شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : پافشاري گراني در بازار لبنيات
دوشنبه، 17 دی 1397 - 02:25 کد خبر:58831
شهردارآنلاين: چند ماهي مي‌شود كه بالا رفتن بي‌حساب و كتاب قيمت لبنيات در بازار صداي گلايه مصرف‌كننده‌ها بلندتر از هميشه به گوش مي‌رسيد. اين داستان از روزهايي كه قيمت دلار به صورت قابل توجهي بالا رفت، به صورت جدي‌تري مطرح شده و از آن روزها به بعد گويي بازار با اين معضل چند ساله هر روز بيشتر از گذشته درگير مي‌شود.


در اين ميان افزايش قيمت شير معضلي است كه سايه سنگين آن بيشتر از هميشه بر سر بازار سنگيني مي‌كند. 
البته روند رو به رشد افزايش قيمت شير در بازار معضل تازه‌اي نيست و در سال‌هاي گذشته نيز اين روند به صورت جسته و گريخته وجود داشته است، اما بسياري از تحليلگران بر اين باور هستند كه به دليل عملكرد نامناسب دولت در زمينه كنترل قيمت شير، اين روند رفته رفته شدت مي‌گيرد. آنطور كه گزارش‌ها حكايت مي‌كنند نرخ پايه هر كيلوگرم شير خام از سال 93 تا اوايل سال جاري ثابت مانده بود، اما از اوايل سال جاري تاكنون حكايت گراني در بازار جريان دارد و اين ماجرا هر روز در حال رسيدن به قسمت‌هايي است كه حتي جان و سلامت مردم را هم هدف گرفته است. نگاهي به گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه قيمت پايه هر كيلوگرم شير خام طي چهار سال گذشته، 1440 تومان بوده است، اما بعد از نوسان نرخ ارز داستان به گونه‌اي پيش رفته كه هر روز شاهد افزايش قيمت‌ها در بازار هستيم. نكته قابل توجه اين است كه با وجود كاهش قيمت ارز، هنوز هم مي‌توان اخبار بالا رفتن نرخ شير را در ميان مهمترين اخبار رسانه‌ها مشاهده كرد. روند رو به افزايش قيمت‌ها و فاصله‌اي كه ميان نرخ مصوب و قيمت‌هاي كف بازار وجود دارد نشان مي‌دهد كه در تابستان سال جاري قيمت هر ليتر شير رسما تا 32 درصد افزايش يافته بود. نگاهي به اخبار آن روزها حكايت از اين دارد كه در گرمترين ماه‌هاي سال، برخي از كارخانه‌هاي لبني سناريوي افزايش خودسرانه قيمت‌ها را از سرگرفتند تا نرخ محصولاتي مثل شير، شيركاكائو،ماست و پنير و ... 20 درصد در بازار افزايش يابد. 
اين داستان ادامه داشت تا اينكه در روزهاي پاييزي امسال از بازار خبر رسيد كه برخي برندهاي لبني در اوايل آبان ماه مجددا قيمت فرآورده‌هاي خود را افزايش دادند و براين اساس قيمت هر بطري شير طي مدت سه ماه از ۲۵۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان رسيده و معادل ۱۶۸ درصد رشد داشته است. بر اساس گزارش‌هاي رسيده، در همان روزها بود كه يكي از برندهاي معروف لبني قيمت هر ليتر شير استريل را از 4500 تومان به 5000 تومان رسانده بود. داستان افزايش قيمت شير در حالي هر سال شنيده مي‌شود كه اين روند از ابتداي سال جاري شدت گرفته است و با وجود نگراني‌ها و هشدارهاي كارشناسانه شركت‌هاي لبني زير بار كاهش قيمت‌ها نمي‌روند. 
قيمت‌ها همچنان رو به بالا است
روند رو به كاهش قيمت ارز در حالي ادامه دارد كه هنوز قيمت بسياري از كالاهاي اساسي در بازار زير بار كاهش قيمت‌‎ها نمي‌روند. در اين ميان تخلفاتي كه از سوي شركت‌هاي لبني به گوش مي‌رسد زمينه را براي ايجاد نگراني در جامعه فراهم كرده است. تا جايي كه حالا بسياري از كارشناسان هشدار مي‌‎دهند كه با روند رو به رشد قيمت شير در بازار سلامت انسان‌ها در خطر است و در آينده‌اي نه چندان دور به دليل كاهش مصرف لبنيات، بايد دولت هزينه درمان مردم را پرداخت كند. اين مسئله باعث واكنش بهارستاني‌ها نيز شده است. يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در اين زمينه به خانه ملت گفت: «زماني كه رئيس اصناف لبنيات در رسانه ملي اعلام مي‌دارد كه قيمت لبنيات بايد كاهش يابد اما متاسفانه شركت‌هاي لبنياتي زير بار نمي‌روند كه اين مسئله بسيار تعجب‌آور است.» 
