شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : پرايد گران شد اما همچنان زندگي مي گيرد!
شنبه، 4 اسفند 1397 - 09:13 کد خبر:60610
شهردارآنلاين: بازار خودروي ايران اين روزها وضعيتي مبهم و غيرمنطقي دارد، پرايد كه براي بسياري، نماد اين بازار است قيمتش به حدي رسيده كه كسي باور نمي‌كند؛ اين خودرو قرار بود روزي از بازار ايران، حذف و با يك خودرو بهتر جايگزين شود.


محمدرضا سرودلير/ اين وضعيت گلايه‌هاي زيادي را به دنبال داشته است اما هر چه گلايه‌ها بيشتر مي‌شود قيمت خودرو هم بالاتر مي‌رود و پرايد 50 ميليوني نمود بارز اين وضع است.

در مورد اين موضوع يك سوال كلي از شهروندان پرسيديم، اينكه «حس شما نسبت به وضعيت اخير بازار خودرو چيست؟» جواب‌ها گرچه متفاوت بود اما همه در يك چيز اشتراك داشت؛ در اينكه «به نااميدي در جامعه دامن زده است».

يكي مي‌گويد تازه كارم را شروع كرده بودم و دستم در جيب خودم رفته بود، قصد داشتم ماشين بخرم اما با اين اوصاف ماشين خريدن برايم يك روياي دور و دراز شده است، يكي ديگر مي‌گويد دوستم چند وقتي است به آلمان مهاجرت كرده و در آنجا يك شغل ساده دارد اما با حقوق سه ماهش توانسته يك ماشين خوب، زيبا و با كيفيت بخرد.

يكي ديگر از مخاطبان از خودروسازان انتقاد شديدي مي‌كند و ادامه مي دهد، هر چه مردم بيشتر شاكي مي‌شوند آنها هم با گران‌تر كردن قيمت ماشين به مردم دهن كجي مي‌كنند؛ خودشان خودروهاي خارجي سوار مي‌شوند و به ما را مجبور مي‌كنند پرايد سوار شويم تازه آن هم ديگر نمي‌توانيم بخريم.

از اين دست گلايه‌ها زياد است اما يكي از افرادي كه با او صحبت كرديم به نقش مردم هم اشاره مي‌كند و مي‌گويد وقتي ظرفيت پيش فروش خودرو ظرف 45 دقيقه پر شود چرا قيمت ماشين بيشتر از اين نشود، وقتي هر چه قيمت بگذارند فروش مي‌رود چرا مداوم افزايش قيمت را شاهد نباشيم.

حميد كريمي، رئيس اتحاديه فروشندگان خودرو البرز در خصوص افزايش قيمت خودرو گفت: يكي از علل اصلي گراني، هماهنگ نبود عرضه و تقاضا در كشور است كه باعث افزايش قيمت مي‌شود، چرا كه كمبود در كشور و تقاضاي بالا براي دريافت كالا باعث اين اتفاق شده است.

وي با بيان اينكه نمي‌شود اجازه واردات كالا را ندهيم و قيمت كالاي داخلي را هم افزايش دهيم گفت: اگر اين ممنوعيت واردات به منظور افزايش رونق داخلي باشد بسيار عالي‌ست اما اكنون وضعيت متفاوت است چون برخي كالاهاي داخلي كيفيت لازم را ندارند، چون اگر جنس داخلي با كيفيت باشد مردم كالاي داخلي را به خارجي ترجيح مي‌دهند، اما در حال حاضر پرايد را آنقدر عزيز كرده‌ايم كه هرچه بخواهند مي‌فروشند و مردم هم مي‌خرند.

كريمي در پاسخ  به اينكه آيا با اين وضع بازار خريد و فروش خودرو رونق هم دارد، گفت: در حال حاضر استفاده و منفعتي در خريد و فروش نيست و بازار هم رونق ندارد، به غير از دلالاني كه خودشان ماشين دارند اما با ثبت نام و فروش چند برابر اين خودروها باعث خرابي بازار مي‌شوند.

رئيس اتحاديه فروشندگان خودرو البرز در ادامه اظهار كرد: اگر قرار بر افزايش قيمت باشد بايد در مقابل قدرت خريد مردم هم افزايش داشته باشد وگرنه به نقطه‌اي مي‌رسد كه همين افراد معدود هم ديگر قدرت خريد ندارند، اين مسئله كه پرايد افزايش قيمت داشته است قابل قبول است اما نه اين افزايش غير منطقي.

كريمي با انتقاد از برخي رفتارها در جامعه در قبال افزايش قيمت‌ها اضافه كرد: مردم ما مردمي با فرهنگ هستند اما در اين ميان از برخي شهروندان كه به گراني‌ها دامن ميزنند گلايه داريم./ ايسنا 

وي از فروشندگان خودرو درخواست كرد سودي معقول از مردم دريافت كنند و افزود: همه بايد با كمك يكديگر سعي در عبور از شرايط فعلي را داشته باشيم و از فروشندگان درخواست داريم در معاملات شب عيد سود معقول از مشتريان دريافت كنند.