شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : موافقت كميسيون زيربنايي دولت با ايجاد منطقه آزاد تجاري در «شهرآفتاب»
دوشنبه، 10 تیر 1398 - 07:10 کد خبر:60665

مديرعامل «شهرآفتاب» گفت: ايجاد منطقه آزاد تجاري در محدوده مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب با موافقت هيات دولت به كميسيون زيربنايي دولت رفته و اين كميسيون هم با اين پيشنهاد موافقت كرده است.


محمدرئوف قادري در گفت‌‌وگو با شهرنوشت، يكي از مهم‌ترين استراتژي‌هاي مجموعه نمايشگاهي «شهرآفتاب» را ايجاد منطقه آزاد تجاري در جنوب تهران عنوان كرد و توضيح داد: اين پيشنهاد مطرح شده و با نظر موافق رئيس جمهوري و هيات دولت به كميسيون زيربنايي دولت ارجاع شده و اين كميسيون هم با ايجاد اين منطقه موافق است. بر اين اساس كميته‌اي به رياست وزير و راه شهرسازي تشكيل شده و قرار است در دو، سه ماه آينده لايحه داراي سه استراتژي شهر آفتاب به هيات دولت ارسال شود.

سه استراتژي مهم «شهر آفتاب»

او به سه استراتژي «شهر آفتاب» اشاره كرد و گفت: برنامه نخست ما، انتقال نمايشگاه‌هاي پر مخاطب از شهر تهران به «شهر آفتاب» بر اساس مصوبه شوراي اول، دوم و تاكيدهاي شوراي پنجم است كه خوشبختانه وزارت كشور هم اين مصوبه را تاييد كرده است. به دنبال آن، استانداري تهران و وزارت كشور هم در دستورالعمل‌هايي خطاب به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام كردند كه نبايد نمايشگاه هاي پرمخاطب در شهر تهران برگزار و همه بايد به شهر آفتاب منتقل شود.

مديرعامل «شهر آفتاب» از امضاي  تفاهم نامه اي بين شهرداري تهران و وزارت صمت خبر داد كه بر اساس آن، به تدريج نمايشگاه‌هاي پرمخاطب و پر حجم به شهر آفتاب منتقل شود.

قادري دومين استراژي را تبديل نمايشگاه «شهر آفتاب» به شهر نمايشگاهي يا مركز همايش‌هاي بين‌المللي عنوان كرد و افزود: اين كار قرار است، با ايجاد جاذبه‌هاي جانبي مانند امكانات اقامتي، گردشگري، ورزشي، تفريحي و تجاري و بازرگاني در كنار نمايشگاه انجام شود. ما نيازمند فضايي براي تعامل، گفت‌وگو و مذاكرات ميان شركت‌هاي تجاري و بازرگاني داخلي و خارجي هستيم.  

او گفت: استراتژي سوم هم كه اهميت فراواني دارد، ايجاد منطقه آزاد تجاري در محدوده جغرافيايي «شهرآفتاب» است.

قادري با بيان اينكه تاسيس منطقه آزاد تجاري در جنوب تهران سبب حركت سرمايه ها از شمال تهران به جنوب تهران مي‌شود، گفت: به دنبال اين موضوع فاصله طبقاتي شمال و جنوب تهران هم كم و امكان جذب سرمايه هاي هاي داخلي و به خصوص خارجي بيشتر از گذشته فراهم خواهد شد. در صورت اجراي اين طرح، شاهد فعل و انفعلات بازرگاني در منطقه شهر آفتاب خواهيم بود.

مديرعامل «شهرآفتاب» معتقد است، تهران فقط پايتخت سياسي ايران نيست و پايتخت اقتصادي كشور هم است.

به گفته قادري؛ در چنين حوزه‌هايي فعاليت هاي اقتصادي تحت تاثير پشتوانه هاي سياسي قرار مي گيرد؛ درواقع بيش از 55 درصد مبادلات اقتصادي، مالي و بانكي كشور در تهران انجام مي شود و بيش از 25 درصد از مبادلات ساير نقاط كشور هم متاثر از تحولات و تصميم گيري ها در تهران است.