شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : چرا ماكاروني و خرما گران شد؟
دوشنبه، 16 اردیبهشت 1398 - 08:28 کد خبر:60643
شهردارآنلاين: مديركل تعزيرات حكومتي استان تهران از برنامه‌هاي اين سازمان براي مقابله با گرانفروشي در ماه رمضان خبر داد.


محمدعلي اسفناني مديركل تعزيرات حكومتي استان تهران درباره برنامه‌هاي تعزيرات براي مبارزه با گرانفروشي و احتكار در ماه مبارك رمضان، گفت: ما هرساله طرحي براي ماه رمضان داريم و امسال هم به‌همان وضعيت اجرا مي‌شود اما امسال شرايط اقتصادي خاص است و شاهد افزايش قيمت برخي كالاها بوديم. برخي كالاها را از قبل عيد كنترل كرديم مانند مرغ و گوشت و تا پايان ماه رمضان هم شاهد افزايش قيمت اين كالاها نخواهيم بود.

اسفناني درباره علت افزايش قيمت ماكاروني و خرما، اظهار داشت: هركدام اينها بايد موردي برسي شود،  قرار بود اتحاديه براي خرما يك قيمتي را مشخص كند و اگر آن قيمت اعلام شد، مبنا همان خواهد بود وگرنه فاكتور خريد فروشنده‌ها مبناي ما است كه حداكثر بايد با ده درصد سود بفروشند و مازادش گرانفروشي است و بايد برخورد شود. 

وي افزود: در مورد ماكاروني هم چون امسال قيمت خريد تضميني گندم تا 1900 تومان افزايش يافته، كارخانه‌هايي كه مستقيم آرد مصرف مي‌كردند تا 36 درصد به قيمت كالاهايشان اضافه كردند. اين قيمتي است كه سازمان حمايت اعلام كرده و اميدواريم تا ماه رمضان موضوع خاصي نداشته باشيم، نظارتمان بر مراكز فروش اقلام مانند فروشندگان حليم و آش، كبابي‌ها و فروشندگان گوشت و مرغ و قنادي‌ها را ادامه مي‌دهيم. قيمت زولبيا و باميه هم كيلويي 20 هزارتومان اعلام شده و بالاتر از اين قيمت گرانفروشي است و برخورد مي‌شود. 

اسفناني درباره اينكه آيا گزارشي مبني بر احتكار كالا گزارش شده يا خير، گفت: گزارشي داشتيم كه دو انبار حبوبات احتكار شده و بعد از اعزام نيروهاي سازمان تعزيرات مشاهده شد كه در سامانه انبارها موجوي‌شان اعلام شده و چيزي تحت عنوان احتكار نداشتيم./ تسنيم