شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : بازار گل محلاتي ناايمن است
پنجشنبه، 27 دی 1397 - 16:07 کد خبر:59524
شهردارآنلاين: بازارهاي درون شهري به واسطه نبود وحدت رويه در سياست‌گذاري و اجراي آن‌ها امروزه نه تنها به قطب گردشگري و اقتصادي در شهر تهران تبديل نشده‌اند بلكه براي مناطق هزينه بر هم هستند و تهديدهاي جدي زيست محيطي، ترافيكي و ايمني را در پي دارند.


محمدرضا سرودلير/ نشست «مواجهه مديريت شهري با بازارهاي درون شهري» از سلسله نشست‌هاي پژوهش‌هاي كاربست محور با همكاري شهرداري منطقه 14 در اين منطقه برگزار شد.

در اين نشست بهناز امين‌زاده عضو هيئت علمي دانشكده شهرسازي دانشگاه تهران وجه هويت بخش بازار گل را مهم‌تر از فضاي خدماتي آن ارزيابي كرد و گفت: به همين علت نمي‌توان به راحتي اين بازار را جابه‌جا كرد و بايد در اين بزنگاه به دنبال ارائه سازوكار مناسب براي مكان‌يابي براي تمامي بازارهاي شهري در تهران بود.
وي با انتقاد از كاركرد طرح‌هاي كلاني چون طرح جامع و تفصيلي گفت: جامعه امروز نيازمند طرح‌هاي كوچك و از پايين به بالايي است كه ذي‌نفعان در آن دخيل باشند.

راضيه رضابيگي دانش‌آموخته شهرسازي و مدرس دانشگاه ضمن ارائه نتايج حاصل از پروژه مطالعاتي «بررسي چالش‌هاي بازار گل شهيد محلاتي در منطقه 14 و ارائه راهكارهايي براي ساماندهي آن» كه در مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران انجام شده بود عمده‌ترين مسأله اين بازار را ترافيك براي شهروندان و تخليه بار براي غرفه داران خواند و افزود: طراحي نامناسب جداره بازار گل، نبود مبلمان براي مراجعان در ورودي بازار، انباشت زباله‌ي بدون متولي، ورودي نامناسب و عدم وجود فضاي مناسب باراندازي از ديگر مشكلاتي است كه اين بازار با آن مواجه است.

وي ساخت غرفه‌هاي فاقد ايمني را از ديگر چالش‌هاي جدي اين بازار دانست و افزود: اين ناامني در غرفه‌هاي محصولات پشتيبان گل بسيار بيشتر خودنمايي مي‌كند به طوري كه بالاي اين غرفه‌ها تبديل به انبار شده است و در صورت بروز هر گونه آتش‌سوزي با فاجعه‌اي چه بسا بدتر از پلاسكو روبرو مي‌شويم.

رضابيگي چالش مهمتر كه در لايه‌هاي پنهاني‌تر خود را نشان مي‌دهد را مسأله نهادي و حقوقي اين بازار معرفي و خاطرنشان كرد: اسناد مالكيتي بازار گل منطقه 14 با بحران مواجه است و طي ساليان اخير مدعيان متعددي پيدا كرده است.

اين پژوهشگر تصريح كرد: نقش كلي كه بازار گل در منطقه ايفا مي‌نمايد برخلاف تمامي مشكلات ايمني و كالبدي كه دارد بيشتر از تهديد نقش فرصت دارد به طوري كه برخلاف ناامني‌ها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي كه در اطراف اين بازار وجود دارد شهروندان و به ويژه بانوان نقش پاتوق را براي اين بازار تعريف مي‌كنند.

موسي پژوهان، دانش‌آموخته رشته جغرافيا و برنامه‌ريزي شهري ديگر سخنران اين نشست بود كه از بازارهاي درون شهري به عنوان يك فرصت براي مديريت شهري ياد كرد و گفت: با وجود اينكه اين بازارها مي‌توانند به لحاظ اقتصادي براي شهر بسيار مفيد باشند به علت پراكنش زياد در شهر و جانمايي نامناسب كاركرد مورد انتظار را ندارند و متاسفانه تاكنون تصميم درستي براي اين بازارها گرفته نشده است.

