شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : شكنجه دختر مانتو قرمز از لايو اينستاگرام آغاز شد + عكس
سه شنبه، 18 دی 1397 - 09:14 کد خبر:58919
شهردارآنلاين: دو پسري كه از لحظات آزار و اذيت وشكنجه دختري فيلم گرفته و آن را در فضاي مجازي منتشر كرده بودند شناسايي و بازداشت شدند.

فيلمي به تازگي در فضاي مجازي از كتك زدن و شكنجه يك دختر جوان توسط دو نفر منتشر شده است. ماجرا از اين قرار بوده كه فحش دادن اين دختر در لايو اينستاگرام به يكي از اين پسر ها و دختر مورد علاقه آن پسر، سبب شده پسر مذكور براي انتقام جويي، دختر را با نقشه قبلي و با كمك رفيقش كه با اين دختر طرح دوستي ريخته،  از تهران به سيرجان بكشاند و او را مورد ضرب و شتم شديد قرار دهد. اين حادثه در خانه باغي در اين شهر رخ داده است.

دادستان: با عاملان اين حادثه  قاطعانه برخورد مي شود  در همين حال دادستان عمومي و انقلاب شهرستان سيرجان از دستگيري دو نفر از عوامل آزار و اذيت يك دختر جوان در سيرجان كه فيلم آن در فضاي مجازي منتشر شده است، خبر داد. "محسن نيكورز" گفت: با دستور رئيس كل دادگستري استان كرمان پرونده آزار و اذيت دختر جوان در سيرجان به صورت ويژه و خارج از نوبت رسيدگي مي شود و دستگاه قضايي با عاملان اين حادثه  قاطعانه برخورد مي كند. وي با اشاره به اين كه اكنون متهم اصلي(ضارب) با صدور قرار بازداشت از سوي  معاون دادستان(قاضي ويژه رسيدگي به جرايم سايبري ) روانه زندان شده، اظهار كرد: در اين زمينه شخصي هم كه اقدام به فيلم برداري كرده بود شناسايي و به همراه ضارب اصلي دستگير شده است.

نيكورز افزود: در پي رصد فضاي مجازي توسط كارگروه رصد امور فضاي سايبري در  دادسراي سيرجان، در تاريخ 1397.10.14  كليپي مشاهده شد كه در آن پسري به حبس دختري در يك خانه باغ و ضرب و جرح و آزار و اذيت وي اقدام كرده و كليپ ضبط شده را در استوري اينستاگرام خودش به اشتراك گذاشته است.

وي تصريح كرد: بلافاصله با رئيس پليس آگاهي شهرستان هماهنگي لازم انجام و متهم در مخفيگاهش شناسايي و ادله ديجيتال وي نيز توقيف شد. پس از  سه ساعت از انتشار اين فيلم، ماموران پليس آگاهي اين دو پسر جوان و  عاملان انتشار  اين  فيلم حاشيه ساز  در فضاي مجازي را دستگير كردند.

در همين حال  سرهنگ ايران نژاد فرمانده انتظامي سيرجان گفت :اين دو نفر، فحاشي  اين دختر  به آن ها  در فضاي مجازي را علت اين عمل مذبوحانه خود اعلام كردند. بحث كاربران درباره فيلترينگ و سهم قرباني  در بروز اين ماجرا در همين حال انتشار اين فيلم در فضاي مجازي و بين كاربران مختلف هم واكنش هاي گسترده اي را در پي داشت .  

كاربري با اشاره به عاقبت دوستي هاي اين گونه نوشت : عاقبت عشق هاي مجازي؛دختره به پسره تو مجازي فحش داده، پسره از تهران دختره رو كشونده سيرجان، بعد بُرده تو بيابون شكنجش داده... كاربر ديگري از زاويه ضرورت فيلتر اينستاگرام به اين موضوع پرداخته و نوشته : «...يافتن بي دردسر فيلم هاي پورن، تغيير گسترده سبك زندگي و امروز هم فيلم ضرب و شتم يك دختر در سيرجان، همه اين ها نشان مي دهد كه وضعيت جرايم اينستاگرامي به شكل اسفباري در حال رشد است و وزير جوان هم .....» اما كاربري در مخالفت بااين نظر در پستي در توئيتر نوشته :«هر روز صدها عكس، مطلب و ويدئوي جالب و شادي آفرين در شبكه هاي اجتماعي منتشر مي شود، امروز يك ويدئوي خشن از سيرجان منتشر شد.حالا توئيت مي كنند: نتيجه فضاي مجازي!نتيجه فضاي مجازي دستگيري فوري افراد متخلف بود.سيرجان بهانه فيلترينگ نمي شود.» بخشي از كاربران نيز به نقش قرباني در فراهم كردن زمينه اين جرم پرداختند و كاربري نوشت:«همه دارن اون پسر بيشعورِحيوان صفت رو تقبيح مي كنن.ولي يكي نيست كه علاوه بر اون پسر پست فطرت، خانواده دختر رو تقبيح كنه، اين چه سبك زندگيه كه دختر 18-17 ساله مي تونه خيلي راحت با اختيار خودش از تهران بره سيرجان و اين بلا سرش بياد؟» اما كاربري در مخالفت با اين نظر نوشته : «تاسف آور ترين قسمت كليپ ضرب و شتم دختر در سيرجان رو در كامنت ها و تحليل ها ديدم. مگه دختره صاحب نداشته تنها رفته؟چقد سخته كه تحمل بار و تقصير آسيب و نا امني فقط رو دوش خود قرباني باشه.!» در اين ميان يك اتفاق عجيب  قابل تامل و بررسي به لحاظ جامعه شناختي اين است كه پس از انتشار اين فيلم به سرعت فالوئرهاي صفحه اين پسر سيرجاني افزايش يافت و حتي صفحاتي به اسم وي ايجاد و سعي در جذب فالوئر كردند .كاربري نوشت : «...كل ماجراي سيرجان به كنار، هجوم مردم هميشه در صحنه براي دنبال كردن صفحه اينستاگرام ضارب را كجاي دل مان بگذاريم؟ افزايش فالوئر از حدود هفت هزار نفر تا قبل از ۱۲ ظهر به حدود ۱۷ هزار دنبال كننده تا ساعت ۱۶! واقعا شما ۱۰هزار نفر دنبال چه مي گرديد؟ صفحه ضارب كه باز است نيازي به دنبال كردن ندارد. جهان سوم جايي است كه يك دختر رو آزار و اذيت كني و آخرش فالوئرات چند برابر مي شه»/نوداد