شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : افتتاح فرهنگسراي «انقلاب» در مرقد امام در دهه فجر
سه شنبه، 9 بهمن 1397 - 11:00 کد خبر:60457
شهردارآنلاين: رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران ويژه برنامه‌هاي شهرداري براي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران را تشريح كرد.


 سعيد اوحدي امروز در نشست خبري ويژه برنامه‌هاي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب، اظهار كرد: امسال برگزاري مناسبت‌هاي بزرگداشت چهلمين سالگرد انقلاب و دهه فجر ويژگي‌هاي خاص خود را دارد و با افتخار چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب را جشن خواهيم گرفت. عدد چهل و رسيدن به قله بالندگي ۴۰ ويژگي‌هاي متمايزي با سال‌هاي گذشته دارد و بايد با رويكردي خاصي به آن توجه شود.

وي ادامه تقارن ايام دهه فجر با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) را يكي از ويژگي‌هاي اين ايام دانست و گفت: رويكردي كه در سياست‌ها داشتيم اين بود كه بتوانيم انقلابي كه بر اساس ارزش‌هاي اهل بيت (ع) شكل گرفته، از بركات آنها نيز بهره مند شود. و از فرصت مناسب و زيباي نقش حضرت زهرا به عنوان زن كامل و انقلابي ماندگار در تاريخ استفاده كرده تا نگاهي به نقش زن داشته باشيم. ويژگي ديگري كه امسال با آن مواجهيم مصادف شدن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با پيروزي محور مقاومت است يعني ما در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي فروپاشي داعش را شاهد شديم.

رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران اضافه كرد به همين علت ستادي در سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تشكيل شد كه در اين ستاد چهار هدف را دنبال مي‌كرديم. يكي از اين اهداف سياست‌هايي بود كه بايستي در برنامه‌هاي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب تعريف مي‌كرديم دومين هدف نيز اين بود كه رويكرد و مخاطبان اين برنامه‌ها چه كساني هستند و براي اينكه اين دستاوردها به نسل سوم انقلاب تبيين شود كودكان دانش آموزان نوجوانان دانشجويان و خانواده‌ها از مخاطبان اين برنامه‌ها قرار گرفتند. همچنين تصويب نشاني با عنوان "#ايران ما - انقلاب ما" و تدوين برنامه‌ها بر اساس محورهاي ذكر شده نيز از اهداف اين ستاد بود.

به گفته وي، در مجموع پنج كارگروه از دل اين ستاد بيرون آمد كه شامل كارگروه محتوايي، نوجوانان، كودكان انقلابي و كارگروه فصل رويش بود كه اين كارگروه ۲۱ جلسه داشت و برنامه‌هايي تدوين و پرداخت شد و در نهايت در ۹ سرفصل به تصويب رسيد. به عبارت ديگر برنامه‌هاي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در ۹ سرفصل و بيش از ۲۰۰۰ اجرا به تصويب رسيد، به همين علت برنامه‌ها از ۶ بهمن آغاز شد.

وي تصريح كرد: در اين ۹ سرفصل برنامه‌هايي در حوزه‌هاي آفرينش‌هاي هنري، آفرينش‌هاي ادبي، حوزه قرآن و معنويت، جشنواره‌ها و تجليل از مفاخر، فصل رويش، فضاي مجازي، مراسمات ويژه، ايستگاه انقلاب و تور گردشگري انقلاب در نظر گرفته شده است.

رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در ادامه به تشريح اين برنامه‌ها پرداخت و گفت: در حوزه آفرينش‌هاي هنري، پنج نمايش در نظر گرفته‌ايم. يك تئاتر ميداني با عنوان «كوچه‌هاي بني هاشم» از ۶ بهمن آغاز شده است و از شهرونداني كه هنوز موفق به تماشاي آن نشده‌اند دعوت مي‌كنيم كه براي تماشاي آن به ميدان وليعصر مراجعه كنند. اين تئاتر به مدت ۲۰ شب و در هر روز ۲۵ اجرا خواهد داشت كه رايگان و خانواده محور است. همچنين تئاتري با عنوان «ناميرا» كه گذري بر انقلاب است، در ضلع شمال تئاتر شهر از ۱۲ بهمن ماه به مدت ۱۰ شب اجرا خواهد شد. نمايش ديگري با عنوان «خزان ارغوان» در منطقه شهرك غرب، انتهاي بلوار دادمان از ۱۳ بهمن اجرا مي‌شود. نمايش ديگري با عنوان «صورت‌هاي تاريك» از ۱۲ بهمن در پرديس تئاتر خاوران به مدت ۱۰ شب اجرا خواهد شد. همچنين تئاتر «رستم و سهراب» نيز دو شب پيش با همكاري خيريه كهريزك و با حضور سفرا و نمايندگان مجلس و شهردار تهران برگزار شد كه كار بسيار ويژه‌اي بود.

وي اضافه كرد: در حوزه هنرهاي تجسمي نمايشگاه «پلاك ۴۰» را در فرهنگسراي نياوران افتتاح كرديم كه در آن آثار بسيار زيبايي از هنرهاي تجسمي به نمايش گذاشته شد. همچنين نمايشگاهي از گالري‌هاي كشور با عنوان «سيري بر ۴۰ سال هنر تجسمي كشور» از ۱۲ بهمن در باغ موزه قصر برگزار مي‌شود. در موزه امام علي هم نمايشگاهي از انتشارات هنرهاي تجسمي برگزار خواهد شد. به طور كل در فرهنگسراهاي نمايشگاه‌هايي در حوزه عكس و كاريكاتور برگزار خواهد شد.

