شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : تشكيل اولين پرونده در رابطه با گوشت در شعب ويژه
شنبه، 4 اسفند 1397 - 13:54 کد خبر:60617
شهردارآنلاين: چهارمين نشست كميته مقابله با گران‌فروشي در دادستاني تهران، روز چهارشنبه اول اسفند با حضور برخي معاونان دادستان، نمايندگان وزرات­خانه‌­هاي جهاد كشاورزي، صنعت، معدن و تجارت و نمايندگان ساير دستگاه‌هاي متولي به رياست دادستان تهران برگزار شد.


دادستان تهران با انتقاد از افزايش دوباره قيمت خودرو اظهار داشت: ‌پس از حماسه آفريني مردم در روز 22 بهمن ماه انتظار مي‌رفت دستگاه‌هاي دولتي هوشمندي به خرج دهند و در صدد گران كردن كالاها نباشند ولي شوك‌هايي در بازار خودرو رخ داد و قيمت‌هايي اعلام شد كه زيبنده ملتي كه در راهپيمايي 22 بهمن اين­گونه باشكوه شركت كردند، نبود.

جعفري دولت‌آبادي با تجليل از مردمي كه سراپاي وجودشان عشق به انقلاب و نظام اسلامي است، افزود: اقتضا داشت كه اين اقدامات با تدبير و هوشمندي انجام شود نه‌ اين كه يك هفته از راهپيمايي نگذشته، نرخ خودرو به اين شكل اعلام شود و ما از اين گونه رفتارها گلايه داريم.

وي افزود: ممكن است نرخ‌هاي خودرو واقعي نباشد اما زمان‌شناسي هنري است كه توجه به آن براي حكمرانان ضروري است.

دادستان تهران خاطر نشان كرد: اگر اخبار منتشره در كشور از جمله خبر­ها پيرامون گوشت قرمز مديريت نشود، موجب نگراني مردم خواهد شد. اين كه فرضا اعلام مي‌شود دو هزار دام زنده وارد كشور شده و مسؤول ديگري رقم ديگري را اعلام كرد و اين كه برخي سايت‌ها مدعي شدند كه چندصد گوسفند در اين ميان گم شده است،‌ قابل توجيه نيست؛ چرا كه به نوعي تضعيف مديريت اجرايي كشور است و نبايد اجازه داد آمارهاي متضاد توسط مسؤولين دستگاه­ها اعلام شود. در مورد اخير نيز عده­اي روي اين موج سوار شدند و از اين ماجرا براي تشويش اذهان عمومي و شبهه افكني استفاده كردند.

دادستان تهران در واكنش به خبر صادرات دام گفت: در سومين جلسه كميته مقابله با گران­فروشي اعلام شد كه صادرات گوشت قرمز و مرغ ادامه دارد و مطابق پيگيري‌هاي صورت گرفته و استعلام انجام شده از سازمان گمرك كشور، تاييد شد كه تا آذرماه سال جاري صادرات  دام از كشور ادامه داشته است كه اين امر عليرغم تاكيد در جلسه قبلي، وجود مشكلات در توزيع گوشت و افزايش قيمت آن در داخل، حتي با وجود توجيه اقتصادي نوعي بي­توجهي محسوب مي­شود. وي با ذكر اين كه اين وضعيت در رابطه با ساير اقلام نيزصدق مي­كند و با توجه به نزديك شدن به ايام نوروز، اين گونه امور بايد مديريت شود،

افزود: مردم نمي‌پذيرند كه دام داخلي را صادر و از خارج گوشت وارد شود و انتشار اين­گونه اخبار موجب كاهش اعتماد مردم به مسؤولان خواهد شد.

جعفري دولت‌آبادي تاكيد كرد: فضاي كشور بايد آرام شود تا مردم بدانند دولت براي تامين كالا­هاي اساسي ارز تخصيص داده و كالا­ها در حال ورود به كشور است ولي با انتشار اين قبيل اخبار، اعتماد مردم كاهش مي يابد.

وي با اشاره به توقف توزيع گوشت منجمد و پيگيري دادستاني در اين رابطه،  گفت: وزير كشاورزي اعلام كرد كه قرار است اين گوشت‌ها به جامعه هدف برسد كه ما نيز استقبال مي‌كنيم به شرطي كه اجرايي شود.

دادستان تهران با تاكيد مجدد بر ضرورت استفاده از ظرفيت اصناف در توزيع اقلام اساسي، صرف توزيع اقلام اساسي در مراكز و فروشگاه­هاي بزرگ را كافي ندانست و افزود: لازم است با مديريت اصناف مورد وثوق، بخشي از كارها به عهده اصناف قرار گيرد و پيشنهاد مي­شود دستگاه­هاي اجرايي صنف‌هاي مرتبط با مواد پروتئيني را بيشتر درگير توزيع اقلام اساسي كنند.

