شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : پليس تهران: اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد غيرقانوني است
یکشنبه، 7 بهمن 1397 - 20:28 کد خبر:60279
شهردارآنلاين: رئيس پليس راهور تهران بزرگ در خصوص اخذ عوارض غيرقانوني توسط شهرداري در صورت تردد به محدوده زوج و فرد، ملاحظات اجتماعي پليس براي رضايتمندي مردم و اينكه اگر طرحي بخواهد مطرح شود بايد غيرپولي باشد، سخن گفت.


 سردار محمدرضا مهماندار رئيس پليس راهور تهران بزرگ در خصوص طرح زوج و فرد و طرح ترافيك و اخباري كه درباره تغييرات حوزه زوج و فرد به گوش مي‌رسد، اظهار داشت: دو طرح محدوديت در تهران اجرا مي‌شود. يكي در محدوده طرح ترافيك و ديگري محدوده بزرگتر كه شامل طرح زوج و فرد مي‌شود كه مدل طرح ترافيك سال گذشته تغيير كرد.

رئيس پليس راهور تهران بزرگ با بيان اين مطلب كه همان موقع پليس با عجله در طرح ترافيك و طرح زوج و فرد مخالف بود، گفت:‌مسئله اين است كه ما با سطح دانش خودمان به مسئله ورود پيدا مي‌كنيم و آحاد جامعه را در نظر نمي‌گيريم؛ همان موقع با عجله‌اي كه در اجراي اين طرح بود مخالف بوديم.

وي گفت:‌بالاخره در جلسات مختلف تعيين شد كه اخذ عوارض در محدوده طرح ترافيك بر اساس ساعات تردد، معاينه فني شاخص و ... سنجيده شود و افراد بتوانند با پرداخت هزينه از اين محدوده استفاده كنند.

اين مقام ارشد پليس راهور پايتخت به اتفاقي كه در اين حوزه افتاد پرداخت و اعلام كرد: متاسفانه شاهد بوديم افرادي كه به محدوده طرح زوج و فرد وارد مي‌شدند علاوه بر آنكه عوارض روزانه به مبلغ 45 هزار تومان به حساب‌شان ثبت مي‌شد 20 هزار تومان از سوي پليس جريمه مي‌شدند.

مهماندار تصريح كرد: در سال گذشته و در هنگام تصميم‌گيري اصلا براي محدوده زوج و فرد عوارض تعيين نشد اما متاسفانه دوستان شهرداري از بند مصوبه برداشتي كردند كه مي‌توانند عوارض را در اين محدوده نيز لحاظ كنند.

اين مقام ارشد پليس تهران اعلام كرد: گرفتن عوارض در محدوده زوج و فرد غيرقانوني است و نهادهاي مختلف در اين زمينه ورود پيدا كرده‌اند. از جمله بازرسي كل كشور، نيروي انتظامي و ديگر نهادها چرا كه حق مردم در اين خصوص مطرح است.

وي در خصوص پيشنهادات جديد در خصوص تردد در حوزه زوج و فرد،‌گفت:‌ شهرداري مي‌گويد تردد زوج و فرد معنا ندارد و محدوديت تردد اعمال شود و هر كسي كه هزينه داد مي‌تواند وارد شود كه اين بايد در شوراي ترافيك تصويب شود كه پليس هم عضو آن است.

سردار مهماندار با تاكيد بر اين مطلب كه پليس معتقد است كه هم اكنون زمان مناسبي براي چنين طرح‌هايي نيست و مردم در طرح قبلي هم توجيه نشده‌اند، سه شاخص را براي هر تغير ترافيكي در تهران الزامي دانست و گفت: كاهش ترافيك و كاهش آلودگي و رضايتمندي مردم از جمله شاخص‌هايي است كه براي پليس مهم است چرا كه پليس نگران مردم است.

وي گفت: اينكه بيايم محدوده را پولي كنيم مي‌تواند بار ترافيكي را در مناطق پيراموني گسترش يا ميل مردم به موتورسيكلت را افزايش دهد. چرا كه پرداخت حداقل روزي 15 هزار تومان هم براي مردم مي‌تواند سخت باشد؛ از طرفي افزايش بار ترافيك معابر پيراموني مي‌تواند آلودگي هوا را بيشتر كند.

سردار مهماندار به سخن بعضي از دوستان كه معترف بودند كه اثرات سكونت‌گاهي در محدوده طرح ترافيك كاهش يافته، گفت:‌آيا واقعا فكري شده كه با اجراي طرح‌ها براي ساكنين و اموال مردم چه اتفاقي مي‌افتد؟

رئيس پليس راهور تهران بزرگ با تاكيد بر اين مطلب كه ايجاد محدوديت در شهر لازمه‌اش توسعه حمل و نقل عمومي است به طرح پرسشي در اين خصوص پرداخت و گفت:‌ آيا واقعا سيستم حمل و نقل عمومي پاسخگوي نياز تردد مردم است؟

وي گفت:‌ما پيشنهادمان اين است كه در شرايط حاضر بايد طرح‌هاي پيشنهادي مطالعه بيشتر شود و فرصت 6 تا 9 ماهه براي اطلاع‌رساني فراهم شود تا مردم توجيه شده و بعد تغييرات را لحاظ كنيم.

سردار مهماندار تاكيد كرد: پليس تمايلي به تغيير در اين اوضاع و فشار اقتصادي ندارد؛ اگر شهرداري مصر است پيشنهاد ما اين است كه بايد طرح پيشنهادي غيرپولي باشد و پلاك‌هاي تهران را به سه دسته تقسيم كرده و بر اساس شماره سمت راست آنها هر گروه دو روز در هفته مجاز به تردد باشند؛ يك دو سه در گروه اول، چهار پنج شش در گروه دوم و هفت و هشت و نه در گروه سوم.

وي به مدل‌هاي حمل و نقل در كشورهاي ديگر اشاره و بيان داشت: در كشورهاي دنيا وظيفه اصلي شهرداري توسعه حمل و نقل عمومي است و مديريت خودروهاي شخصي با شهرداري نيست؛ وظيفه دولت اين است كه هزينه استفاده از خودروهاي شخصي را بالا برده و تمايل مردم به سيستم حمل و نقل عمومي را ارتقاء دهد؛ در آن كشورها حمل و نقل ارزان، سريع و در دسترس وجود دارد.

سردار مهماندار با اعلام اين مطلب كه نمي‌شود ممنوعيت و محدوديت را با پول خريد، اعلام كرد: وضعيت تهران براي نيروي انتظامي آنقدر مهم است كه فرمانده ناجا، جانشين و رئيس پليس پايتخت شخصا به اين طرح‌ها ورود پيدا مي‌كنند و نگراني دارند تا مردم دچار مشكل نشوند.

وي گفت: پليس ملاحظه اجتماعي را مدنظر قرار خواهد داد و اجازه نخواهد داد كه طرح‌هايي كه مردم را گرفتار مي‌كند اجرا شود./فارس