پژوهان به فقدان ملاك عملي براي استانداردسازي اين بازارها اشاره و خاطرنشان كرد: با اين موضوع بيشتر سليقه‌اي برخورد مي‌شود و مناطق مختلف به تناسب ميزان برخورداري از شهرونداني كه مشتري اين بازارها هستند تصميم‌گيري مي‌كنند؛ روز بازارها يكي از موضوعاتي است كه مركز مطالعات مي‌تواند با قدرت در آن ورود كرده و ساختاري را براي ساماندهي آن‌ها تدوين كند.

وي تصريح كرد: اين بازار برخلاف اينكه فرصت مناسب گردشگري و اقتصادي باشد به يك چالش براي منطقه تبديل شده است؛ ايمني، بهداشت، مسائل زيست محيطي و مشكلات ملكي و حقوقي آن باعث شده نه تنها هيچ منفت مالي ايجاد نكند بلكه به ويژه در بحث ايمني مسائل بحراني را در منطقه ايجاد نمايد.

اين استاد دانشگاه هدف از انجام پروژه مطالعاتي بازار گل محلاتي را شناخت واقعيت‌هاي اين مكان دانست و گفت: نمونه‌هاي اين بازارها در تهران بسيارند و رويكرد مديريت شهري نيز مواجه با آن‌هاست؛ متأسفانه اين بازارها تبديل به توليدكنندگان معضلات ترافيكي و اجتماعي شده‌اند و در برخي موارد مانند بازارهاي تخلف در درون بازار ميوه و تره‌بار مكاني براي بروز ناهنجاري‌هاي ملي و محلي‌اند.

وي مسأله اصلي را ساختار فضايي پيچيده و مشكل‌دار تهران عنوان و خاطرنشان كرد: اين شهر به دليل رشد بي‌برنامه و فقدان مديريت شهري منسجم، خدماتي را در خود مستقر كرده كه ابتدا با هدف ارائه مطلوب بوده ولي در ادامه به ضد خود تبديل شده است.

پژوهان آمايش فضايي مناسب را راه حل اين مشكل دانست و افزود: درصورتي كه مكان جديد بازار گل ويژگي‌هاي مورد نظر پژوهش را نداشته باشد و نتواند ارتقاي فضاي شهري را در پي داشته باشد شهروندان و مراجعان به بزرگترين بازندگان اين طرح تبديل خواهند شد .

احسان يزداني، معاون برنامه‌ريزي و توسعه ‌شهري منطقه 14 با اشاره به ويژگي متفاوت مناطق 22‌گانه شهرداري تهران گفت: براي ساماندهي بازارهاي شهري بايد با رويكرد محله‌محوري تصميم‌گيري شود. وي ابراز اميدواري كرد روزي فرا رسد كه مديريت شهري براي هر تغييري بر اساس خروجي‌هاي پژوهشي تصميم‌گيري نمايد.

در ادامه اين نشست مجتبي بيات، مدير امور مناطق مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران نشست پروژه بازار گل محلاتي را نخستين جلسه از سلسله نشست‌هاي كاربست محور در اين مركز معرفي و ابراز اميدواري كرد تا با نگاه جديد مديريت شهري شاهد سطح ديگري از رويارويي با مسائل شهري باشيم.

بيات مناطق را پيشاني ارائه خدمات به شهروندان خواند و افزود: پروژه‌هاي مربوط به مناطق را با نگاه كاربست محور تعريف مي‌كنيم به طوري كه به حل مسائل شهروندان و شهرداري تهران منجر شود و به ‌طور ويژه به مسائل خردي مي‌پردازيم كه نيازمند ارائه راهكارهاي كلان و راهبردي نباشد و حل آن‌ها در كوتاه مدت به بهتر شدن وضعيت شهروندان بيانجامد.