شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : خاشقجي؛ پروژه‌اي آمريكايي‌، تركي، قطري و سعودي
دوشنبه، 30 مهر 1397 - 05:15 کد خبر:58709
شهردارآنلاين: يك استاد دانشگاه به ارائه تحليلي در مورد كشته شدن جمال خاشقجي روزنامه نگار سعودي پرداخت و گفت: تركيه مساله خاشقجي را پيگيري مي‌كند زيرا در پي تسلط بر خاورميانه و آسياي ميانه است.


ابراهيم فياض با ارائه تحليلي از پرونده خاشقجي روزنامه‌نگار سعودي گفت: نكته بسيار مهم در اين موضوع جنگ ميان خاورميانه شمالي و جنوبي است كه از مدت‌ها قبل شروع شده و ريشه تاريخي دارد. در واقع خاورميانه شمالي به رهبري تركيه و خاورميانه جنوبي به رهبري عربستان هستند كه هر دو در جهت رقابت درون‌گرايي عالم اهل سنت تلاش مي‌كنند.

وي افزود: تركيه تلاش مي‌كند كه در ميان كشورهاي ترك‌زبان خود را به عنوان محور معرفي كند. از سوي ديگر در جهان عرب كشور مصر هم به اين فكر است كه با عربستان روابط خوبي داشته باشد يا با تركيه، گرچه مصر به احتمال زياد با توجه به اينكه اخوان المسلمين به تركيه گرايش بيشتري دارد، به تركيه تمايل خواهد داشت.

اين استاد دانشگاه همچنين بيان كرد: مسائلي هم كه در سوريه به وجود آمده بود عملا نه فقط حضور ايران و روسيه، بلكه نبردي بين عربستان و تركيه هم وجود داشت و با توجه به اينكه تركيه محور مذاكرات واقع شد عملا عربستان در اين قضيه شكست خورد و طبيعتا در پي چنين اتفاقاتي كشوري كه شكست مي‌خورد از درون دچار اختلال مي‌شود.

فياض در ادامه اظهاركرد: با توجه به وضعيتي كه در عربستان سعودي اتفاق افتاده، كشورهايي كه در اين مسائل نقش داشتند، جبهه‌بندي را آغاز كردند كه يك جبهه همين مسئله خاشقجي بود كه دموكرات‌هاي آمريكا، تركيه، قطر و خاشقجي به دنبال تشكيل حزب و يك حكومت در سايه در خارج از كشور بودند تا زماني كه دولت سعودي دچار سقوط و فروپاشي شاهنشاهي شد بتوانند جاي آن را بگيرند.

وي افزود: از طرف ديگر جريان جمهوري‌خواهان آمريكا با محوريت ترامپ، امارات و پادشاهي عربستان قرار داشتند كه اين‌ها طرفداران وضع موجود در عربستان سعودي بودند. نهايتا با توطئه‌اي كه به راه افتاد، اين روزنامه‌نگار سعودي كشته شد. البته تركيه و سايرين هم حواسشان جمع بود براي همين از قبل آماده بوده و شنود كار گذاشته بودند.

فياض ادامه داد: به همين دليل تركيه مسئله كشته شدن خاشقجي را پيگيري مي‌كند تا اينكه عربستان از داخل دچار فروپاشي شود و او بتواند براساس سابقه تاريخي سرزمين‌هاي عثماني را احيا كند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه تهران همچنين اظهاركرد: اگر تاريخ را مطالعه كنيد، متوجه مي‌شويد كه فروپاشي عثماني از عربستان شروع شد و بعد از آن مصر و فلسطين هم فروپاشيد. در واقع عربستان مظهر فروپاشي عثماني است و تركيه هم به دنبال بازگرداندن حكومت عثماني در خاورميانه مي‌باشد.

وي در ادامه گفت: از سوي ديگر دموكرات‌هاي آمريكا هم تمايل دارند تا از طريق تركيه و ايران در محاصره قرار گيرد و شايد آنچه كه در ذهنشان مي‌گذرد هم شكل گيري همان امپراطوري عثماني است.

فياض همچنين افزود: بنابراين خاشقجي قرباني اين قصه شد و به نظر مي‌رسد اين مسئله با يك برنامه‌ريزي از سوي تركيه هم همراه بود و عربستان هم به همين دليل دستور كشته شدن آن هم به اين شكل را داد تا اجازه ندهد كه بر او مسلط شوند، اما تركيه ول كن ماجرا نيست و به دنبال تسلط بر خاورميانه و آسياي ميانه است كه بتواند روابط ايران و روسيه را هم قطع كند.

وي ادامه داد: همچنين تركيه به دنبال اين است كه ارتباط آسيا با اروپا را قطع كند و او اكنون قوي‌تر از عربستان عمل مي‌كند.

اين استاد دانشگاه در پايان خاطرنشان كرد: بنابراين در اين جريان ژئوپليتيك بزرگي وجود دارد كه در تلاش است ارتباط آسيا را قطع كند و در پي آن شمال آفريقا از دسترسي ايران و روسيه خارج مي‌شود، حتي روسيه نمي‌تواند از طريق درياي سياه وارد مديترانه شود و مديترانه هم در اختيار تركيه قرار مي‌گيرد.

منبع:ايسنا