شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : نظر برخي تجار درباره حذف صفر از پول ملي
سه شنبه، 18 دی 1397 - 07:51 کد خبر:58906
شهردارآنلاين: رييس كل بانك مركزي اخيرا خبر داد كه لايحه حذف چهار صفر از پول ملي به دولت ارائه شده و احتمالا در آينده نه چندان دور به مرحله اجرا در مي‌آيد.


از سال‌ها قبل و همزمان با كاهش ارزش ريال در بازارهاي جهاني و به دنبال آن بالا رفتن نرخ ارز در اقتصاد ايران، بانك مركزي بحث حذف صفر از پول ملي را مطرح كرد كه البته تمامي اين طرح‌ها تاكنون از مرحله اجرا دور مانده و عملا نتوانستند تمام جوانب و نظرات كارشناسان را به خود جلب كنند.

چند ماه پس از آغاز به كار دولت دوازدهم، اين بار همتي - رئيس كل بانك مركزي - اعلام كرده كه بحث حذف صفر از پول ملي را در قالب يك لايحه دنبال مي‌كند و در صورت دريافت موافقت‌هاي لازم از سوي دولت و مجلس مي‌توان انتظار داشت كه اين طرح طولاني سرانجام به مرحله اجرا برسد.

پس از اعلام اين خبر برخي از اقتصاددان‌ها و فعالان عرصه اقتصادي نظرات خود را ارائه كرده‌اند و به نظر مي‌رسد در شرايطي كه هنوز جزئيات برنامه‌ريزي بانك مركزي در اين رابطه منتشر نشده، طرح حذف صفر طيف گسترده‌اي از مخالفان و موافقان را با خود همراه مي‌كند. موضوعي كه به نظر مي‌رسد در اتاق بازرگاني نيز روالي مشابه با ديگر بخش‌هاي اقتصاد ايران دارد.

در اين رابطه يحيي آل اسحاق - از اعضاي اتاق بازرگاني تهران - معتقد است در صورتيكه بانك مركزي بتواند تمام جوانب مورد نياز در اجراي طرح حذف صفر از پول ملي را لحاظ كند، مي‌توان انتظار داشت كه اين طرح نتايجي مثبت از خود بر جاي بگذارد.

به گفته وي از سال ۱۳۰۸ كه رسما جابه جايي نرخ از تومان به ريال صورت گرفت تاكنون ريال نتوانسته لااقل در معاملات مردم نقش محوي ايفا كند و همچنان بخش قابل توجهي از معاملات اقتصادي به تومان صورت مي‌گيرد.

اين فعال اقتصادي ادامه داد: در كنار آن بحث كاهش تعداد صفرهاي پول ملي مي‌تواند از نظر جنبه رواني نيز تاثيراتي داشته باشد. براي مثلا وقتي يك دلار از ۱۰ هزار تومان به ۱۰ تومان كاهش ارزش پيدا كند جداي از واقعيت‌هاي اقتصادي در عرصه بين‌المللي و جنبه رواني مي‌تواند اثرگذار باشد.

آل اسحاق با اشاره به تجربه تعدادي از كشورها در زمينه كاهش صفر از پول ملي‌شان تاكيد كرد: آنجا كه اين سياست‌ها اجرايي شده و موفقيت آميز بوده‌اند به پشتوانه يك برنامه‌ريزي كلان اقتصادي و وحدت رويه صورت گرفته است. اگر اقتصاد ايران در عرصه سياستگذاري بتواند جنبه‌هايي همچون كنترل تورم و روابط بين‌المللي پولي را در راستاي طرح كاهش صفر از پول ملي قرار دهد مي‌توان انتظار داشت كه اين طرح در عرصه واقعيت‌هاي اقتصادي نيز نقشي كليدي ايفا كند.

به گفته وي قطعا كاهش صفر در عرصه‌هايي همچون پايين آمدن هزينه چاپ اسكناس يا ضرب سكه اثر مثبت خواهد داشت اما نمي‌توان طرحي به اين بزرگي را تنها با اهداف كوتاه‌مدت به اجرا رساند بلكه بايد تمام مسائل كلان اقتصادي در اين زمينه لحاظ شود تا بتواند انتظار داشت كه طرح از خود جنبه‌اي مثبت نشان دهد.

اما مجيدرضا حريري - نايب رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و چين - به بررسي ابعادي از طرح جديد بانك مركزي پرداخت و اظهار كرد: از حدود ۱۰ سال قبل بحث كاهش صفر از پول ملي مطرح بوده و چند بانك مركزي در دولت‌هاي مختلف در رابطه با آن اظهارنظرهايي داشتند. اين در حالي است كه اقتصاد ما در طول اين ۱۰ سال با اتفاق‌ها و تغييراتي جدي روبرو بوده است.

وي ادامه داد:‌ در طول اين مدت ارزش پول ملي ما حدودا به يك دهم كاهش يافته، اقتصاد ما دو بار نرخ تورم بالاي ۴۰ درصد و نرخ رشد منفي ۵ درصد را تجربه كرده است. حالا سوال ما اين است كه اگر همچنان بحث اجراي همان طرح ۱۰ سال قبل مطرح شده آيا تمامي جوانب و تغييرات به وجود آمده در اين مدت رصد شده است يا خير؟

اين فعال اقتصادي با اشاره به عدم انتشار جزئيات طرح بانك مركزي در كاهش صفر از پول ملي توضيح داد: تا زماني كه جزئيات ارائه نشود نمي‌توان تحليل دقيقي در رابطه با اين تصميم داشت اما فعلا بايد اين سوال را مطرح كنيم كه آيا در شرايط فعلي كه اقتصاد ايران با مشكلاتي مواجه بوده و تصوير دقيقي از آينده خود ندارد، مي‌توان به اجراي چنين طرح كلاني فكر كرد يا بايد در دوره زماني ديگري آنرا به مرحله اجرا رساند. اقتصاد ما امروز نامتعادل است و بايد بيش از هر چيز تلاش كنيم كه تعادل به اين عرصه بازگردد./ايسنا