزييات آن توضيح داد: يكي از امكانات سامانه صورت وضعيت الكترونيك اين است كه كارگران پيمانكاراني كه در زمينه رفت و روب و جمع آوري پسماندهاي تر فعاليت مي كنند موظف به انگشت زدن و شناسايي چهره در دستگاه‌هاي مخصوصي هستند كه مشابه آن در همه اداره‌ها و سازمان‌ها هم وجود دارد.

به گفته او؛ مناطق 22 گانه شهرداري تهران بايد مجهز به اين سامانه باشند. با راه‌اندازي اين سيستم، پيمانكار نمي‌تواند از كارگران زير 18 سال و بالاي 60 سال استفاده كند و كارگران هم بايد مطابق دستورالعمل ها و بخشنامه هاي سازمان مديريت پسماند و به تبع آن شهرداري تهران عمل كنند.  

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران، تاكيد دارد اين سامانه هيچگونه درصد خطايي ندارد و معتقد است: اين سامانه سبب مي‌شود، پيمانكار هم بابت افراد كمتر از سن 18 سال پولي از شهرداري نگيرد و ناظر سازمان هم صورت وضعيت‌ها را بر اساس همين سامانه بررسي و تاييد مي‌كند كه چه تعداد كارگر با چه مقدار متر كار، فعاليت داشتند.

بررسي صورت وضعيت‌ كارگران پيمانكاران پسماند كه تا به امروز دستي بوده و به گفته عبدلي در برخي مواقع سليقه اي عمل مي‌شده است؛ اگر در همه مناطق انجام شود از سوء استفاده هايي كه در زمينه ارايه صورت وضعيت‌ها انجام مي‌شد و يكسري از هزينه‌ها بيشتر يا كمتر نشان داده مي شد، جلوگيري مي‌شود.

عبدلي در پاسخ به اين پرسش كه برآورد مي كند اجراي اين طرح سبب كاهش تعداد كودكان زباله‌گرد مي‌شود يا خير، توضيح داد: ما موظف به انجام كارهاي خود هستيم. شهردار تهران هم به تازگي مطرح كرد كه ساماندهي كودكان كار به عهده شهرداري تهران نيست اما؛ به عنوان يك نهاد سعي مي‌كنيم راه‌هاي استفاده پيمانكاران از كودكان كمتر از 18 را كه بيشتر آنان اتباع خارجي هستند، ببنديم.

به گفته او؛ نزديك به 20 ارگان و سازمان بايد در زمينه ساماندهي كودكان كار همكاري كنند چرا كه شهرداري به تنهايي نمي تواند اين كار را انجام دهد. البته بر اساس آمارهاي بهزيستي 6 درصد كودكان كار در زمينه جمع آوري پسماند فعاليت دارند.

ديروز پيروز حناچي شهردار تهران گفته بود: «سامانه اي طراحي كرده ايم تا تمامي كارگراني كه تحت پيمان پيمانكاران هستند مشخصاتشان مانند چهره و اثر انگشت در آن سامانه ثبت شود و اين سامانه اجازه ثبت مشخصات افراد كم تر از 18 سال را نمي دهد.»