شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : عربستان اولين حذف شده بزرگ،استراليا با پنالتي صعود كرد
سه شنبه، 2 بهمن 1397 - 00:08 کد خبر:59821
شهردارآنلاين: در ادامه مرحله يك هشتم نهايي جام ملت‌ها، ژاپن و عربستان از ساعت 14:30 ديروز در شارجه برابر هم قرار گرفتند كه اين ديدار با برتري يك بر صفر ژاپن به پايان رسيد.


عربستان بازي را بهتر شروع كرد و در ۱۵ دقيقه ابتدايي كاملاً بر بازي مسلط بود اما در دقيقه ۲۰ ژاپن توانست روي يك كرنر و ضربه سر تاكهيرو تومياسو دروازه عربستان را باز كند و در نهايت پيروز به رختكن برود. با شروع نيمه دوم عربستاني‌ها باز هم توپ و ميدان را در اختيار گرفتند و ژاپن نيز به دنبال ضدحمله بود اما در ادامه با وجود حمله عربستان و يكي دو موقعيت خوب ژاپن، نتيجه تغييري نكرد تا اين ديدار با برتري يك بر صفر ژاپن خاتمه يابد و عربستان، ناكام بزرگ و زودهنگام جام لقب بگيرد. با وجود پيروزي ژاپن و صعود اين تيم به مرحله بعد، آمار بازي نشان مي‌داد كه عربستان عملكرد به مراتب بهتري نسبت به سامورايي‌ها از خود نشان داده است. ژاپن در اين بازي تنها 23.8 درصد مالكيت توپ را در اختيار داشت در حالي كه اين آمار براي عربستان بازنده 76.2 درصد ثبت شد. ژاپني‌ها با اين پيروزي در مرحله بعدي به مصاف ويتنام مي‌روند. 
ژاپني‌ها در شرايطي راهي مرحله بعد شدند كه دو بار با غلبه برعربستان به مرحله بعد رسيدند و نكته جالب اينكه هردو بارهم قهرمان شده‌اند. در سال 1992 ژاپن، عربستان را يك بر صفر شكست داد و در نهايت قهرمان شد. در سال 2000  بازهم سامورايي‌ها با يك گل عربستان را مغلوب كردند و در نهايت قهرماني را كسب كردند. اين بار هم ژاپني‌ها عربستان را آن هم با نتيجه يك بر صفر شكست دادند و بايد ديد آيا تاريخ براي سامورايي‌ها تكرار مي‌شود و آنها قهرمان مي‌شوند يا اتفاقات ديگري رقم خواهد خورد.گفتني است خوان آنتونيو پيتزي سرمربي آرژانتيني عربستان بعد از حذف تيمش از جام ملت‌ها گفت: «متأسفم كه از جام كنار رفتيم ولي از عملكرد بازيكنانم راضي‌ام. قرارداد من با فدراسيون عربستان همين امروز به پايان مي‌رسد و ما هيچ صحبتي درباره ادامه فعاليت در تيم نداشته‌ايم. بيش از اين نمي‌توانم درباره اين موضوع صحبت كنم.»
استراليا با شكست ازبكستان صعود كرد
 در ديگر بازي اين مرحله، تيم‌هاي ملي فوتبال استراليا و ازبكستان از ساعت 17:30 در ورزشگاه خليفه بن زايد شهر العين به مصاف هم رفتند كه اين ديدار پس از تساوي بدون گل در وقت‌‌هاي قانوني و اضافي، با برتري 4 بر 2 استراليا در ضربات پنالتي به پايان رسيد. عبدالرحمان الجاسم از كشور قطر قضاوت اين ديدار را برعهده داشت و عزيز بهيچ، توماس روگيك و رايان گرانت از استراليا و ايسلوم توختاخوجائف و داورون خاشيموف از ازبكستان را با كارت زرد جريمه كرد. 
آقاي گل جام مقابل رفقاي بشار رسن
مرحله يك هشتم نهايي جام ملت‌هاي آسيا، امروز با برگزاري 2 ديدار به پايان مي‌رسد. در ديدار ساعت 16:30 كره جنوبي و بحرين در ورزشگاه آل راشد دوبي برابر هم قرار مي‌گيرند. چشم بادامي‌ها در شرايطي با پائولو بنتو پرتغالي به اين مرحله صعود كردند كه در 3 بازي خود در گروه C برابر فيليپين، قرقيزستان و چين به پيروزي رسيدند و با 9 امتياز به عنوان صدرنشين بالا آمدند. 
كره اي‌ها كه آخرين بار در سال 1960 در دومين دوره جام ملت‌ها و در خاك خودشان به قهرماني رسيدند، حالا اميدوارند پس از 59 سال، بار ديگر قهرماني آسيا را تجربه كنند. بحريني‌ها هم در شرايطي پا به اين مرحله گذاشتند كه با امارات ميزبان در بازي افتتاحيه مساوي كردند، به تايلند باختند و برابر هند به پيروزي رسيدند تا در گروه خود سوم شوند و به عنوان يكي از بهترين تيم‌هاي سوم صعود كنند. هدايت اين تيم را ميروسلاو سوكوپ مربي اهل جمهوري چك برعهده دارد و اين همسايه جنوبي ايران، اميدوار است پس از چهارمي در جام ملت‌هاي 2004 كه بهترين عنوان اين تيم در جام ملت‌هاست، باز هم بتواند به نتايج خوبي دست يابد. در ديدار ساعت 19:30 هم قطر و عراق در ورزشگاه آل نهيان ابوظبي با هم ديدار مي‌كنند. قطر يكي از تيم‌هاي آماده اين دوره از مسابقات است كه با مربيگري فيليكس سانچز اسپانيايي در گروه E لبنان، كره شمالي و عربستان را برد و به عنوان صدرنشين راهي مرحله بعد شد. عراق هم كه هم گروه ايران بود پس از برتري برابر ويتنام و يمن و تساوي با تيم كشورمان، به خاطر تفاضل گل كمتر در گروه D دوم شد. 
در اين بازي تقابل معز علي مهاجمي كه با 7 گل زده آقاي گل جام است با بازيكناني چون بشار رسن و طارق همام ديدني خواهد بود و بايد ديد قطري‌ها در اين بازي پيروز مي‌شوند يا شاگردان سركو كاتانچ كه در آرزوي دومين قهرماني خود به سر مي‌برند./ ايران