شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : لج‌ولجبازي از نوع فيلم هندي!
سه شنبه، 2 بهمن 1397 - 02:31 کد خبر:59841
شهردارآنلاين: به نظر مي‌رسد مسئولان دبيرخانه جشنواره در حال بازي موش و گربه با اهالي رسانه هستند. جالب است بدانيد با وجود اعتراضات به برگزاري دوره سي‌وششم جشنواره ملي فيلم فجر در پرديس سينمايي ملت باز هم اين مكان در اختيار اهالي رسانه قرار گرفته است كه نشان از غير حرفه‌‌اي بودن تيم برگزاري دارد.


چند خبر از سوي جشنواره فيلم فجر منتشر شده است كه برخي از آنها باعث ايجاد پرسش‌هايي شده است. به نظر مي‌رسد مسئولان دبيرخانه جشنواره در حال بازي موش و گربه با اهالي رسانه هستند. جالب است بدانيد با وجود اعتراضات به برگزاري دوره سي‌وششم جشنواره ملي فيلم فجر در پرديس سينمايي ملت باز هم اين مكان در اختيار اهالي رسانه قرار گرفته است كه نشان از غير حرفه‌‌اي بودن تيم برگزاري دارد. جشنواره جهاني فيلم فجر در پرديس سينمايي چارسو برگزار مي‌شود و هيچ مشكلي براي اهالي رسانه و سينماگران ايجاد نشده است و كيفيت بالاي اين جشنواره مي‌تواند الگوي بسيار خوبي براي جشنواره ملي فجر باشد. رضا مير كريمي دبير جشنواره جهاني فجر است و او و تيم رسانه‌اي‌اش به خوبي پاسخگوي اهالي رسانه هستند؛ اما دريغ از جشنواره ملي فيلم فجر!

مسعود نجفي، مدير رسانه‌اي جشنواره ملي فيلم فجر در مورد سانس‌هاي نمايش آثار جشنواره در پرديس سينمايي ملت كه به اهالي رسانه اختصاص يافته است، گفت: «نمايش فيلم‌ها از ساعت 13 آغاز مي‌شود و سانس‌هاي بعدي نيز به ترتيب 15:30، 18:30 و 21:30 خواهند بود.» جالب است كه خود دوستان به بد مسير بودن اين مكان اذعان دارند وگرنه سانس ۱۲ شب را هم ترتيب مي‌دادند! پرديس سينمايي ملت نه اينترنت خوبي دارد و نه محل مناسبي براي اهالي رسانه است. اين مكان شايد بدترين انتخاب ممكن باشد، با اين وجود دبير جشنواره با لجبازي گفته است كه براي اين مكان مبلغ هنگفتي هم پرداخت شده است! 
سوالات مكتوب!
از سوي ديگر نجفي با اشاره به كم و كيف نشست‌هاي پرسش‌ و پاسخ آثار حاضر در جشنواره سي و هفتم گفت: «پيش از شروع نمايش هر فيلم، مراسم عكاسي از عوامل آن برگزار خواهد شد و پس از نمايش فيلم نيز، نشست پرسش و پاسخ آن برگزار خواهد شد كه امسال براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته، تمامي سوال‌هاي نشست خبري به صورت مكتوب مطرح مي‌شود». خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بايد سوالات خود را به صورت مكتوب به سينماگران بدهند؟ اين كار ما را ياد نشست‌هاي سياسي و امنيتي مي‌اندازد! آيا سينماگران از پرسش‌ها ترس دارند يا دبير جشنواره؟ چرا بايد اين اتفاق بيفتد؟ دلايل اين تصميم‌گيري چه بوده است؟
از سويي، «تابناك» در گزارشي اشاره مي‌كند كه ابراهيم داروغه زاده، دبير جشنواره ملي فيلم فجر در گفت‌وگويي اظهار كرد: «تنها پرديسي كه از ما پول مي‌گيرد پرديس ملت است. سال گذشته برج ميلاد به‌صورت رايگان در اختيار ما قرار مي‌گرفت، ما قبول نكرديم. حتي مراسم افتتاحيه و اختتاميه جشنواره رايگان است. پرديس ايران مال پيشنهاد ۱۰ ميلياردي به دبيرخانه داد تا سالن رسانه‌ها به آنها اختصاص داده شود ما قبول نكرديم. جاهاي ديگر بودند كه رايگان سالن را در اختيار ما قرار مي‌دادند ما نپذيرفتيم. به هر جهت بايد اين موضوع جا بيفتد كه عادت اشتباه اصلاح شود. در تمام دنيا سالن رسانه‌ها متعلق به رسانه‌ها و صاحبان فيلم‌هاست. اشتباه است كه فيلم‌ها به‌صورت مشترك براي هنرمندان و رسانه‌ها و صاحبان فيلم‌ها نمايش داده شود. چون در اين صورت كسي بچه كوچك خود را هم با خود مي‌آورد و در نهايت منجر به توهين و بي‌احترامي ميان اهالي سينما و رسانه‌ها به هم مي‌شود. براي صاحبان فيلم‌ها و رسانه‌ها مهم كيفيت تصوير فيلم‌ها و صدا و سالن نمايش فيلم است كه اين مورد در پرديس ملت به شايستگي وجود دارد.» دبير جشنواره ادامه داده است كه: «پرديس چارسو مجموعه تجاري است و مناسب فيلم ديدن نيست.»جالب است كه «تابناك» از قول مدير پرديس سينمايي ملت نوشته است: «پرديس ملت رايگان در اختيار جشنواره است».
زاويه ديد اشتباه دبير!
دبير جشنواره حرف‌هاي عجيب ديگري هم زده است؛ او بيان مي‌دارد: «در تمام دنيا سالن رسانه‌ها متعلق به رسانه‌ها و صاحبان فيلم‌هاست. اشتباه است كه فيلم‌ها مشترك براي هنرمندان و رسانه‌ها و صاحبان فيلم‌ها نمايش داده شود». خيلي جالب است بدانيد كه فيلم «راننده تاكسي» ساخته معروف «مارتين اسكورسيزي» در سال 1976، گرچه توانست جايزه نخل طلاي بهترين فيلم جشنواره كن را از آن خود كند، اما واكنش اوليه مخاطبان و منتقدان فرانسوي به اين فيلم اصلا خوشايند نبود. زماني كه فيلم نخل طلا را كسب كرد از سوي حاضران در سالن هو شد. فيلم «ماجرا» ساخته «ميكل‌آنجلو آنتونيوني» هم‌ در جشنواره فيلم كن در سال 1960 به روي پرده رفت و هو شد. حالا سوال اين است كه چه اشخاصي اين فيلم‌ها را در برابر سينماگران هو كردند؟!/ ابتكار