شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : علي انصاريان بازهم براي صداوسيما دردسرساز شد
چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:04 کد خبر:58995
شهردارآنلاين: اظهارات حاشيه‌ساز علي انصاريان درباره گزارشگر تلويزيون افغانستان روي آنتن زنده تلويزيون ايران، بارديگر ثابت كرد فرآيند انتخاب مجريان برنامه‌هاي سيما نيازمند بازنگري جدي است.


معرفي علي انصاريان به‌عنوان مجري ويژه‌برنامه شبكه پنج تلويزيون براي پوشش بازي‌هاي فوتبال جام ملت‌هاي آسيا، از همان ابتدا با يك سوال جدي مواجه بود؛ چهره‌اي كه همين چند ماه پيش حضورش در يك برنامه اينترنتي مرتبط با جام‌جهاني و اظهارات خارج از عرفش حاشيه‌ساز شد، چگونه عهده‌دار اجراي يك برنامه «زنده» در رسانه ملي شده است؟

احتمالاً در واكنش به همين ابهام هم بود كه يكي از رسانه‌ها در گزارشي از «تضمين» عوامل برنامه تلويزيوني «ورزشگاه» و مسئولان شبكه پنج سيما براي «اجراي بي‌حاشيه» انصاريان در ويژه‌برنامه پوشش بازي‌هاي جام ملت‌هاي آسيا خبر داد؛ تضميني كه برنامه روز گذشته «ورزشگاه» نشان داد حتي در صورت صحت، گويا چندان اعتباري نداشته است!

ويديويي كه روز گذشته از برنامه «ورزشگاه» در فضاي مجازي دست به دست شد، مربوط به واكنش علي انصاري به ويديوي ديگر منتشرشده در فضاي مجازي بود؛ ويديويي كه كنايه گزارشگر فوتبال تلويزيون افغانستان به سانسور در پخش بازي‌هاي ورزشي از تلويزيون ايران را نشان مي‌داد.

اظهارات علي انصاريان در واكنش به صحبت‌هاي گزارشگر افغان اما عجيب‌تر و غيرمنتظره‌تر از آن چيزي بود كه به راحتي بتوان با پخش آن از آنتن زنده رسانه ملي كنار آمد؛ اظهاراتي كه در آن مرز ميان «غرور ملي» و «تحقير ديگران» به كل مخدوش شد و براي نخستين‌بار شاهد «تمسخر همسايه» از زبان «مجري سيما» بوديم!

نگاه بالا به پايين نسبت به يك قوم، نژاد و مهتر از آن كشور حتي در مختصات خلقيات فردي هم محل ايراد جدي است، اما زماني كه اين رويكرد روي آنتن زنده تلويزيون و در كلام مجري يك برنامه رسمي انعكاس پيدا مي‌كند، فراتر از ايراد، محل هشدار جدي است.

اينكه علي انصاريان پس از دوران حضور درخشان در ميدان ورزشي، سال‌هاست علاقه‌مندي‌اش به فعاليت‌هاي هنري را در قالب بازيگري و تهيه‌كنندگي فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني پيگيري مي‌كند، اتفاقي مبارك و قابل تحسين است اما مشكل زماني به‌وجود مي‌آيد كه به اعتبار اين شهرت و علاقه، چشم بر ديگر الزامات ورود به حوزه‌هاي تخصصي ببنديم و زمينه را براي گاف‌هايي اينچنين پرهزينه فراهم بياوريم.

رويكرد صداوسيما در ماه‌هاي اخير براي بهره‌گيري از ظرفيت چهره‌هاي مشهور در مقام اجراي برنامه‌هاي مختلف (كه البته در مواردي جواب هم داده و چهره‌هاي تازه‌اي را به دايره مجريان تلويزيوني افزوده است) نيازمند بازنگري جدي است. اجرا در سيما، چيزي فراتر از «شهرت» نياز دارد و مورد اخير ثابت شد حتي سبقه حرفه‌اي يك چهره الزاما نمي‌تواند پشتوانه‌اي مناسب براي اجرا در برنامه‌اي مرتبط با آن حوزه باشد؛ هر ورزشكاري الزاما استانداردهاي لازم براي اجراي يك برنامه ورزشي را ندارد.

اتفاق تلخ تحقير اتباع شريف كشور همسايه كه در قالب برنامه تلويزيوني «ورزشگاه» شاهد آن بوديم، حتما نياز به واكنش فوري مسئولان تلويزيون و به طور خاص شبكه پنج دارد اما فراتر از اين مصداق، مي‌توان اين تلخي را به تجربه‌اي براي اصلاح فرآيندها تبديل كرد تا مگر راه تكرار بر تلخي‌هاي بعدي بسته شود./ افكارنيوز