شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : افزايش ۴۰ درصدي درخواست‌ دانشجويان ايراني براي بازگشت به كشور
سه شنبه، 9 بهمن 1397 - 03:23 کد خبر:60432
شهردارآنلاين: رئيس سازمان امور دانشجويان و معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: در شش ماه دوم سال تعداد درخواست‌ دانشجويان ايراني براي بازگشت به كشور بيشتر شده و پيش‌بيني ما اين است كه تا پايان سال حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد با افزايش انتقال خارج به داخل مواجه باشيم.


مجتبي صديقي (رئيس سازمان امور دانشجويان و معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري) با اشاره به وضعيت بودجه دانشگاه‌ها و مشكلاتي كه در زمينه كسري بودجه دارند، گفت: بودجه دانشگاه‌ها متناسب با شرايط اقتصادي كشور در نظر گرفته شده، اما رشد بودجه دانشگاه‌ها تنها كمي بيشتر از رشد متوسط بودجه كل كشور بوده است و طبيعتا مشخص است كه طبق نيازهاي موجود در دانشگاه مشكلاتي در اين زمينه به وجود خواهد آمد. از اين جهت كه شايد دانشگاه‌ها نتوانند روند معمول را دنبال كنند، ولي دانشگاه‌ها ديگر صرفه جويي كردن و حركت طبق چارچوب امكانات را ياد گرفته‌اند.

وي ادامه داد: در تنظيم بودجه وزارت علوم به سازمان برنامه نيازها را اعلام و تاكيد داشته كه با توجه به روند كار دانشگاه‌ها چه ميزان نياز در زمينه بودجه وجود دارد. سازمان برنامه هم متناسب با امكانات كلي كشور تا جايي كه مي‌توانست توجه كرد و بالاخره براي دانشگاه‌ها اين ميزان رشد را در نظر گرفت.

صديقي با بيان اينكه من قبول دارم شرايط بودجه‌اي دانشگاه‌ها در سال آينده شرايط مطلوبي نيست، گفت: به هر حال دانشگاه‌ها مناسب با اين فضا و قوانيني كه در كشور وجود دارد، مجبور هستند كه برنامه‌شان را در همين قالب تنظيم كند. به هر حال اين موضوع در مجلس شوراي اسلامي در حال بحث و پيگيري است. كميسيون آموزش و تحقيقات هم نيازهاي دانشگاه‌ها را مي‌داند و در چارچوب امكاناتي كه در كميسيون تلفيق دارند، مساله را دنبال مي‌كنند و ما به حل آن اميدوار هستيم.

رئيس سازمان امور دانشجويان و معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پاسخ به اين سوال كه با توجه به مصوبه عدم پرداخت ارز دانشجويي وضعيت دانشجوياني كه در دانشگاه‌هاي برتر دنيا تحصيل مي‌كنند چه مي‌شود؟ گفت: تا شهريور ماه براساس سياست بانك مركزي ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني به دانشجويان تعلق گرفته است و متناسب با محدوديت‌ها و شرايط خاص ارزي كشور در شش ماه دوم نرخ‌ها شناور اعلام مي‌شوند.

وي افزود: شرايط و مشكلات دانشجويان ما هم به بانك ابلاغ شده است، ولي با توجه به اين كه تامين كالاهاي اساسي از جمله دارو در اولويت قرار دارد به طبع ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني به نيازهاي ويژه اختصاص داده شده و طبيعتا حوزه دانشجويي به نرخ بانكي منتقل شد.

صديقي بيان كرد: كاري كه وزارتخانه مي‌توانست انجام دهد اين بود كه امكان انتقال به كشور را سهل‌تر كند. بخشنامه‌اي را وزير اعلام كرد كه اگر دانشجويي حتي يك ترم هم در خارج از كشور درس خوانده مي‌تواند انتقالي بگيرد. در اين شش ماه دوم سال تعداد درخواست‌ها بيشتر شده و پيش‌بيني ما اين است كه تا پايان سال حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد با افزايش انتقال خارج به داخل را مواجه باشيم. همچنين دانشگاه‌ها با بررسي‌هاي لازم مي‌توانند نسبت به سطح دانشگاهي كه دانشجو در آن تحصيل كرده است، افراد را جذب كند. البته اگر دانشجويي سوابق تحصيلي‌اش خوب باشد و در دانشگاه سطح دو درس خوانده باشد مي‌تواند براي حضور در دانشگاه‌هاي سطح يك درخواست بدهد.

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري اضافه كرد: هزينه‌هايي كه دانشگاه‌هاي ما براي اين انتقال مي‌گيرند به نسبت هزينه‌اي كه دانشجو بايد در خارج از كشور داشته باشد، خيلي كمتر است.

رئيس سازمان امور دانشجويان در پايان با اشاره به جزئيات وام شهريه دانشجويان اشاره كرد و گفت: اولين جلسه هيات امناي صندوق رفاه در ابتداي سال آينده برگزار مي‎شود. چون ما بايد ببينيم اعتبارمان نهايتا در مجلس چقدر تصويب خواهد شد و سپس متناسب با  آن يك توضيحي را خواهيم داشت و حداكثر تا ارديبهشت ۹۸ مصوبه هيات امنا را مي‌دهيم كه چقدر مي‌توان به مقاطع مختلف وام شهريه پرداخت كرد./ ايلنا