شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : گزارشگران و مجريان تلويزيون رفتار حرفه‌اي هنگام باخت داشته باشند
چهارشنبه، 10 بهمن 1397 - 10:09 کد خبر:60505
شهردارآنلاين: «بعضي از افراد در صداوسيما در برابر باخت ايران خيلي احساساتي شدند و احساسات خود را به وضوح نشان دادند. آنها مدام درباره باخت ايران صحبت مي‌كردند. مسؤولان اين برنامه‌ها هم با ديدن اين خطاها از اين افراد نمي‌خواهند كه رفتار خود را براي برنامه‌هاي بعدي اصلاح كنند و يا اينكه به آنها آموزش نمي‌دهند كه چه رفتاري درست است.»


جواد محتشميان در گفت‌وگويي با ايسنا درباره عملكرد رسانه‌ها در برابر باخت اخير تيم فوتبال ايران در مقابل ژاپن، ضمن بيان مطلب بالا، بيان كرد: ما دائماً از رسانه‌هايمان خشونت مي‌بينيم در چنين شرايطي چه انتظاري از مردم مي‌توانيم داشته باشيم؟

او در ادامه مطلب بالا اظهار كرد: به نظر من تيم ما به خودشان و ناتواني‌شان در كنترل خشم خود باختند. زيرا تيم ما از نظر فيزيكي و تكنيك قوي بود ولي نداشتن پتانسيل كنترل خشم، كار دستشان داد؛ البته ناتواني كنترل خشم مسأله‌اي است كه در همه جاي جامعه ما ديده مي‌شود. هر بازيكني كه در زمين مي‌رود بايد بتواند خشم خود را كنترل كند حالا در هر ورزشي. بازي فوتبال يك شاخصه به نام برد و باخت دارد ولي مردم ما تنها انتظار برد دارند و با باخت به هم مي‌ريزند.

محتشميان درباره تيم‌هاي فوتبال در كشورهاي اروپايي گفت: به عنوان مثال تيم فوتبال آلمان خيلي صبور است و اگر در يك بازي گل بخورند از كوره در نمي‌روند و سعي مي‌كنند در ادامه راهي براي برد پيدا كنند و اگر باز هم به نتيجه نرسند و ببازند مشكل كار خود را براي بازي‌هاي بعدي بررسي مي‌كنند تا در آينده نتيجه بهتري كسب كنند؛ چراكه اين افراد آموزش ديده‌اند كه بازي برد و باخت دارد و بايد در برابر شكست صبور باشند. اين افراد در زندگي عادي خود نيز همين هستند؛ بارها شكست خورده‌اند ولي ياد گرفته‌اند كه صبور باشند.

وي اضافه كرد: مردم در اروپا كنترل خشم بيشتري دارند و همانند ايراني‌ها سريع از كوره در نمي‌روند. فوتبال نيز جزئي از جامعه است و تافته جدا بافته نيست. حركت رسانه‌ها به نوعي شكل گرفته كه خشم را در جامعه نهادينه كرده است. يعني شما براي حقت بايد با خشونت حركت كني. به جامعه ما ياد داده شده كه هر چه بيشتر داد و فرياد كنند زودتر به نتيجه مي‌رسند.

اين گزارشگر ورزشي درباره عملكرد صداوسيما و تلويزيون در اين خصوص گفت: تلويزيون به اندازه خودش سعي مي‌كند تا برنامه‌ها را به درستي به روي آنتن ببرد؛ چراكه بهترين گزينه براي پر كردن اوقات فراغت مردم، ورزش است؛ البته اوقات فراغت را با هر چيزي مي‌توان پر كرد ولي سالم بودن، مسئله اصلي است. در واقع صداو سيما بايد برنامه‌هايي سالم و بدون حاشيه بسازد.

محتشميان همچنين بيان كرد كه بايد براي بردن به دنبال راهكار باشيم و مسير را به درستي برويم ولي در عين حال توجه داشته باشيم كه ورزش برد و باخت دارد و البته مقداري از آن نيز به شانس بستگي دارد.

او در پايان سخنان خود گفت: بازيكنان بايد توجه داشته باشند كه به نوعي الگوي جوانان هستند و رفتارهاي زشت آنها ديده مي‌شود و رسانه‌ها نبايد تا اين حد به حاشيه‌ها بپردازند و اگر بازيكنان يك رفتار زشتي در زمين انجام دادند اخطار بگيرند.