شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : آقاي ليپي! سيگار برگتان را بخاطر كي روش روشن كنيد
چهارشنبه، 3 بهمن 1397 - 04:51 کد خبر:59924
شهردارآنلاين: باز هم رسيده‌ايم به يك چهارم نهايي جام ملت‌ها. مي‌گويند طلسم شده‌ايم كه بالاتر نرويم ولي اين‌ها خرافات است. ما اين بار نيامده‌ايم كه شكست خورده سربلند لقب بگيريم؛ دست‌هاي‌ ما براي فتح جام به همديگر گره خورده است.


 دفترچه خاطرات تلخ فوتبال ملي ايران با رقص عربستاني‌ها در آزادي و دويدن بحريني‌ها با پرچم عربستان سياه شده است ولي ما برگه‌هاي بد خط ديگري هم پر كرده‌ايم. تاريخ يكي از اين برگه‌ها ما را مي‌برد به ۱۳ مرداد ۱۳۸۳. بعد از ظهر داغ تابستاني و سه‌شنبه‌اي كه وقت چيپ زدن نبود.  گل دقيقه ۱۸ را ما خورديم و ۲۰ دقيقه بعد به چيني‌ها پسش داديم.

نيمه دوم، كارت قرمز داور هديه‌اي بود به ستار زارع به مناسبت هل دادن بازيكن چين. بازيكن چين سينه‌اش ضربه خورد ولي صورتش درد گرفت. مي‌دانستيم چين ميزبان است ولي تازه اينجا فهميديم كه مهمان نواز نيست.

۱۰ نفره ادامه داديم و نترسيديم. بعد از اخراج علوي از روي نيمكت، داور آن روز اگر مي‌توانست تماشاگران ايراني را هم اخراج مي‌كرد ولي انگار كارت قرمز مخصوص چيني‌ها را در رختكن جا گذاشته بود؛ كريمي طبق عادت هميشگي‌اش شروع كرد به پيچيدن بازيكنان حريف به يكديگر كه چند قدم مانده به گل، خطاي مدافع داد يك كشور را درآورد. داور حتي به مشاوره  فردوسي‌پور از پشت تلويزيون هم گوش نكرد و دستش به كارت قرمز نرفت.

بازي به پنالتي رفت تا بعد از سال‌ها هنوز از خودمان بپرسيم چه وقت چيپ زدن بود آقاي گل‌محمدي؟ چين دوم شد و ما سوم ولي به خيال خودمان ما سربلندتر از آن‌ها بوديم.

هر چه بود گذشت و رسيديم به امروز. روزي كه بايد نفرين يك چهارم‌نهايي‌ها را باطل كنيم. زمين فوتبال جاي تسويه حساب‌هاي سياسي نيست ولي انتقام فوتبالي خيلي مي‌چسبد. چين ميزبان نيست و VAR هم آمده پس بايد فقط روي دفترچه تاكتيك‌هاي سرمربي معتبرش و درخشش بازيكنانش حساب كند.

ما هم دلخوشيم به هنر سرمربي‌مان و جنگيدن ستاره‌هاي‌مان. بيرانوند باز بايد دل‌مان را قرص كند كه ديگر سر هيچ صحنه حساسي چشم‌هاي‌مان را نبنديم. پورعلي گنجي و رفقايش در خط دفاع، ديواري بسازند كه چيني‌ها از روي كره‌ ماه هم آن را ببينند. ابراهيمي و دژاگه و هر كه در وسط زمين بود، به جاي خيلي‌ها كه دويدند و نرسيدند، بدوند. آزمون و طارمي هم حداقل نصف توپ‌ها را گل كنند تا ما شرمنده‌شان شويم.

هر چه هست ما دل‌مان را خوش كرده‌ايم به سفيدي لباس شما ملي‌پوشان كه  بالاتر از آن رنگي نيست. شما هم براي ما و هم براي خودتان بجنگيد. ديوارهاي ما كه كاغذ ديواري شده‌اند و جاي پوستر نداريم ولي قول مي‌دهيم هشتگ "همه براي تيم ملي" را با عكس تك‌تك‌تان ترند كنيم.

 از خوش سليقگي‌مان، براي شام آخر ايتاليايي قهرمان جهان، از منوي يك چهارم نهايي، دستپخت كي‌روش را پيشنهاد مي‌دهيم. آقاي ليپي! ما سنگدل نيستيم اما آرزو مي‌كنيم سيگار برگتان را اين‌بار از غم شكست روشن كنيد./ ايسنا