محمدجواد جمالي نوبندگاني  در خصوص گراني قيمت لبنيات در كشور تصريح كرد: «علاوه بر گران‌‎فروشي، كم‌فروشي نيز در حال اتفاق است، به طور مثال بسته‌بندي هاي ماست گاهي از نصف نيز كمتر هستند.» او ادامه داد: «اين مساله درست است كه شركت‌هاي لبني تحت فشار توليد كنندگان شير هستند اما آنها زماني قيمت ها را افزايش دادند كه گويي از مسئله بالا رفتن دلار و ارز در كشور استفاده شد و در اين شرايط خاص قيمت محصولات خود را بالا بردند.» 
نماينده مردم فسا در مجلس شوراي اسلامي درباره هماهنگي ميان دو قوه مجريه و قضاييه در بحث افزايش قيمت لبنيات در كشور خاطر نشان كرد: «به نظر بنده در مسئله مقابله با گراني افزايش هماهنگي دولت و قوه قضاييه ضروري است.» 
او افزود: «زماني كه رئيس اصناف لبنيات در رسانه ملي اعلام مي دارد كه قيمت لبنيات بايد كاهش يابد اما متاسفانه شركت هاي لبنياتي زير بار نمي روند كه اين مسئله بسيار تعجب آور است. زيرا اين موضوع نه تنها به جيب مردم ضربه وارد مي كند علاوه بر آن زماني كه هموطنان نتوانند از لبنيات كه به عنوان غذاي اصلي محسوب مي شود، استفاده كنند بايد چند برابر هزينه هاي درمان را هم دولت و هم مردم متقبل شوند.» 
جمالي يادآور شد:  «بايد به اين موضوع دقت شود كه تنها گراني امروز نيست، بلكه در مان بيماري فردا نيز از جيب ملت هزينه مي‌شود.» 
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در مورد تخلف محسوب شدن موضوع افزايش قيمت كاذب لبنيات و برخورد قانوني با متخلفين اظهار داشت: «اين موضوع قطعاً تخلف به حساب مي آيد و دولت و قوه قضاييه بايد با هماهنگي يكديگر به اين مساله رسيدگي و برخورد قانوني نمايند. حضور مستمر نيروهاي سازمان تعزيرات حكومتي جهت رسيدگي به افزايش قيمت بسيار كارگشاست.» 
اين نماينده مجلس در خصوص نظارت سازمان تعزيرات بر روي افزايش قيمت ها افزود: «بنده از قوه محترم قضاييه خواهش مي‌كنم كه تعداد نيروها و زمان نظارت تعزيرات را بالا ببرد زيرا ممكن است اينگونه تصور شود كه تعزيرات به دليل كمبود نيرو تنها در ساعات اداري به موضوعات رسيدگي مي كنند. ان شاء الله ترتيبي اتخاذ شود كه حضور مستمر تعزيرات جهت رسيدگي در مكانهاي مختلف كارگشا باشد.» 
سازمان حمايت از حقوق مصرف كننده  بايد موضوع گراني را بررسي كند
جمالي نوبندگاني در پاسخ به اينكه كارخانه هايي كه قيمت اقلام خود را افزايش داده اند، با كاهش آن موافق نيستند گفت: «سازمان حمايت از حقوق مصرف كنندگان  بايد طي جلسات متمادي به بررسي آن بپردازد كه توليد كننده نيز متضرر نشود و در جهت كمك به آنها دولت يارانه اختصاص دهد تا در آينده مجبور نشود براي درمان مردم هزينه كند.» 
صنايع لبني از قيمت‌هاي اعمالي تمكين نمي‌كنند
عضو كميسيون كشاورزي مجلس نيز در اين زمينه به خانه ملت، گفت: «دولت مي‌تواند قيمت محصولات صنايع لبني را كنترل كند اما صنايع لبني در مقايسه با دامداران كمتر تمكين مي‌كند، كنترل صنايع لبني به جهت نفوذ دار بودن براي دولت دشوارتر است.» 
شمس‌اله شريعت‌نژاد، در خصوص افزايش قيمت شير، اظهار داشت: «عملكرد دولت در گذشته در زمينه قيمت شير نشان داد كه امكان كنترل و نظارتي در اين بخش وجود ندارد زيرا بسياري دامداران متضرر شدند و توليد شير براي آنها صرفه اقتصادي نداشت. در حال حاضر دامداران براي شير توليدي خود با قيمت 2 هزار تومان مشتري دارند و باتوجه به افزايش قيمت نهاده‌ها محصول توليدي خود را در بازار را به فروش مي‌رسانند.» 
نماينده مردم رامسر درمجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه افزايش قيمت شير در چرخه طبيعي رخ داده است، ادامه داد: «دولت مي‌تواند قيمت محصولات صنايع لبني را كنترل كند اما صنايع لبني در مقايسه با دامداران كمتر تمكين مي‌كند، كنترل صنايع لبني به جهت نفوذ دار بودن براي دولت دشوارتر است.» 
اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در پايان با تاكيد بر اينكه در حال حاضر قيمت شير توسط بازار تعيين مي‌شود و 2 هزار تومان براي هر ليتر شير قيمت بالايي نيست،  افزود: «با توجه به شرايط صادرات و بازار دامدار اين امكان را دارند تا محصولات خود را با قيمت تعيين شده هر ليتر 2هزار تومان به فروش برسانند، توليدكنندگان لبنيات در شرايطي كه شير ارزان قيمت خريداري مي‌كردند قيمت محصولات خود را افزايش دادند.»/ همدلي