وي در ادامه به اقدامات در حوزه نوجوانان اشاره كرد و گفت: در ۴۰۰ مدرسه تهران برنامه‌اي با عنوان «باشگاه نوجوانان پلاس» برگزار خواهيم كرد. همچنين مستنداتي با همكاري شبكه اميد و شبكه مستند صدا و سيما تهيه كرديم كه شامل سوالات، پيشنهادات و ابهاماتي كه ممكن است نسل سوم انقلاب نسبت به دوره ۴۰ ساله انقلاب داشته باشند است. برنامه «مدرسه انقلاب» در بسياري از مدارس شهر تهران با رويكرد مروري بر دوران قبل از انقلاب، ۴۰ ساله بعد از انقلاب و آينده پژوهي انقلاب اجرا مي‌شود و برنامه «در امتداد بيداري» نيز در مدارس اجرا خواهد شد كه كتاب و كتابخواني در مدارس است و حاصل اين برنامه‌ها اردوي انقلاب خواهد بود. يعني از دل اين پنج برنامه براي ۲۵۰ نفر از برگزيدگان و نخبگان دانش آموزي تور گردشگري تهران و بازديد از مفاخر انقلاب و آثارهاي انقلاب در نظر گرفته شده است.

اوحدي تشريح كرد: در حوزه كودكان انقلابي نيز ۷۰ اجرا براي مهدكودك‌هاي تهران در نظر گرفته شده است كه در قالب سرود و شعر خواهد بود و در نهايت آلبومي با عنوان آلبوم «سرود كودكانه» تهيه مي‌شود و از شبكه پويا نيز پخش خواهد شد.

رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در ادامه صحبت‌هايش به برنامه‌هاي حوزه آفرينش‌هاي ادبي نيز اشاره كرد و گفت: پنج برنامه شامل شعر، مجمع شاعران اهل بيت در منطقه ۱۷، سيري در ادبيات انقلاب در فرهنگسراي انديشه، شعر نهال انقلاب در منطقه ۱۹، عصر شعر انقلاب در ۲۲ منطقه تهران اجرا مي‌شود. در حوزه كتاب نيز از ۱۲ بهمن از چهار اتوبوس با عنوان «كتابگرد» رونمايي خواهد شد كه در طول سال اين اتوبوس‌هاي سيار در مناسبت‌هاي مختلف در سطح شهر تردد و فعاليت مي‌كنند. همچنين كتاب خواني و روايت گري در مدارس شهر تهران نيز از ديگر اقدامات در حوزه آفرينش‌هاي ادبي است.

وي با اشاره به اينكه در دهه فجر از دو آلبوم موسيقي سالار عقيلي و تاج رونمايي خواهيم كرد و تعداد زيادي اينفو واستيكر در ۱۲ و ۲۲ بهمن بين مردم توزيع مي‌شود به برنامه‌ها در حوزه جشنواره و تجليل از مفاخر نيز اشاره كرد و گفت: ۴۰۰ اجرا در مناطق مختلف و در كانون‌هاي مشاركتي و فرهنگسراها انجام مي‌شود و همچنين جشنواره اقوام نيز از شنبه آينده در فرهنگسراي منطقه ۸ واقع در بوستان فدك به مدت ۲۰ شب اجرا مي‌شود. «چله نگاران بانوي آفتاب» نيز از جمله جشنواره‌هايي است كه با همكاري بسيج خواهران اجرا خواهد شد و از چهل چهره انقلابي زن تجليل مي‌شود. از طرفي پنجشنبه هفته جاري نيز همايش «دختران انقلابي» برگزار مي‌شود.

اوحدي اضافه كرد: در حوزه آفرينش‌هاي هنري كاري با عنوان قدم انقلابي انجام شد و از اثر ۷۰ نويسنده انقلابي كه در مجموع ۹۱ اثر قلم زده بودند در قالب يك كتاب روز گذشته رونمايي شد.

وي همچنين خاطرنشان كرد: ويژه برنامه فصل رويش را نيز داشتيم كه در قالب ۱۰ برنامه از ۴۰ چهره ويژه دوران انقلاب با رويكرد جوانان در ۱۲ حوزه و در ۱۰ شب تجليل خواهد شد كه اين حوزه‌ها شامل تئاتر، فيلم و سينما، ورزش، شعر، ادبيات، ايثار و شهادت و علم و فناوري است. همچنين ۴۰۰ برنامه نيز در فضاي مجازي داريم. همچنين در حوزه قرآن و عترت نيز برنامه‌هاي محفل انس با قرآن نقش و رويكرد قرآن در انديشه حضرت امام و مقام معظم رهبري و نمايشگاه‌هاي مختلف قرآني در ۲۲ منطقه تهران با عنوان قرآن و هنر نيز برگزار خواهد شد. از طرفي از شهداي جهاد سازندگي با همكاري وزارت جهاد و باغ موزه دفاع مقدس تجليل خواهد شد و با هماهنگي كانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد و اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي برنامه‌اي با عنوان «نواي انقلاب» برگزار مي‌شود كه در اين برنامه در ايستگاه‌هاي مترو ۴۰ اجرا توسط ۴۰ گروه سرود دانش آموزي انجام خواهد شد.

رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در پايان با اشاره به اينكه در ۱۲ بهمن ماه فرهنگسرايي در مرقد حضرت امام (ره) با نام «انقلاب» افتتاح مي‌شود، گفت: در روز راهپيمايي ۲۲ بهمن ۶ فرهنگسراي موقت با نام «ايران ما انقلاب ما» در مسير راهپيمايي قرار خواهند داشت./ ايسنا