دادستان تهران تاكيد كرد: انبار كردن عمدي گوشت احتكار تلقي مي­شود و مستوجب تعقيب كيفري است.

جعفري دولت‌آبادي تنوع قيمت­هاي گوشت‌­هاي توزيع شده، انحصار در توزيع، عادلانه نبودن سهميه‌ها نسبت به جمعيت مناطق، نگه­داري گوشت­ها در مبادي اصلي و دلالي در بازار گوشت را از جمله مشكلات موجود دانست.

وي با اشاره به اظهارات برخي دادستان‌هاي شهرستان‌هاي تابعه مبني بر اين­كه توزيع گوشت بدون اطلاع فرماندار و مسؤولان شهرستان­ها صورت مي‌گيرد، از نمايندگان دستگاه‌­ها خواست كه در اين زمينه نظارت لازم را اعمال نموده و براي مسؤولان محلي نقش قائل شوند.

جعفري دولت‌آبادي اعلام كرد: ورود كاميون‌هاي حمل گوشت بدون پلمب به محل عرضه، امكان سوء استفاده و خروج گوشت از آن‌ها را در ساير مسيرها افزايش مي‌دهد.

دادستان تهران با تاكيد بر اين كه بايد به مردم اعتماد كرد، اظهار كرد: نبايد براي توزيع گوشت صف‌هاي طولاني ايجاد شود.

در ادامه جلسه ميراشرفي رييس گمركات كشور با ارائه گزارشي درباره نحوه عملكرد اين دستگاه، بيان كرد: در سال جاري ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و سرد وارد كشور شده است و به صورت ميانگين ماهي5/ 12 تن گوشت وارد كشور مي‌شود، و لذا خبر منتشر شده طي روز‌هاي گذشته مبني بر وجود ۶۰۰ تا ۷۰۰ كانتينر گوشت در گمرك غير عادي نيست بلكه همواره همين مقدار گوشت در گمرك وجود دارد كه بتدريج ترخيص خواهد شد.

ميراشرفي افزود: از تاريخ ۹۷/۳/۷ صادرات دام از كشور ممنوع شده است و اگر دامي در حال حاضر از كشور خارج مي‌شود، گوشتي نيست بلكه شيري است و يا براي تكثير نژاد مي­باشد.

جعفري دولت آبادي با استناد به اظهارات برخي نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي مبني بر كمبود چهل تا پنجاه درصدي گوشت در بازار، تاكيد كرد كه دولت در اين شرايط به سمت توزيع هدفمند گوشت قرمز برود.

وي از تشكيل اولين پرونده در رابطه با گوشت قرمز در شعب ويژه خبر داد و گفت: در اين رابطه دو  نفر از ستاد تنظيم بازار استان تهران، و دو نفر از ساير دستگاه‌هاي مرتبط با تأمين و توزيع گوشت بازداشت شده و پرونده آنان در حال تكميل تحقيقات است.

جعفري دولت‌آبادي از مسؤولان صدا و سيما خواست كه اخبار اميدبخش منتشر كنند و در انتشار اخبار و برنامه‌­هاي مرتبط با اقلام اساسي، توجه و حساسيت  بيشتري اعمال شود.

وي تاكيد كرد: مسؤولان دستگاه­‌ها در خصوص توزيع اقلام اساسي با مردم صحبت كنند و در اطلاع‌رساني با مردم صادقانه سخن گويند چرا كه ملت ما بصيرت دارند.

دادستان تهران در واكنش به اظهارات رييس گمركات كشور مبني بر ممنوعيت صادرات دام از خرداد ماه سال جاري، گفت: اين اظهار با واقعيت موجود يعني اگر از خرداد ممنوع شده؛ چرا تا آذر ماه صادرات دام ادامه داشته است؟

جعفري دولت‌آبادي با تاكيد بر لزوم ضرورت تشويق به واردات  از سوي بخش خصوصي، تك نرخي شدن قيمت گوشت­هاي گرم وارداتي را ضروري دانست و با بيان اين­كه لازم است در خصوص ميزان و زمان توزيع اطلاع‌رساني شود، بر هماهنگي دستگاه‌ها تاكيد كرد و گفت: دستگاه‌ها نبايد اقدامات يكديگر را خنثي كنند.

دادستان تهران با توجه به لزوم مديريت جهادي در اداره كشور، خاطرنشان كرد: كشور در دوره­اي درگير جنگ بود ولي اين گونه اتفاقات رخ نداد؛ لذا امروز هم ضرورت دارد مديران دستگاه‌هاي اجرايي بيشتر پاي كار بيايند و اگر توزيع اقلام اساسي مديريت شود، آرامش بر بازار حاكم مي‌گردد./ ايسنا